Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης κιθαρας-αμεση αγορα


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά είμαι πάνω κάτω στην ίδια φάση με σένα(ψάχνω λαμπάτο για σπίτι και home studio 600 άντε 650 ευρώ).Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει

Laney lc-15

Ashdown 20άρη

Carvin Vintage 16

Peavey classic 30

Από αυτούς προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ο Carvin και ο Peavey,με τον δεύτερο να προηγείται λίγο επειδή μου αρέσαν περισσότερο τα πετάλια μου σε αυτόν και επειδή όντως είναι πιο all around.Οι άλλοι 2 αππορίφθηκαν σχετικά γρήγορα λόγω του οτι δε με τρέλαναν τα καθαρά τους.Πριν αγοράσω όμως θέλω να δοκιμάσω και τον Fender blues junior για τον οποίο έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο harmony central.Πάντως για τον Peavey αν σε προβληματίζει η ένταση μπορείς λογικά να αφαιρέσεις τις 2 από τις 4 λάμπες του τελικού και να τον κάνεις 15άρη

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στον peavey δεν γίνεται να βγάλεις 2 από τις τελικές λάμπες, είναι συνδεδεμένες, ας πούμε για χάριν ευκολίας στην κατανόηση μιας και τεχνικά δεν είναι σωστό, σε σειρά που σημαίνει ότι αν βγάλεις 2 άπλα δεν υπάρχει ήχος! Πάντως σαν χρήστης του classic 30 εδώ και καιρό μπορώ να πω ότι είναι ένας πολύ ωραίος ενισχυτής all around όπως είπες, καλοφτιαγμένος και το βασικότερο ότι με άπλες αλλαγές όπως σε λάμπες και ηχείο, ο ενισχυτής μεταμορφώνεται και ανεβαίνει κατηγορία ηχητικά!! Για να καταλάβεις 3 ηχεία έχουν περάσει από πάνω του (μαζί με το stock το blue marvel, ένα celestion classic lead και ένα eminence wizard που έχω πάνω τώρα), 3 διαφορετικοί ενισχυτές! :D

 

Επίσης κάλα λόγια έχω ακούσει για τον Laney lc30 που αν και από ότι βλέπω είναι παρόμοιας σχεδίασης με τον peavey άλλα στα σημεία πρέπει να είναι ανώτερος μιας και μια παραπάνω λάμπα προενίσχυσης, ξεχωριστά eq ανα κανάλι καλύτερο Stock ηχείο οπότε άλλη μια επιλογή αυτή (αν και δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει από κοντά για να πω παραπάνω) όπως και όπως είπες και ο fender.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Στέλιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τον Peavey αν σε προβληματίζει η ένταση μπορείς λογικά να αφαιρέσεις τις 2 από τις 4 λάμπες του τελικού και να τον κάνεις 15άρη

 

 

Δεν ρίχνεις όμως σε καμιά περίπτωση την ένταση στο μισό.Απλά πέφτει η maximoum ένταση κατα 3-4 db

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα τον vht pittbull super 30 χειροποιητος αμερικάνικος combo με 4 el84, reverb, send - return για τα εφφέ σου, καθαρό (εξαιρετικά) κανάλι και βρώμικο (φαντάσου γκαζομένο marshall) με εχτρα βοοστ foot switch.

Όλα αυτά από 1500ε καινούριος, μόνο 1000ε με ούτε δυο ώρες παίξιμο.

Σόρρυ για την αγγελία - απλά σε περίπτωση που δεν την είδες εκεί που πρέπει. Δημήτρης :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σαν χρήστης του classic 30 εδώ και καιρό μπορώ να πω ότι είναι ένας πολύ ωραίος ενισχυτής all around όπως είπες' date=' καλοφτιαγμένος και το βασικότερο ότι με άπλες αλλαγές όπως σε λάμπες και ηχείο, ο ενισχυτής μεταμορφώνεται και ανεβαίνει κατηγορία ηχητικά!! Στέλιος[/quote']

 

Στελιο να σε ρωτησω κατι,μιας και μου φαινεσαι ο πιο αρμοδιος να απαντησει,θεωρητικα ή και πρακτικα ακομα καλυτερα:

Υπαρχει οποιαδηποτε περιπτωση να φορεσεις λαμπα ή λαμπες( 2) 6L6 στον Peavy Classic 30 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει οποιαδηποτε περιπτωση να φορεσεις λαμπα ή λαμπες( 2) 6L6 στον Peavy Classic 30 ??

 

ΟΧΙ! (Εκτός αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τα πάντα μέσα στον ενισχυτή...)

Ενώ από 6L6 μπορείς να βάλεις EL84 με ένα ειδικό socket όπως αυτό

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Όπως απάντησε ήδη ο φίλος Acanthor, δυστηχώς (ή ευτυχώς :D ) κατι τέτοιο δεν γίνεται, εκτός και αν γίνει κάποιο πολυ σοβαρό modfication στον ενισχυτή που αρα ακυρώνει και την όλη αγορά του. Το αντίστροφο γίνεται (αν και από ότι ακούω υπο συνθήκες πάλι) με την λύση των yellow tubes ώστε να ρίξει τα watt ενός ενισχυτή αλλά και πάλι με αλλαγή στον ήχο οπότε πάλι...μια απο τα ιδία!

 

Πάντως επειδη σε βλέπω οτι ψάχνεις έναν συγκεκριμένο ήχο τότε η συμβούλη μου είναι να πας σε αντιστοιχές λύσεις και μέτα να βρείς πως θα μπορέσεις να την αξιοποιήσεις καλύτερα, δηλαδή με ενα Attenuetor ώστε να ρίξεις τις εντάσείς χωρις μεγάλες αλλαγές στον ήχο! Γιατι μπορεί να υπάρχουν διάφορες υλοποιήσεις πάνω στο EL84 με διαφορετικό ήχο αλλα ήχο 6L6 (που οπώς λες θέλεις) παίρνεις μόνο απο λάμπα 6l6, μπορεί και να πλησιάσεις κάπως αλλα πάντα κατι θα λείπει απο τον ήχο σου!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Στέλιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Πάντως επειδη ψάχνεις έναν συγκεκριμένο ήχο τότε η συμβούλη μου είναι να πας σε αντιστοιχές λύσεις και μέτα να βρείς πως θα μπορέσεις να την αξιοποιήσεις καλύτερα' date=' δηλαδή με ενα [u']Attenuetor[/u] ώστε να ρίξεις τις εντάσείς χωρις μεγάλες αλλαγές στον ήχο! Γιατι μπορεί να υπάρχουν διάφορες υλοποιήσεις πάνω στο EL84 με διαφορετικό ήχο αλλα ήχο 6L6 (που οπώς λες θέλεις) παίρνεις μόνο απο λάμπα 6l6, μπορεί και να πλησιάσεις κάπως αλλα πάντα κατι θα λείπει απο τον ήχο σου!

Ελπίζω να βοήθησα!

Στέλιος

Σ'ευχαριστω Στελιο.Αυτο εχω καταλαβει και γω.Ενισχυτη με λαμπα 6L6 τελικα,γιατι ολα τ'αλλα ειναι ημιμετρα για την περιπτωση μου,οπως εχω διαπιστωσει..

Αυτο το Attenuetor τι ειναι και ποσο κοστιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! ειμαι νεο μελος στο noiz και πραγματικα εχω ενθουσιαστει απο τις συζητησεις και τα θεματα! ας παμε στο ψητο ομως! επειδη ειμαι και γω σε αναζητησει αγορας amp λαμπατου εδω και καιρο εχω καποιεσ αποριες! ενω κανετε μια παρα πολυ ωραια συζητησει για tube amps μου φαινεται παραξενω πως η συζητησει δεν εχει παει και στους marshall. ποιος ο λογος! μην με παρεξηγησεται ερωτηση κανω! και επισης θα ηθελα τα φωτα σας τωρα! εχω καταληηει απο τα οσα ξερω στους παρακατω! αν καποιος γνωριζει να μου πει ποιος ειναι και πιο καταλληλος για την μουσικη που παιζω ( ac/dc,black sabbath δηλαδη προς classic πραγματα) η και καποιος αλλος θα του ημουν ευγνωμων!

 

VOX AC30 CCH

ORANGE ROCKER 30H

MARSHALL TSL 100

LANEY GH 100TI

 

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ HEAD!

 

ευχαριστω!!!!! και ελπιζω να τα ξαναπουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου