Προς το περιεχόμενο

Bridge στη θέση του Neck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελεις να μετατρεψεις το 500αρι σε 250αρι θα πρεπει να βαλεις μια αντισταση 500ΚΩ απο το 1 στο 3.

 

Το θεμα ειναι αν με 250ΚΩ "φορτιο" θα λειτουργει το "εικονικο" αυτο split.

Και λεω εικονικο, γιατι λογικα καποιο ελαχιστο σημα θα διαρρεει οταν "φορτωθει" το συστημα με τα 500ΚΩ του ποτενσιομετρου. Αλλα αυτο ισως και να ειναι προς οφελος μας εν προκειμενω γιατι το όποιο σημα διαρροης θα ακυρωνει (μικρo ομολογουμενως) μερος του hum...

 

Θα μπορουσες να δεις τη συμπεριφορα του κυκλωματος πολυ καθαρα αν το ποτενσιομετρο ηταν γραμμικο και το εβαζες απλα στη μεση της διαδρομης του, οπου η τιμη του θα ηταν περιπου 250ΚΩ. Τωρα θα πρεπει να μαντεψεις. (...εκτος αν ειχες πολυμετρο  ;))

 

Ολα αυτα που εγραψα θα ισχυουν αν το συστημα λειτουργει οπως το φανταστηκα οτι λειτουργει απο τις περιγραφες...   :P

α! και μην ξεχνας οτι οσο κάνεις μοντες και κολλας-ξεκολλας, να εισαι "ευγενικος" με τα ποτενσιομετρα. Οχι ψησιμο χωρις λογο!

 

Είσαι Γίγαντας  ;D....Να υποθέσω ότι όταν λες 1 και 3 εννοείς τα 2 ακριανά παδαρακια του ποτενσιόμετρου έτσι?

 

Με αυτή την μοντα δηλαδή θα έχω ένα 500αρι πυκνωτή με το tone στο 10 και έναν 250αρι με το tone στο 0?

Η τον μετατρέπω εξολοκλήρου σε 250αρι?

 

α! και μην ξεχνας οτι οσο κάνεις μοντες και κολλας-ξεκολλας, να εισαι "ευγενικος" με τα ποτενσιομετρα. Οχι ψησιμο χωρις λογο!

 

Ναι προσέχω πολύ...είμαι γρήγορος στις αλλαγές και χωρίς ψυχρές κολλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να υποθέσω ότι όταν λες 1 και 3 εννοείς τα 2 ακριανά παδαρακια του ποτενσιόμετρου έτσι?

yep  ;)

 

Με αυτή την μοντα δηλαδή θα έχω ένα 500αρι πυκνωτή με το tone στο 10 και έναν 250αρι με το tone στο 0?

Η τον μετατρέπω εξολοκλήρου σε 250αρι?

 

με την παραλληλη αντισταση μετατρεπεις εξολοκλήρου το 500αρι ποτενσιομετρο (και οχι πυκνωτη) σε 250αρι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

yep  ;)

 

με την παραλληλη αντισταση μετατρεπεις εξολοκλήρου το 500αρι ποτενσιομετρο (και οχι πυκνωτη) σε 250αρι.

 

Ωπα μπερδεύτηκα ..και αντί να πω ποτενσιόμετρο είπα πυκνωτή...κουρκουτιασε το κεφάλι μου ;D

 

Άμα είναι για εξολοκλήρου μετατροπή από 500αρι σε 250αρι όχι δεν το κάνω...φοβάμαι μη χαλάσω αυτόν τον μαγικό ήχο του Bridge ...αλλά και του Neck τώρα πλέον αφού μπορώ με πολύ λίγο split να διώξω το μπούκωμα που παραπονιέμαι μια βδομάδα τώρα!

 

Άραγε άμα βάλω ξανά τους πυκνωτές και αντί να περάσω τα split από το tone και τα περάσω από ένα διακόπτη....θα μπορώ μέσα από τα tone να ρίξω λίγο "μπασιά" στους μονούς?

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε ;D

 

Αλλά έτσι δεν θα μπορώ να διώχνω το μπούκωμα απο τον Neck....χμμμμ

 

Η ακόμα καλύτερα ξέρετε τι λέω?

Πρώτον να δοκιμάσω να βάλω αντίσταση 500KΩ παράλληλα όπως λέει ο Alderbody και αν μου αρέσει ο ήχος περισσότερο στους μονούς να κάνω το εξής:

 

Να βαλω 2 διακοπτες...

Έναν τριών επαφών on/off ώστε όταν  επιλεγεί να κοτσάρει με το άνοιγμά του τα καλώδια για split στη γείωση

 

Και ένα έξη επαφών on/off που με 2 αντιστάσεις (μια για κάθε tone) ώστε όταν  επιλεγεί να γεφυρώνει τις επαφές 1 και 3 των tone με την αντίσταση!

 

Οπότε με αυτή την μοντα να έχω όποτε θέλω εκτός από μονούς....και 250αρι pot :D

 

Απλά ρωτώ μπας και κάνω την δουλειά μου με έναν διακόπτη έξη επαφών on/off...άμα βάλω μια αντίσταση 1000ΚΩ και την στείλω στα δυο tone θα μοιραστεί το φορτίο?...η θέλω οποιοσδήποτε δυο διακόπτες?

Τι λέτε?

 

Παιδιά η κιθάρα είναι από Plywood.....δεν την λυπόμαστε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τι γινεται αν απλα θελεις να παιξεις κιθαρα?  :o

 

να ξερεις οτι τα πολλα διακοπτακια/ρυθμισεις/mods θα τα βαρεθεις σε μια βδομαδα και θα βρεθεις να παιζεις ...μονο με τον Bridge  ;D

 

ασ'το καπου που σε βολεψε και παιξε να το 'φχαριστηθεις

 

 

btw, σε 'χασα με τους πολλους διακοπτες...

 

εγω προτεινω να αφησεις τον bridge με το standard setup αφου σου αρεσει, και να κανεις το split στον neck και τελος. Αν δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθεις με Neck tone αφησε το ετσι με το ψιλο_split, αλλιως βαλε διακοπτη για split on/off και κανονικο Tone (ισως με μικροτερο πυκνωτη).

 

α! και βαλε και κανα Bone nut.  ;)  για να σε παω κι αλλου

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! και βαλε και κανα Bone nut.  ;)  για να σε παω κι αλλου

 

Νάταααα... αρχίσαμεεε... :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ παίζω με bridge σε θέση neck και είμαι πολύ περήφανος για τον ήχο που βγαίνει από την κιθάρα μου! Το θεωρώ λογική μόντα γιατί όταν ο bridge μαγνήτης έχει τρελό output πολλές φορές ο neck δε μπορεί να τον φτάσει σε ένταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτεινω να αφησεις τον bridge με το standard setup αφου σου αρεσει, και να κανεις το split στον neck και τελος. Αν δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθεις με Neck tone αφησε το ετσι με το ψιλο_split, αλλιως βαλε διακοπτη για split on/off και κανονικο Tone (ισως με μικροτερο πυκνωτη).

 

Έχω κάνει και τους δυο split και είμαι μια χαρά...δεν χάλασε καθόλου o hum χαρακτήρας ούτε του neck ούτε του Bridge....Kαι έχω και μονούς  ;)

Αλλά θα μείνω εδώ, έχεις δίκιο το ξεφτίλισα.....

α! και βαλε και κανα Bone nut.  ;)  για να σε παω κι αλλου

Τι διαφορά θα δω με Bone nut αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά θα δω με Bone nut αλήθεια?

 

Καλυτερη ποιοτητα οταν παιζεις ανοιχτες τις χορδες, αλλα και σιγουρα καλυτερη συμπεριφορα του κουρδισματος (ΑΝ εχει κοπει και σεταριστει/λιπανθει σωστα απο γνωστη)

 

 

ασε που φαινεται και πολυ πιο ωραιο απο το πλαστικο...  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη ποιοτητα οταν παιζεις ανοιχτες τις χορδες, αλλα και σιγουρα καλυτερη συμπεριφορα του κουρδισματος (ΑΝ εχει κοπει και σεταριστει/λιπανθει σωστα απο γνωστη)

 

 

ασε που φαινεται και πολυ πιο ωραιο απο το πλαστικο...  ;)  ;D

θα το κάνω ...ευχαριστώ!

Ευκαιρία να βάλω και 10αρες χορδές γιατί τώρα είμαι με 9αρες

...θα την παω σε μάστορα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου