Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης κιθαρας-αμεση αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.Ανοιγω νεο θεμα εδω για να μην χαλασω το θεμα του deadendmind.

Λοιπον,μεσα σε μια βδομαδα θα αγορασω λαμπατο ενισχυτη ηλεκτρικης κιθαρας(εχω μια fender usa standar strat).Τον θελω για practice στο δωματιο και φυσικα θα ειναι ο μοναδικος και βασικος μου ενισχυτης για να παιζω,γενικοτερα.

Εχτες εκανα μια ερευνα αγορας στην Αθηνα για να δω πως μου ακουγονται,τι παιζει με τις τιμες στην ελληνικη αγορα και γενικα να βγαλω συμπερασματα.

Στην αρχη δοκιμασα εναν AMPEG 15W sta 880 euro:

https://nireas.nakas.gr/Ecom%5FNakas/nakas%5Fgr/Show_Product.htm?Pnt=M,1,2,3,4557.

Κατοπιν πηγα σε αλλο μαγαζι και ακουσα:

1.Peavey CLASSIC30 Tweed 680 ευρω

2.mesa/boogie δεν θυμαμαι μοντελο αλλα θυμαμαι τιμη:3400 ευρω!!!

Λοιπον τα συμπερασματα ειναι τα εξης:

Ο mesa boogie ειχε οτι ακριβως ζητουσα απο εναν λαμπατο ηχο,δηλαδη τελεια καθαρα και ενα σκασιμο οταν χτυπας την χορδη...να σου φυγει η μαγκια.Αλλα η τιμη του απλησιαστη.

Ο peavy δεν με ενθουσιασε.

Ο ampeg μου ακουστηκε σαν τον mesa boogie στο πολυ πολυ πιο μικρο του ομως(λογικο βεβαια).Δηλαδη καταενθουσιαστικα με αυτο που ακουσα.Αλλα 880 ευρω για 15watt δεν δινω.

Για να μην σας κουραζω σαν καλυτερη overall λυση απ'ολες δειχνει να ειναι ο FENDER HOT ROD DELUXE 40 watt στα 700 ευρω απο thomann,τον οποιο εχει ο δασκαλος μου,τον εχω ακουσει και τον θεωρω τον ιδανικοτερο για τον λαμπατο ηχο που θελω να εχω.Απλα σκεφτομαι μηπως ειναι πολλα τα 40watt λαμπα για το δωματιο και δεν μπορεσω να αξιοποιησω πληρως τις δυνατοτες του ενισχυτη.

Εσεις τι λετε?Μπορειται σας παρακαλω να μου πιτε την γνωμη σας ωστε να προβω αμεσα σε αγορα?Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΧΡΗΣΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσεις τι λετε?Μπορειται σας παρακαλω να μου πιτε την γνωμη σας ωστε να προβω αμεσα σε αγορα?Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΧΡΗΣΤΟΣ.

 

απο εμπειρια noizaδων, o hot rod deluxe παραειναι για σπιτι, αλλα με ενα master volume box, τον κανεις "πιο σπιτικο", αν δεν κανω λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα 880 ευρω για 15watt δεν δινω.

 

Οι ενισχυτές δεν είναι... φέτα βαρελίσια για να πωλούνται με το κιλό ή με τα βατ. :wink:

 

Υπάρχουν και ενισχυτές με λιγώτερα βατ που κοστίζουν 3 φορές περισσότερο.

 

¶σε που ανάμεσα στα 15 και στα 40 βατ η διαφορά στην ένταση θα είναι γύρω στο 6-7%. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα 880 ευρω για 15watt δεν δινω.

 

Οι ενισχυτές δεν είναι... φέτα βαρελίσια για να πωλούνται με το κιλό ή με τα βατ. :wink:

 

Υπάρχουν και ενισχυτές με λιγώτερα βατ που κοστίζουν 3 φορές περισσότερο.

 

¶σε που ανάμεσα στα 15 και στα 40 βατ η διαφορά στην ένταση θα είναι γύρω στο 6-7%. :wink:

 

Ολα αυτα που μου λες τα γνωριζω και συμφωνω ΑΛΛΑ:

Στο ιδιο volume,αλλο ηχο θα παρεις απο 15watt και αλλο απο 40watt.Eξακριβωμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ampeg μου ακουστηκε σαν τον mesa boogie στο πολυ πολυ πιο μικρο του ομως(λογικο βεβαια).Δηλαδη καταενθουσιαστικα με αυτο που ακουσα.Αλλα 880 ευρω για 15watt δεν δινω.

 

Δυστυχώς για μένα ξεκινάς από τελείως λάθος βάση. Το "μου αρέσει πολύ, είναι αυτό που θέλω, αλλά είναι λίγα τα watt για να δώσω τόσα λεφτά" δεν θα σε οδηγήσει σε πετυχημένη αγορά.

 

Τα 15 watt είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ όχι για να παίξεις σπίτι σου αλλά και σε οποιοδήποτε live (πέρα του Maracana) ή πρόβα θέλεις. Το να δώσεις να ίδια λεφτά για να πάρεις τον Ηοt Rod τον οποίο ΠΟΤΕ δεν θα ευχαριστηθείς στο σπίτι σου είναι χειρότερο.

 

Τώρα τα 880€ του Ampeg είναι τελείως πλασματικά καθώς μιλάς για τιμή καταλόγου Νάκα χωρίς να έχεις ψάξει οικονομικότερη λύση.

 

Γνώμη μου:

Αν και δεν θα έπερνα ποτέ το συγκεκριμένο μοντελο, εφόσον σου άρεσε τόσο πολύ, αυτόν να πάρεις απλά ψάχνωντας την καλύτερη τιμή.

 

Εναλλακτικά θα κοιτούσα

Fender Blues/Pro Junior

Laney LC15R

Vox AC15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που μου λες τα γνωριζω και συμφωνω ΑΛΛΑ:

Στο ιδιο volume' date='αλλο ηχο θα παρεις απο 15watt και αλλο απο 40watt.Eξακριβωμενο.[/quote']

 

Όχι.

 

Αυτό που είναι εξακριβωμένο είναι πως ένας 40άρης θα έχει άλλες λυχνίες, άλλους μετασχηματιστές, άλλη σχεδίαση εν γένει από τον 15άρη. :wink:

 

Αυτό είναι το μόνο που είναι 'εξακριβωμένο'. :wink:

 

Το λέω γιατί γίνονται πολλές παρανοήσεις: άλλον ήχο έχει ένας 18watt clone άλλον ένας JTM45 clone (δύο ενισχυτές σύμφωνοι με το παράδειγμά σου).

 

Τώρα, το ποιος σου αρέσει εσένα περισσότερο, στη δεδομένη ένταση, είναι θέμα γνώμης και γούστου. :wink:

 

Για το αν θα χρειαστείς πάνω από 15άρη (από άποψη ισχύος) πολύ αμφιβάλλω, με τα ελληνικά stages. Αλλά αν ο ήχος που ψάχνεις βγαίνει από ενισχυτή... 150watt, τότε αυτόν πρέπει να πάρεις.

 

Όλα αυτά όμως ξεκίνησαν από την επισήμανσή σου 'δεν δίνω τόσα λεφτά για 15 βατ'... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Abraxas :D

εγω οντως συμφωνω μ'αυτα που λες.Αλλα εχθες ενας τυπος που φαινεται να ξερει τι λεει μου ειπε πως αν ειναι να παρω λαμπα να παω σε 30watt και πανω γιατι με τα 15watt ''ο ηχος πνιγεται'' και δεν ακους γεματο και σωστο ηχο.Ετσι μου ειπε.Τωρα..τι να πω,Δεν ξερω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Abraxas :D

εγω οντως συμφωνω μ'αυτα που λες.Αλλα εχθες ενας τυπος που φαινεται να ξερει τι λεει μου ειπε πως αν ειναι να παρω λαμπα να παω σε 30watt και πανω γιατι με τα 15watt ''ο ηχος πνιγεται'' και δεν ακους γεματο και σωστο ηχο.Ετσι μου ειπε.Τωρα..τι να πω' date='Δεν ξερω :([/quote']

 

 

 

υπαλληλος σε καταστημα του κεντρου στο ειπε αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Abraxas :D

εγω οντως συμφωνω μ'αυτα που λες.Αλλα εχθες ενας τυπος που φαινεται να ξερει τι λεει μου ειπε πως αν ειναι να παρω λαμπα να παω σε 30watt και πανω γιατι με τα 15watt ''ο ηχος πνιγεται'' και δεν ακους γεματο και σωστο ηχο.Ετσι μου ειπε.Τωρα..τι να πω' date='Δεν ξερω :([/quote']

 

Να του πεις να κουβαλάει ΠΑΝΤΑ μαζί του ένα σωσίβιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Abraxas :D

εγω οντως συμφωνω μ'αυτα που λες.Αλλα εχθες ενας τυπος που φαινεται να ξερει τι λεει μου ειπε πως αν ειναι να παρω λαμπα να παω σε 30watt και πανω γιατι με τα 15watt ''ο ηχος πνιγεται'' και δεν ακους γεματο και σωστο ηχο.Ετσι μου ειπε.Τωρα..τι να πω' date='Δεν ξερω :([/quote']

 

Να του πεις να κουβαλάει ΠΑΝΤΑ μαζί του ένα σωσίβιο...

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου