Προς το περιεχόμενο

Ηelp!!!Aλλαγη ηχειου σε combo!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη γινεται απλα δεν ειναι και οτι καλυτερο και εχει και διαφορετικα αποτελεσματα.

Αυτη την αλλαγη που προτινε πριν ο ακαλουποτος αξιζει να την κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδη γινεται απλα δεν ειναι και οτι καλυτερο και εχει και διαφορετικα αποτελεσματα.

Αυτη την αλλαγη που προτινε πριν ο ακαλουποτος αξιζει να την κανω?

Εγώ δεν θα το έκανα πάντως γιατί δεν ξέρω πόσο θόρυβο θα είχα μετά!

Μια ερώτηση.Τι σόι ενισχυτής είναι αυτός που έχει ισχύ 4W/16Ω?Για ποιό πράγμα τον χρησιμοποιείς?

 

 

PS οκ τον βρήκα τον ενισχυτή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't do it Φαίδων...

Θα μειωθεί πολύ η διάρκεια ζωής της τελικής λυχνίας του αν παίζεις συχνά και σε  ένταση με το 8Ω μεγάφωνο.

  Μπορείς όμως να βρεις κι ένα ακόμη 8Ω μεγάφωνο, να συνδέσεις και τα 2 εν σειρά και να έχεις συνολικά 16Ω αντίσταση. Έτσι θα ναι μια χαρά κι ο τελικός.

  Ακόμη καλύτερα, μια καμπινούλα 1Χ12" εξωτερική με 16Ω αντίσταση και ήταν ό,τι πρέπει και δεν χρειάζεται να κάνεις mod και στον ενισχυτή.

π.χ.

http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabavsp112vht.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ειδη μια καμπινα 2Χ12 αλλα ο σκοπος αγορας αυτου του ενισχυτη ηταν για να παιζω σε χαμηλες εντασεις εσωτερικου χωρου με ωραιο ηχο....και ειπα απλα να του αλαξω το μεγαφωνο για καλυτερο αποτελεσμα αλλα αν δεν παθεις δε θα μαθεις λενε...

οποτε θα ψαξω να βρω ενα 16ohm αυτη τη φορα.

ευχαριστω παιδεια οσους βοηθησαν!

αν κανενας ακομα εχει καμια καλη ιδεα για το τι μπορω να κανω ας πει pls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw o ενισχυτης χωραει μονο ενα ηχειο oποτε αποκλιεται και η αγορα δευτερου...

 

με λίγη δουλίτσα στη μία έξοδο προς ηχείο μπορούν να συνδεθούν δύο, συνδεδεμένα μεταξύ τους σε σειρά ή παράλληλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σιγουρα γινεται εχω δει και κατι σχετικα διαγραμματα για το πως να τα συνδεσεις,

αλλα που θα μπει το δευτερο?Η καμπινουλα του ιειναι παρα πολυ μικρη και σχεδιασμενη για ενα μεγαφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν θα ειχα παρει κεφαλη απο την αρχη...

ΟΚ νομιζω εβγαλα συμπερασμα.Κοινως 1)η παω και αλλαζω output στον ενισχυτη και μετα ξεχναω τις καμπινες 16Ω 2)η βρισκω ενα αλλο μεγαφωνο3)το βαζω και αγοραζω και μια ντουζινα λαμπες να χουμε να καιμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου