Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης κιθαρας-αμεση αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Abraxas :D

εγω οντως συμφωνω μ'αυτα που λες.Αλλα εχθες ενας τυπος που φαινεται να ξερει τι λεει μου ειπε πως αν ειναι να παρω λαμπα να παω σε 30watt και πανω γιατι με τα 15watt ''ο ηχος πνιγεται'' και δεν ακους γεματο και σωστο ηχο.Ετσι μου ειπε.Τωρα..τι να πω' date='Δεν ξερω :([/quote']

 

να του πεις να παει σε εναν...ΨΥΧΙΑΤΡΟ......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω καταφερει ακομα να δω τον pro junior.Που μπορω να τον ακουσω αυτον?Στον Καγμακη?

Η μουσικη που παιζω,επειδη ρωτησε ενας φιλος πιο πανω,ειναι αναλογως την διαθεση.Πχ.το βραδυ βαζω ενα σκατς ον δι ροκς,αναβω ενα τσιγαρο,βαζω ενα cd με blues και φορμαρω απο πανω.Αλλες φορες ροκ,αλλες metal ωμο.Τωρα τελευταια ακουω πολυ funk και θα αρχισω να παιζω και αυτο το στυλ.Και αλλα ειδη μουσικης.

Οποτε καταλαβαινει κανεις..Αll around φαση. :wink:

Γενικοτερα μ'ενα λαμπατο ενισχυτη και τα σωστα πεταλια,εισαι καλλυμενος για οποιοδηποτε μουσικο στυλ και να προτιμησεις να παιξεις.

Και αυτο το τελευταιο μου το ειχε επισημανει και ο Superfunk καποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη συζητηθηκε ο peavey classic 30, και επειδη δηλωνω ενθουσιασμενος απ οσο εχω ακουσει μεχρι τωρα, παραθετω και ενα κατατοπιστικο clip:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Sp0XHe3BsKM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω και εγώ Peavey.Περίμενα να ακούσω κάτι αδιάφορο όταν τον πρωτο έπαιξα σε ένα φίλο αλλά είχε χαρακτήρα δεν μπορώ να πω

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παω τελικα σε peavy,αντι για τον classic 30 tweed,γνωριζετε κατι γι'αυτον?:

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm

Μοιαζει να εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το fender hot rod deluxe 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα καλύτερα τον Classic.Είναι κλασική αξία.O Valve King είναι περίπτωση "δώσε στον λαό φθηνή λάμπα".Αν είναι να πάρεις Peavy πάς για classic. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με του προλαλήσαντες για τον Peavey Classic 30.

 

Επίσης αν δεν το έχεις κάνει ήδη άκουσε και τους Laney LC-30II καί LC-15R. Μπορεί να σου αρέσουν πιο πολύ. Είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Πάντως αν ήμουν εγώ στην θέση σου (δηλ. φτηνός καλός all-around tube ενισχυτής) θα ήμουν μεταξύ των:

 

- Peavey Classic 30

- Laney LC-30II

- Fender Blues Junior

- VOX AC15 CC1

 

Πιστεύω ότι με τους παραπάνω ενισχυτές + πετάλια, μπορείς να πετύχεις ότι ήχο θέλεις (με διαφορετικό βέβαια "χαρακτήρα" και διαφορετική επιλογή πεταλιών σε κάθε ενισχυτή), εκτός από πολύ πολύ βαρύ distortion (τύπου nu-metal) που κατά την γνώμη μου βγαίνει μόνο από κανάλι ενισχυτή και όχι από πεταλάκια. Η να το πώ αλλιώς εγώ μέχρι στιγμής τέτοιο ήχο από πεταλάκια δεν έχω καταφέρει να βγάλω, με εξαίρεση το GT2 που έχει πλησιάσει κάπως. Οπότε και πάλι πλησιάζεται και αυτό. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρει σαν 1η επιλογή κάτι τέτοιο (που δεν σε ενδιαφέρει αν έχω καταλάβει καλά από τα λεγόμενα σου) θα είσαι καλυμμένος 100% πιστεύω. :wink:

 

Και όπως έλεγε και ο Βαλτινός: Εσύ αποφασίζεις! ¶κουσε τους όσες περισσότερες φορές μπορείς και θα βρείς αυτόν που σου αρέσει πράγματι περισσότερο. Γνώμη μου είναι, όσο μπορείς να μην βιαστείς.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Πες μας τελικά τι αποφάσισες.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Καταρχίν χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Αν σε πρόλαβα και δεν έχεις αγοράσει ακόμη ενισχυτή, νομίζω ότι μια από τις καλύτερες λύσεις της αγοράς στα 1000ε είναι ο framus red roque 50 watts ο οποίος κινείται από σούπερ καθαρά μέχρι heavy metal και μπορείς να τον βρείς στον Μεταλλίδη.

Τον hot rod deluxe τον είχα και τον έδωσα αμέσως, πολύφωνακλάς για το σπίτι και λάβε υπόψη σου ότι τα καθαρά του καμία σχέση με τον μοναδικό fender deluxe reverb - ιδανικά clean στα 1100ε - ενώ τα drive του είναι για κλωτσές - αλήθεια ποιός αγοράζει fender με distortion.

Τέλος μια και αναφέρθηκες σε mesa boogie παίζει ο f30 o οποίος μάλλον θα σε ικανοποιήσει ως all around λύση - Καγμάκης.

Να πώ ακόμη ότι αν φθάνεις στα 1500ε παίζει στον Κουρμπή ο vht pittbull super 30 με τα πιο καθαρά - καθαρά που μπορείς να βρείς σε ενισχυτή του οποίου τα drive MAMANE.

Aυτά από μένα.....και μην βιάζεσαι.... ακουσε τα πάντα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε και μερικα clips του vox ac-15:

 

http://www.youtube.com/watch?v=0DsFDeewoVY

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=06KW_7xvobE&mode=related&search=

 

 

μαλλον εχει καθαρα απ οτι φαινεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου