Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για Semi- Acoustic Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Earthlings!!

 

Ξεκινώντας θα ήθελα να τονίσω ότι ΔΕΝ είμαι μπασίστας (είμαι drummer), άλλα παίζω παράλληλα μπάσο εδώ και αρκετό καιρό.

Θέλω να αγοράσω ένα καινούριο μπάσάκι λοιπόν και έχω βάλει στο μάτι το Ibanez AGB200.

http://www.ibanez.co.jp/products/eb_page10.php?area_id=3&data_id=203&color=CL01&year=2010&cat_id=2&series_id=330

Τιμή από MusicStore=459.00

 

Οι λόγοι που κατέληξα σε αυτό το μπάσο είναι:

  • Έχω μικρά χέρια, άρα βολεύει μιας και είναι short scale
  • Δεν θέλω να αγοράσω Fender (ήμουν κάτοχος ενός Squier J-Bass) αν και έχουν ΦΟΒΕΡΟ ήχο, δεν με βολεύουν στο παίξιμο!
  • Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!

 

Το θέμα είναι όμως οτι δεν ξέρω κατά πόσο θα με ικανοποιήσει ηχητικά, μιας και πειραματίζομαι στο PC αλλά και Jam με τους φίλους μου με διάφορα είδη μουσικής, από Funk (όχι slap όμως) και Soul μέχρι Rock, Pop και Electro.

Έχω ακούσει οτι τα συγκεκριμένα μπάσα είναι περισσότερο για 60's ήχο (πχ Beatles), δηλαδή πριμαριστά και χωρίς πολύ όγκο. Θυμάμαι έναν φίλο που είχε ενα παρόμοιο Epiphone και στις πρόβες τον κορόϊδευαν και αποκαλούσαν το μπασο του μπουζούκι!! :o :o

Είναι αλήθεια όλα αυτά?

 

Μήπως να το αφήσω και να πάω στην 2η επιλογή μου που είναι το Ibanez RTB100?

http://www.ibanez.co.jp/products/eb_page10.php?data_id=201&color=CL02&area_id=3&year=2010&cat_id=2&series_id=329

Τιμή από MusicStore=377.00

 

Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ Να σας πω οτι ο ενισχυτής μου είναι ένας Warwick Sweet 15.2 με 15" ηχείο και 150Watt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην εισαι σιγουρος οτι θελεις semi-hollow body? η αληθεια ειναι πως αυτα τα οργανα εχουν τις ιδιοτροπιες τους, και επιδη βασιζονται πολυ περισσοτερο στο ξυλο και την κατασκευη τους απο τα ηλεκτρικα ειναι λιγο μανικι...

 

2ον: το ποσο ομορφο ειναι ενα μπασο δυστυχως δεν αντιστιχει και στον ηχο του...

οποτε γυρνα στα μαγαζια και ΑΚΟΥ, γιατι θα εκτημισεις τον ηχο πολυ περισσοτερο απο την εμφανιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να τα ακούσεις και τα 2.

Το μεν semihollow το δοκίμασα εγώ στον Τρίμη και είχε πολύ ωραίο ήχο, μπάσο και γεμάτο, και ήταν ανέλπιστα βολικό. Εφ όσον δεν σε ενδιαφέρει το σλαπ μια χαρά θα είναι.

 

Το άλλο που έβαλες από κάτω το έχει ένας φίλος μου, δεν έχω παίξει καθόλου με αυτό, το άκουσα μια φορά σε πρόβα, αξιοπρεπέστατο φάνηκε και ακούστηκε.

 

Αλλά όπως καταλαβαίνεις η άποψή μου είναι λίγο περιορισμένη μιας και δεν μπόρεσα να ασχοληθώ πιο πολύ με αυτά τα όργανα.

 

Πάντως μην σε προβληματίζει το scale του οργάνου με τα δάχτυλα, μια χαρά μπορείς να παίζεις και σε long scale. Θέμα εξάσκησης είναι όλα. Οπότε μην περιορίσεις τις επιλογές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λευκό είναι πραγματικά πολύ όμορφο, ο τριμης λογικά θα το έχει και αυτό για δοκιμή?

Η αλήθεια είναι ότι ο ήχος πάει μπροστά και μετά η εμφάνιση, αλλά είναι πολύ όμορφα τα άτιμα!

και λίγα τα λεφτά σχετικά, αν έχει και καλή ποιότητα κατασκευής λούστρα κτλ. εγώ χωρίς να τα ακούσω λέω το λευκό, χρόνια τώρα λιβανίζω να πάρω ένα μπασάκι :D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μουjavascript:void(0);

Εγω στη θεση θα επαιρνα Semi- Acoustic Bass που να χει και piezzo ηλεκτρικά μαζί

με τους μαγνήτες.Ο συνδυασμός και των δυο μαζί έχει απίστευτο αποτέλεσμα  :D

Όσο για το πάχος του  ήχου , αυτα τα κάνουν τα χέρια οχι το όργανο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα έχεις δει και δυο στη όψη και ξέρεις ποιο καλά, αλλά το λευκό είναι ποιο φωτεινό και εγώ θέλω να φωτίσω λίγο, άσε που θα πηγαίνει και με την μαύρη μου ζακέτα  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello astroman,

 

Αγόρασα προσφατα το agb200 (τιμή από dv247 κατω απο 400€, χωρις θήκη) σε transparent brown χρώμα. Πραγματικά πανέμορφο.

 

Ο ήχος του μου άρεσε πολύ, κι έγω με το pc πειραματίζομαι περισσοτερο, πιστεύω δεν θα εχεις πρόβλημα με κάποιο είδος. Ο διακόπτης για την επιλογή μαγνήτη και η ρύθμιση του tone σου δίνουν αρκετά μεγάλη ποικιλία ήχων.

Τέλος, το γεγονός οτι είναι short scale το κάνει πολύ ευκολόπαικτο πράγματι.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το ακούσεις κάπου για να σιγουρευτείς οτι σου αρέσει ο ήχος του. Ακούγεται διαφορετίκα απο τα solid body και εμένα προσωπικά μου άρεσε περισσοτερο, δεν θα το άλλαζα εύκολα.  :)

 

Αν θελείς κατι άλλο που να μπορώ να σου απαντήσω μιας και το έχω πρόχειρο το όργανο  :P ρώτα.

 

iliasantoniou.me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Again!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Θα πάω απο Τρίμη να τα δοκιμάσω και τα δύο (εάν τα βρω), αλλά μάλλον έχω καταλήξει απο τώρα στο semi-acoustic (agb200)!

Είδα και αυτό το video και πορώθηκα ακόμη περισσότερο, αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με το συγκερκριμένο είδος και φυσικά το Eccleshall 335 ΔΕΝ νομίζω ν συγκρίνεται με το Ibanez.

 

 

 

Αν θελείς κατι άλλο που να μπορώ να σου απαντήσω μιας και το έχω πρόχειρο το όργανο  :P ρώτα.

 

 

elias_a από κατασκευή πως τα πάει το όργανο (ηλεκτρικά, ξύλα κτλ)?

 

Και μία τελευταία ερώτηση. Οπώς ανέφερε νωρίτερα ο orestisbass

η αληθεια ειναι πως αυτα τα οργανα εχουν τις ιδιοτροπιες τους, και επιδη βασιζονται πολυ περισσοτερο στο ξυλο και την κατασκευη τους απο τα ηλεκτρικα ειναι λιγο μανικι...

Δηλαδή ενδεχεται να "σκεβρώνουν" πιο εύκολα, ή να χρειάζονται περισσότερη φροντίδα από τα κανονικά μπάσα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου