Προς το περιεχόμενο

Σε τι ενισχυτή να συνδέσω την vox tonelab se;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, αλλά παίζω με power engine + tonelab SE, και για μένα είναι ένας φθηνός, αξιόπιστος και ευέλικτος συνδιασμός. Από ένταση, υπεραρκετή και στο λάηβ ξέρω οτί θα ακούσω ακριβώς αυτό που περιμένω, ουτε να "τσιμπάει" η λάμπα αν ανοίξω, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν από 2-3 χρόνια, στο νοιζ πολλοί ψαγμένοι τόνιζαν πόσο καλή λύση είναι ο power engine  για συνεργασία με πεταλιέρα, θυμάμαι ήταν η πρώτη πρόταση μετά από λαμπάτο,  από τότε μάλλον έχει λάβει χώρα ένα opinion shift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω την εμπειρια μου.

 

εχω δουλεψει 2 χρονια την SE με το power engine 60.

καλος συνδυασμος , αξιοπιστος , ελαφρυς στο κουβαλημα , καλος ηχος (με σωστο προγραμματισμο βεβαια) , και σχετικα αχρωματιστος.

 

ειναι στην ουσια ενας τελικος ενισχυτης ενσωματωμενος σε μια καμπινα με εξτρα active eq και xlr out , το οποιο χρησιμευει ειτε για να τροφοδοτησεις σημα σε κονσολα ειτε σε αλλον ενισχυτη.

πιθανως ενα 2ο power engine.

γενικα ΔΕΝ ειχα κανενα παραπονο και ο ενισχυτης ΕΚΑΝΕ αυτο που επρεπε Απροβληματιστα....

 

ΟΜΩΣ

 

απο την στιγμη που :

-καρφωσα την πεταλιερα πανω σε λαμπατο ενισχυτη

-απενεργοποιησα τις καμπινες

-εξασφαλισα με "συνετες" ρυθμισεις το unity gain

 

δεν ξαναασχοληθηκα αλλο με τον power engine και τον εδωσα.

 

αλλο πραγμα η λαμπα.

οτι και να παρει καποιος - μη λαμπατο - θα ερθει το πληρωμα του χρονου και θα δει το φως.

 

επισης +1 απο μενα στον superfunk.

 

παντως εγω αν αυτη τη στιγμη δεν ειχα χρηματα για λαμπατο ενισχυτη , θα επαιρνα τον νεο velocity 300 - rocktron και μια καμπινα 2χ12"

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δουλεψει 2 χρονια την SE με το power engine 60.

καλος συνδυασμος , αξιοπιστος , ελαφρυς στο κουβαλημα , καλος ηχος (με σωστο προγραμματισμο βεβαια) , και σχετικα αχρωματιστος.

 

ειναι στην ουσια ενας τελικος ενισχυτης ενσωματωμενος σε μια καμπινα με εξτρα active eq και xlr out , το οποιο χρησιμευει ειτε για να τροφοδοτησεις σημα σε κονσολα ειτε σε αλλον ενισχυτη.

πιθανως ενα 2ο power engine.

γενικα ΔΕΝ ειχα κανενα παραπονο και ο ενισχυτης ΕΚΑΝΕ αυτο που επρεπε Απροβληματιστα....

 

Μόλις απέκτησα ένα Power Engine (ευχαριστώ Γιάννη!  ;)) για χρήση με το GSP μου.

 

Το δοκίμασα ελάχιστα προς το παρόν, αλλά έχω μείνει ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος με την επιλογή μου, που στοχεύει στη χρήση του σαν monitor σε live (το πλήρες σήμα θα φεύγει στέρεο και στο PA μέσω XLR). Δίνει την αίσθηση του "amp in the room" που λείπει από τους modelers χωρίς να χρωματίζει αισθητά, κατά τη γνώμη μου. Από άποψης έντασης είναι υπέρ-αρκετό.

 

Για κάποιον απαιτητικό υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθεί με 30-40€ ένα tweeter με crossover network για καλύτερη απόδοση των υψηλών, ή μπορεί να αλλαχτεί το υπάρχον μεγάφωνο με κάποιο τελείως flat που προορίζεται για monitors, π.χ. ένα ομοαξονικό Beyma. Σε τέτοια επίπεδα κόστους πάντως συμφέρει η απόκτηση ενός καλού active stage monitor (π.χ. FTB Verve 12a) επιλογή που προτιμούν πολλοί χρήστες Axe-Fx.

 

Όλα τα παραπάνω ικανοποιούν τις ανάγκες monitoring με φιλοσοφία FRFR, η επιλογή ενός λαμπάτου ενισχυτή εισάγει άλλες παραμέτρους (π.χ. "αίσθηση") για τις οποίες δεν μπορώ να διαφωνήσω αλλά τις θεωρώ υποκειμενικές.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc-κάρτα ήχου-tonelab-αυτοενισxιομενα monitor(για home κατάσταση)... για live τώρα.... tonelab-καρφί-καρφί στέλνεις στην κονσόλα στερεοφωνικό σήμα.. και ακούς από τα monitor του μαγαζιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc-karta hxou-tonelab-autoenisxiomena monitor(gia home katastash)... gia live twra.... tonelab-karfi-karfi stelneis sthn konsola stereofoniko sima.. kai akous apo ta monitor tou magaziou

Ελληνικά παρακαλώ :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΔΥΟ ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ:

1) peavey 6505+ combo

2) randall rt50c

 

Από ό,τι διάβασα είναι για μεταλοκαταστάσεις και έχουν fx loop για πεταλιέρα αλλά και αν δεν κάνει τότε στην κανονική είσοδο.. Δεν ξέρω ακόμη τιμές ξεκάθαρα και ειδικά για τον randall δεν βρίσκω καθόλου πληροφορίες στην Ελλάδα (π.χ. από που θα τον αγοράσω και πόσο)!!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου