Προς το περιεχόμενο

Bridge στη θέση του Neck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Για να κάνεις σπλιτ, απλά πρέπει να κολλήσεις μαζί το μαύρο και το άσπρο καλωδιάκι (που είναι ηδη συνδεδεμένα μεταξύ τους) στη γείωση (το μεταλλικό περίβλημα των pots συνήθως).

Ετσι όμως θα γίνει μονιμα μονός ο μαγνήτης. Βάζοντας ένα διακοπτάκι μεταξύ της γείωσης και του ζευγους "άσπρο+μαύρο καλωδιάκι" φτιάχνεις έναν διακόπτη για humb ή split mode.

Αν δε θέλεις διακοπτάκια κλπ, μπορείς να βγάλεις(εντελώς) τον πυκνωτή από το neck tone pot και να συνδέσεις τα άσπρο+μαυρο καλωδιάκια μαζί, στο ποδαράκι του tone pot που ήταν πριν ο πυκνωτής.

Έτσι θα έχεις σπλιτ όταν το tone είναι στο μηδέν και διπλό οταν είναι στο 10.

 

-Για παράλληλη σύνδεση, πρέπει να βρεις το χρωματικό κώδικα τον tonerider ή να πειραματιστείς ώστε να μη προκυψει out of phase αδύναμο σήμα. Επίσης, θα χρειαστείς οπωσδήποτε διακόπτη γι αυτό το mode.

 

Cheers! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aν κάνω αυτό που λέει ο φίλος  RayDTutto δεν τελείωσα?

Μιλάμε για μόνιμη τοποθέτηση...για πιο λόγο να χρειαστώ διακόπτη?

 

humbuck3.gif

 

Επίσης..δεν πειράζει που θα μείνει ο Neck χωρίς πυκνωτή στην περίπτωση του split?

 

Πυκνωτές βάζουμε μόνο όταν χρησιμοποιούμε το tone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διακόπτης είναι πάντα καλή ιδέα. Σου δίνει δυνατότητες. Αλλά εγώ σου επαναλαμβάνω, ο ήχος σου είναι μια χαρά. Εγώ πολύ καλό θα τον χαρακτήριζα. Αν θες να πειραματιστείς, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

http://www.1728.com/guitar.htm

 

humbuck8.gif

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διακόπτης είναι πάντα καλή ιδέα. Σου δίνει δυνατότητες. Αλλά εγώ σου επαναλαμβάνω, ο ήχος σου είναι μια χαρά. Εγώ πολύ καλό θα τον χαρακτήριζα. Αν θες να πειραματιστείς, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

http://www.1728.com/guitar.htm

 

humbuck8.gif

 

Ωραια,πήρα την απόφαση μου!

Θα αφήσω τους μαγνήτες όπως είναι με την μόνη διαφορά οτι θα κάνω σπλιτ και τους δυο!

Σε αυτη την περίπτωση άπλα αφαιρώ τους πυκνωτές και τοποθετώ τα καλωδια στο tone όπως είπε και ο sottos?

Δηλαδή για να καταλάβω...πυκνωτές βάζουμε μόνο όταν έχουμε tone?

Δεν θα επηρεάσει τον ήχο η αφαιρέσει τους?

 

Έτσι και αλλιώς το tone  στον Neck δεν πρόκειται να το ακουμπήσω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ωπα... Περίμενε... Δηλαδή θέλεις να έχεις δύο μονούς; Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ωπα... Περίμενε... Δηλαδή θέλεις να έχεις δύο μονούς; Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο;

 

Αποφάσισα να αφήσω την κιθάρα όπως είναι τελικά ...αλλά να κάνω και σπλιτ και τους δυο με την βοήθεια του tone

 

Nα αυτο που λεει ο sottos

-Για να κάνεις σπλιτ, απλά πρέπει να κολλήσεις μαζί το μαύρο και το άσπρο καλωδιάκι (που είναι ηδη συνδεδεμένα μεταξύ τους) στη γείωση (το μεταλλικό περίβλημα των pots συνήθως).

Ετσι όμως θα γίνει μονιμα μονός ο μαγνήτης. Βάζοντας ένα διακοπτάκι μεταξύ της γείωσης και του ζευγους "άσπρο+μαύρο καλωδιάκι" φτιάχνεις έναν διακόπτη για humb ή split mode.

Αν δε θέλεις διακοπτάκια κλπ, μπορείς να βγάλεις(εντελώς) τον πυκνωτή από το neck tone pot και να συνδέσεις τα άσπρο+μαυρο καλωδιάκια μαζί, στο ποδαράκι του tone pot που ήταν πριν ο πυκνωτής.

Έτσι θα έχεις σπλιτ όταν το tone είναι στο μηδέν και διπλό οταν είναι στο 10.

 

Nα έχω όποτε θέλω διπλους και όποτε θέλω μονούς

 

Να καταργήσω τα tone από την λειτουργιά που έχουν τώρα και να τα χρησιμοποιήσω για να σπλιταρω σε μονους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν είναι ανάγκη να κάνεις και τους 2 σπλιτ εκτός αν το θες εσυ.... Οι πυκνωτές δεν επηρεάζουν το σήμα όταν είναι το tone στο 10 και δεν κόβουν πρίμες. Επομένως, εαν δε χρησιμοποιεις το neck tone, η αφαίρεση το πυκνωτη δεν θα κάνει διαφορά.

Και στην περιπτωση του neck και του bridge, απλά πρέπει να συνδέσεις τα ασπρο+μαυρο καλωδια στο ποδαράκι του tone pot που είχες τον πυκνωτή.

Αυτό το εφαρμόζει σαν patent η WASHBUN σε κιθάρες της Idol σειράς και λέγεται VCC νομίζω.

 

http://www.washburn.com/resources/resources/vcc.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως είναι μια αναστρέψιμη mod αν αλλάξεις σχέδια στο μέλλον και θες τους πυκνωτές.

 

 

ΥΓ: Μπράβο που χειρίζεσαι κολλητήρι! Φαντάζεσαι να ήθελες μάστορα για κάθε mod και πειραματισμό?... $$$ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταργήσω τα tone από την λειτουργιά που έχουν τώρα και να τα χρησιμοποιήσω για να σπλιταρω σε μονους

A ok. Δεν το είχα δει αυτό. Καλή ιδέα.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες, google "Spin-a-split"\

 

@Sottos

Τι μου το θύμισες τώρα αυτό. Το είχα διαβάσει παλιά στο SD forum και το είχα ξεχάσει. Σε μπελάδες με βάζεις... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε Γατόνια και οι δυο, ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ!!!

 

Για άλλο ξεκινήσαμε και άλλο κάναμε χαχαχα

 

....έχω ανάψει ήδη το κολλητήρι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου