Προς το περιεχόμενο

Bridge στη θέση του Neck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα αυτό  .Είχα πάρει  ένα σετ  Hαussel μαγνήτες για strat που ήταν συνδεδεμένοι  και τους τοποθέτησα εγώ .ο bridge μαγνήτης είναι διπλός , σήμερα παρατήρησα ότι σε όλες τις φωτογραφίες που έχει ο Ντουκας στο site του με start που έχουν διπλό στη γέφυρα οι βίδες κοιτάζουν προς τη γέφυρα ενώ εμένα κοιτάζουν  προς την ταστιέρα.... επηρεάζει αυτό το γεγονός στον ήχο? η δεν έχει σημασία ???

Σε ορισμένους μαγνήτες υπάρχει διαφορά, σε άλλους όχι. Κάνε μια δοκιμή. BTW τα καλώδια από ποια πλευρά βγαίνουν όπως τον έχεις τώρα; Από την πάνω ή κάτω πλευρά όπως παίζεις την κιθάρα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κανε μια δοκιμη πριν κανεις οτιδηποτε αλλο...γυρνα τον neck μαγνητη αναποδα.........π.χ εαν ενας neck μαγνητης ειναι με βιδες το ενα πηνιο και το αλλο χωρις....οι βιδες κοιτανε προς τη γεφυρα στην κανονικη τοποθετηση....εαν τον γυρισουμε αναποδα κοιτανε προς το μπρατσο...σε μερικους μαγνητες εχει ουσιαστικη διαφορα............

 

Το έχω κάνει(ήταν το πρώτο που δοκίμασα)...και μάλιστα αυτή τι στιγμή είναι έτσι τοποθετημένος , καομα και τα clip που ακούσατε με αυτό τον τρόπο είναι τοποθετημένος ο neck (τα βιδακια προς την γέφυρα)

 

καλη σκεψη.αν και πιστευω ειναι χαρακτηριστικο των hum της tonerider.τους ειχα και τωρα εχω τους rocksong ειναι και αυτος ''μπουκομενος'' αλλα ''παιζωντας'' με το tone του ενυσχητη και BD-2 κατι γηνεται.αλλα αν το κανεις και εχει αποτελεσμα πες μπας και το κανω και'γω

 

Μαλλον αυτο θα ειναι :-\

Oι bridge μαγνήτες είναι σχεδόν πάντοτε λίγο πιο hot από τους neck. Αν βάλεις bridge στη θέση neck(που γίνεται μια χαρά), θα έχεις δυνατότερα μπάσσα στην neck θέση και άρα περισσότερο μπούκωμα.

 

Αυτό δεν το σκέφτηκα..οτι δηλαδή είναι πιο hot ο bridge από τον Neck

 

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις κάτι για το σπλιτάρισμα του διπλού σε μονό στην neck θέση. Έχει 4 καλώδια ο neck pickup? Αν όχι, μπορείς να κάνεις mod για να σπλιτάρει αλλά θέλει καλή χρήση κολλητηριού. Μετά, το σπλιτ γίνεται με διακοπτάκι ή push-pull pot ή και μέσω ενός απ τα 2 tone ποτ που δεν χρησιμοποιείς.

 

Μπορεί να κάνω split ναι...έχει 4 καλώδια και το έχει και σαν επιλογή με σχέδιο

Όσο για το κολλητήρι νομίζω το κατέχω...αλοστε εγώ έκανα και τις κολλήσεις στη φωτο...,καλές δεν είναι? ;D

 

Ευχαριστώ άπαντες!

 

Σκεφτόμουν να βάλω κανέναν άλλον στην τελική ...κάτι σαν P-90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παραδειγμα που ξερω εγω ειναι αυτο με τους emg 81,οπου μπαινουν στη θεση bridge,υπαρχουν ομως κιθαρες οι οποιες εχουν τον 81 και στη θεση neck.Εσυ τι εννοεις να βαλεις ενα μαγνητη στη θεση neck αντιστοιχο με αυτον που εχεις στη θεση bridge ???

 

Μόλις μου έφερες στο μυαλό την Heritage του Gary Moore! Τρελή μου αδυναμία!

Παιζει με EMG 81 / 81

...αυτό εννοώ ναι

 

0030.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ τωρα ακουσα τα κλιπακια γιατι ημουν στη δουλεια......μια χαρα ειναι ο ηχος μην αλλαξεις τιποτα........σουπερ..και απο παιξιμο στσα βρωμικα πολυ αντρικο....ωραιος...............μου αρεσε πολυ........... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την πάνω μεριά  ...και σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση !!

 

Άρα για κάποιο λόγο είναι ανάποδα. Βάλτον κανονικά και βλέπεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sir Muttley

Μην κάνεις σπλιτ. Θα έχεις μεγάλη διαφορά και τα αποτελέσματα θα είναι αμφισβητούμενα. Δοκίμασε πρώτα ένα parallel wiring.

Δες εδώ:

http://www.1728.com/guitar.htm

Wiring the coils in parallel will produce a brighter tone (with somewhat less volume than series), but will still be humbucking.

humbuck3.gif

Again, the humbucker could be permanently wired in the manner shown in the above diagram. However, if you permanently wire the humbucker for series or parallel, you are seriously limiting your tone options.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και να συνδέσεις τον neck σε παράλληλη mode όπως περιγράφεται παραπάνω. Απλά ο ήχος του pickup σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικός:

-σε humbucker mode(εν σειρά τα 2 πηνία), ακούγεται δυνατά αλλά μουντός

-σε παραλληλη mode (παράλληλα τα 2 πηνια) ακούγεται όπως οι μεσσαίες θέσεις μιας standard strat κιθάρας και δεν έχει hum. Eίναι πιο αδύναμος αλλά πιο πρίμος από humbucker.

-σε split, έχει hum όπως οι μονοί και ακούγεται πιο strat, με πρίμα αρκετά και λιγότερο output.

-ενας p90 θα ακούγεται διαφορετικά αλλά γιατί να αλλάξεις μαγνήτη?...

 

Υπάρχουν διακοπτάκια με τα οποία μπορεί να επιλέγεις ανάμεσα στα 2 ή 3 modes. Αν δεν θέλεις τρυπες στην κιθαρα, τότε τα push pull ποτενσιόμετρα ή κάποιο tone pot συνδεδεμένο όπως παρακάτω κάνει τη δουλειά:

 

Split_pot.thumb.jpg.a3253efd74125e43a08b36c3e23224fd.jpg

2h_2v_2t_3w.thumb.jpg.d357e0be1fcc3746a082627cea2808c5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sir Muttley

Μην κάνεις σπλιτ. Θα έχεις μεγάλη διαφορά και τα αποτελέσματα θα είναι αμφισβητούμενα. Δοκίμασε πρώτα ένα parallel wiring.

Δες εδώ:

http://www.1728.com/guitar.htm

Wiring the coils in parallel will produce a brighter tone (with somewhat less volume than series), but will still be humbucking.

humbuck3.gif

Again, the humbucker could be permanently wired in the manner shown in the above diagram. However, if you permanently wire the humbucker for series or parallel, you are seriously limiting your tone options.

 

Μπορείς και να συνδέσεις τον neck σε παράλληλη mode όπως περιγράφεται παραπάνω. Απλά ο ήχος του pickup σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικός:

-σε humbucker mode(εν σειρά τα 2 πηνία), ακούγεται δυνατά αλλά μουντός

-σε παραλληλη mode (παράλληλα τα 2 πηνια) ακούγεται όπως οι μεσσαίες θέσεις μιας standard strat κιθάρας και δεν έχει hum. Eίναι πιο αδύναμος αλλά πιο πρίμος από humbucker.

-σε split, έχει hum όπως οι μονοί και ακούγεται πιο strat, με πρίμα αρκετά και λιγότερο output.

-ενας p90 θα ακούγεται διαφορετικά αλλά γιατί να αλλάξεις μαγνήτη?...

 

Υπάρχουν διακοπτάκια με τα οποία μπορεί να επιλέγεις ανάμεσα στα 2 ή 3 modes. Αν δεν θέλεις τρυπες στην κιθαρα, τότε τα push pull ποτενσιόμετρα ή κάποιο tone pot συνδεδεμένο όπως παρακάτω κάνει τη δουλειά:

 

 

 

Μεγάλη μαγκιά αυτό!!!  Θα το δοκιμάσω όπως και δήποτε!!!

 

Μένει να μάθω πως είναι τα καλώδια στους Tonerider για την παράλληλη σύνδεση και το έκανα και σήμερα κιόλας!

 

Έχω μόνο αυτό που λέει για σπλιτ και standard τοποθέτηση...σε παράλληλη τι πως πάνε τα καλώδια στους tonerider ...ξέρει κανείς?

humdia.jpg

 

@Sottos ..πρέπει να περάσω τον μαγνήτη από το tone όπως λέει το σχέδιο για μόνιμη τοποθέτηση?.....δεν το πολυκατάλαβα ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ τωρα ακουσα τα κλιπακια γιατι ημουν στη δουλεια......μια χαρα ειναι ο ηχος μην αλλαξεις τιποτα........σουπερ..και απο παιξιμο στσα βρωμικα πολυ αντρικο....ωραιος...............μου αρεσε πολυ........... ;)

 

Χαίρομε που σου άρεσε..άμα κάνω την παράλληλη συνδεσμολογία θα ξαναχρειαστώ την γνώμη σου...να είσαι εδώ γύρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου