Προς το περιεχόμενο

EMG's: 9V --> 18V mod (για να μη χαλάμε ξένα θέματα :) )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω 18ν εδω και ενα χρονο και το προτεινω σε οποιον παιζει και καθαρα με τους emg ;D

στα βρωμικα δεν θα δειτε θεαματικη διαφορα αν και υπαρχει.

προσωπικα μου φανηκε να ξεμπουκωνει ο 85.

στα καθαρα παντως η διαφορα ειναι ξεκαθαρη.

οι υψηλες συχνοτητες βελτιωνονται σιγουρα και θα χρησιμοποιειτε και το volume της κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει χώρος για δύο μπαταρίες και κάποιος δε θέλει να σκάψει την κιθάρα του, μήπως θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν αντικατασούσε τον π.χ. EMG 81 με τον αντίστοιχο της Χ σειράς, δηλ. έναν ΕΜG 81TWX;;; Στη σελίδα της EMG αναφέρεται αυξημένο headroom...

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι βρε παιδια το headroom ?

 

:)

 

wikipedia: Headroom (audio signal processing), in digital and analog audio signal processing, the difference between the nominal signal value and the maximum undistorted value

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

wikipedia: Headroom (audio signal processing), in digital and analog audio signal processing, the difference between the nominal signal value and the maximum undistorted value

 

 

XMMM ευχαριστω αλλα δεν το παλυκαταλαβα... γινεται να μου το πειτε με λιγο πιο απτα λογια... ισως και ελληνικα... θενκ γιου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει χώρος για δύο μπαταρίες και κάποιος δε θέλει να σκάψει την κιθάρα του, μήπως θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα αν αντικατασούσε τον π.χ. EMG 81 με τον αντίστοιχο της Χ σειράς, δηλ. έναν ΕΜG 81TWX;;; Στη σελίδα της EMG αναφέρεται αυξημένο headroom...

 

H σειρα X εχει ολα οσα προσφερουν τα 18v σε μεγαλυτερο βαθμο και γενικα λενε οτι οι μαγνητες "αναπνεουν" πιο καλα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

XMMM ευχαριστω αλλα δεν το παλυκαταλαβα... γινεται να μου το πειτε με λιγο πιο απτα λογια... ισως και ελληνικα... θενκ γιου... ;)

 

H διαφορά ανάμεσα στο χαμηλότερο σήμα που δίνει μια πηγή ( στην περίπτωσή μας οι μαγνήτες ), και στην ψηλότερη στάθμη εξόδου τους ΠΡΙΝ αρχίσει το σήμα να παραμορφώνει. Μετράμε σε db (decibel ).

Στην περίπτωσή μας πάλι, η μόντα με τα 18 Volts αυξάνει το Headroom. Χρησιμοποιώ 18V σε EMG προενίσχυση στο μπάσο μου. Η διαφορά με τα 9 volts είναι ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ. Καθαρότερο σήμα πμορώ να το περιγράψω με 2 λέξεις. Σάν να τραβάς μια κουρτίνα μπροστά απο το ηχείο.

Για μένα είναι Must

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου