Προς το περιεχόμενο

Bridge στη θέση του Neck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Πρόσφατα άλλαξα τα μάτια στη φθηνή από Plywood Les Paul μου

Και όταν λέω της άλλαξα τα μάτια εννοώ αυτό:

 

Ποτενσιόμετρα CTS 500αρια με 2% απόκλιση

Πυκνωτές 0.02uf TAD Vintage Oil

Καλώδια όλα καινούργια "cloth covered"

Μαγνήτες Tonerider classic AC4

 

Το wiring ειναι το 50' style....αν βοηθάει αυτό

Να και μια φωτογραφία να δείτε μην έχω κάνει καμιά κουταμάρα!

 

kafsoxsilocavity.jpg

 

Έχω ένα θέμα όμως με τον Neck και δεν μου αρέσει τόσο...τον βρίσκω λίγο μπουκωμένο :-\

Δοκίμασα διαφορετικές τιμές πυκνωτή αλλά τίποτα...δοκίμασα ακόμα και χωρίς πυκνωτή άλλα το μπούκωμα εξακολουθεί να υφίσταται!

Επίσης έχω δοκιμάσει ολες τις ρυθμίσεις ύψους

 

Να τονίσω αλλά το πρόβλημα μου δεν είναι ΤΟΣΟ στα καθαρά (είναι λίγο και εκεί) άλλα πιο πολύ στα βρώμικα

 

Σε όλο αυτό το εγχείρημα  δέχομαι βοήθεια από τον Alderbody και ο φίλος μου είπε να δοκιμάσω να κάνω treble bleeder!

Σίγουρα θα το δοκιμάσω και αυτό!!!

 

Γενικά όμως πότε δεν ήθελα έναν πολύ μπάσο Neck μαγνήτη και αυτό που σκέφτηκα και περνώ και στο κυρίως ερώτημα είναι.....μπορώ να βάλω ένα Bridge μαγνήτη  σε Neck θέση?

θα είναι πιο πρίμος?

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?

Παρακάτω παραθέτω 2 clips:

Το πρώτο "test" είναι κάτι πολύ απλό με καθαρό ηχο. Θα ακούσετε με την σειρά  NECK / MIDDLE / BRIDGE

 

Το δεύτερο "kafsoxsilobabylon"είναι με βρώμα και έχει σε συχνά Χρονικά  διαστήματα αλλαγές Neck /bridge

 

Θα ήθελα και την δική σας γνώμη για τον ήχο...μήπως βρε παιδί μου απλά με γελάν τα αυτιά μου

 

test clip: (καθαρά)

http://www.box.net/shared/g2ikjmjq7m

 

kafsoxsilo babylon clip: (βρώμα)...παίζει φίλος

http://www.box.net/shared/k7t29pr6et

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κανε μια δοκιμη πριν κανεις οτιδηποτε αλλο...γυρνα τον neck μαγνητη αναποδα.........π.χ εαν ενας neck μαγνητης ειναι με βιδες το ενα πηνιο και το αλλο χωρις....οι βιδες κοιτανε προς τη γεφυρα στην κανονικη τοποθετηση....εαν τον γυρισουμε αναποδα κοιτανε προς το μπρατσο...σε μερικους μαγνητες εχει ουσιαστικη διαφορα............

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε μια δοκιμη πριν κανεις οτιδηποτε αλλο...γυρνα τον neck μαγνητη αναποδα.........π.χ εαν ενας neck μαγνητης ειναι με βιδες το ενα πηνιο και το αλλο χωρις....οι βιδες κοιτανε προς τη γεφυρα στην κανονικη τοποθετηση....εαν τον γυρισουμε αναποδα κοιτανε προς το μπρατσο...σε μερικους μαγνητες εχει ουσιαστικη διαφορα............

 

καλη σκεψη.αν και πιστευω ειναι χαρακτηριστικο των hum της tonerider.τους ειχα και τωρα εχω τους rocksong ειναι και αυτος ''μπουκομενος'' αλλα ''παιζωντας'' με το tone του ενυσχητη και BD-2 κατι γηνεται.αλλα αν το κανεις και εχει αποτελεσμα πες μπας και το κανω και'γω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παραδειγμα που ξερω εγω ειναι αυτο με τους emg 81,οπου μπαινουν στη θεση bridge,υπαρχουν ομως κιθαρες οι οποιες εχουν τον 81 και στη θεση neck.Εσυ τι εννοεις να βαλεις ενα μαγνητη στη θεση neck αντιστοιχο με αυτον που εχεις στη θεση bridge ???

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άκουσα κανένα πρόβλημα.

Ίσα - ίσα μου άρεσε και ο βρώμικος ήχος (και ωραίο μερακλίδικο παίξιμο..)

Αν βάλεις bridge μαγνήτη στο neck - υπό κανονικές συνθήκες - θα είναι πιο μουντός. To eq των neck είναι πιο πρίμο από των bridge για να αντισταθμίζουν τη μουντίλα της θέσης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες.

π.χ εαν ενας neck μαγνητης ειναι με βιδες το ενα πηνιο και το αλλο χωρις....οι βιδες κοιτανε προς τη γεφυρα στην κανονικη τοποθετηση....εαν τον γυρισουμε αναποδα κοιτανε προς το μπρατσο

Αυτο ειναι λαθος, οι βιδες του bridge κοιτανε προς τη γεφυρα, οι βιδες του neck μαγνητη προς το μπρατσο. Εαν γυρισεις αναποδα το neck μαγνητη θα εχεις phase cancellation των δυο στο middle position, με στανταρ καλωδιωση.

Αν βάλεις bridge μαγνήτη στο neck - υπό κανονικές συνθήκες - θα είναι πιο μουντός.

Πολυ πιθανο. Παντως εαν θελησεις να κανεις κατι τετοιο ο μαγνητης του neck πρεπει να εχει λιγοτερο output απ'το bridge, κι αυτο γιατι ο μαγνητης "ακουει" τη χορδη στο σημειο που βρισκεται. Εαν παιξεις τη κιθαρα σου χωρις να εισαι στο ρευμα, οταν παιζεις με το δεξι κοντα στο neck θα παρατηρησεις οτι ο ηχος ειναι πιο παχυς και δυνατος, εαν μετακινησεις το δεξι κοντα στη γεφυρα ο ηχος γινεται πιο πριμαριστος και αδυναμος γι' αυτο και η διαφορα output και EQ μεταξυ neck και bridge μαγνητη.

Σημαντικο επισης που πρεπει να προσεξεις ειναι το spacing των polepieces γιατι ειναι πολυ πιθανο καποιες χορδες να μην καθονται ακριβως απο πανω τους, δεδομενου οτι στη γεφυρα, το spacing των χορδων ειναι μεγαλυτερο. ;)

Παντως ο ηχος σου ειναι πολυ καλος, τα καθαρα μ' αρεσαν παρα πολυ.

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν γυρισεις αναποδα το neck μαγνητη θα εχεις phase cancellation των δυο στο middle position, με στανταρ καλωδιωση.

 

Δεν ισχύει αυτό. Αλλάζει απλώς ελαφρά ο ήχος. Γϊνεται πιο bright. Για να προκαλέσεις phase cancellation πρέπει να αλλάξεις το polarity ενός μαγνήτη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι bridge μαγνήτες είναι σχεδόν πάντοτε λίγο πιο hot από τους neck. Αν βάλεις bridge στη θέση neck(που γίνεται μια χαρά), θα έχεις δυνατότερα μπάσσα στην neck θέση και άρα περισσότερο μπούκωμα.

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις κάτι για το σπλιτάρισμα του διπλού σε μονό στην neck θέση. Έχει 4 καλώδια ο neck pickup? Αν όχι, μπορείς να κάνεις mod για να σπλιτάρει αλλά θέλει καλή χρήση κολλητηριού. Μετά, το σπλιτ γίνεται με διακοπτάκι ή push-pull pot ή και μέσω ενός απ τα 2 tone ποτ που δεν χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα αυτό  .Είχα πάρει  ένα σετ  Hαussel μαγνήτες για strat που ήταν συνδεδεμένοι  και τους τοποθέτησα εγώ .ο bridge μαγνήτης είναι διπλός , σήμερα παρατήρησα ότι σε όλες τις φωτογραφίες που έχει ο Ντουκας στο site του με start που έχουν διπλό στη γέφυρα οι βίδες κοιτάζουν προς τη γέφυρα ενώ εμένα κοιτάζουν  προς την ταστιέρα.... επηρεάζει αυτό το γεγονός στον ήχο? η δεν έχει σημασία ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να κάνεις mod για να σπλιτάρει αλλά θέλει καλή χρήση κολλητηριού.

 

Μπορείς να πεις πέντε πράματα γι αυτό; Ή βγαίνουμε οφτόπικ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου