Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με Cubase 5 και Grand 3


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προστασια αρχειου; δλδ το κανεις export σαν wav παιζει στο pc σου αλλα

δεν παιζει αλλου;

 

Τελικά δεν είναι κάτι που να έχει σχέση με προστασία αρχείου. Με το SX δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Με το Cubase 5 απλά ένα 24bit audio track δεν παίζει σε άλλο PC (και ας έχει το άλλο PC κάρτα καλή) ή δεν μου ανοίγει το audio track με άλλο editor πρόγραμμα ακόμα και στο ίδιο PC (πχ με το nero wave editor). Παλιά με το SX και αυτό δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Φιλε Theonik,

 

Το προβλημα που αντιμετωπιζεις οσο περιεργο και αν σου φαινεται εχει να κανει με τη RAM σου. Το συγκεκριμενο μηνυμα εμφανιζεται οταν το συστημα σου εχει εξαντλησει ολους τους πορους του οσον αφορα τη ram, η μαλλον το Cubase δεν μπορει να δεσμευσει περισσοτερη RAM για τον εαυτο του.

 

Πιστεψε με το ειχα συναντησει αρκετες φορες. Ανοιγοντας ενα Superior Drummer και ενα Trilian ή ενα Ivory Piano, τοτε το Cubase αργα η γρηγορα θα μου πεταγε ενα Serious error i ena Runtime error. Eιναι 100% θεμα RAM. Σωστα λοιπον σου ειπαν απο το Νακα για το 3gb switch και αυτο σημαινει οτι οι ανθρωποι ασχοληθηκαν με το θεμα σου γιατι αυτην την πληροφορια δεν ηταν υποχρεωμενοι να σου τη δωσουν καθως εαν εκανες κατι λαθος δεν θα μπορουσες καν να μπουταρεις το λειτουργικο σου.

 

Το συγκεκριμενο προβλημα δυστυχως ειναι αναποφευκτο, το The Grand 3 ειναι αρκετα βαρυ plugin οποτε μονο αν παιξεις με τα settings του και του πεις να κανει allocate λιγοτερη ραμ ή να φορτωσεις lite patches θα κανεις τη δουλεια σου.

 

Να ξερεις οτι ακομα και με το 3GB SWITH tο Cubase αρχιζει να γινεται ασταθες οταν στο task manager ξεπερασεις τα 1.3-1.4 gb ram. Aπο αυτες τις τιμες και πανω πρεπει να προσευχεσαι να μην σου κρασαρει γιατι  η παραμικρη κινηση οπως η προσθηκη ή αφαιρεση καποιου πλαγκιν μπορει να δημιουργησει προβλημα.

Δεν φταιει το Cubase (αν και θα μπορουσε αντι να κρασαρει να σου δινει ενα προειδοποιητικο μηνυμα και να μη σε αφηνει να κανεις καποια ενεργεια) αλλα το λειτουργικο συστημα.

 

2 λυσεις εχω να σου προτεινω:

 

1.Προσπαθησε να μην εχεις αλλο ram hungry plugin ενεργο οταν τρεχεις το Grand. Και φορτωνε lite patches οσο μπορεις και γυρνα στα full πριν το export αν ειναι δυνατον.

 

2. Αν το παραπανω δε δουλεψει(αλλα και αν δουλεψει) προσπαθησε να το γυρισεις το συστημα σου το συντομοτερο σε 64bit λειτουργικο και παραπανω RAM.

Απο τοτε που πηγα σε Windows 7 64bit εχω ξεχασει τι σημαινουν πλεον αυτα τα error messages. Απλα δεν τα ξαναειδα και τρεχω project πολυ πιο απαιτητικα. Μονο ετσι θα βρεις την ησυχια σου και θα δουλευεις ανετα χωρις να εχεις το task manager μονιμως ανοιχτο.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε airbone,

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα τόσα πολλά και χρήσιμα που είπες. Δεν έχω

επανέλθει στο θέμα καθώς μετά από ένα format στο ίδιο ακριβώς PC, χωρίς

να αγοράσω τίποτα επιπλέον το σύστημα συμπεριφέρεται καλύτερα απλά

κάνοντας αυτό με το 3GB switch. Γενικά πάνω έχω 3.25GB μνήμης η οποία

είναι γενικά καλή αλλά με το grand piano 3 έρχεται μερικές φορές στα

όριά της. Το μήνυμα πλέον βγαίνει πολύ πιο αραιά βέβαια και για αυτό

πιστεύω ότι το PC είχε υιό. >:(

 

Plug ins βέβαια χρησιμοποιώ μόνο αυτά του Cubase και ένα freeware

για distortion.

 

Σημειώνω ότι πλέον χρησιμοποιώ αυθεντική έκδοση του NOD32 το οποίο

από όσο φαίνεται είναι μακράν καλύτερο του AVG.

 

Πιστεύω πάντως ότι με λειτουργικό 64bit θα λυνόντουσαν πολλά από τα

προβλήματα. Συμφωνώ ότι με 6GB ή 8GB έχω πολλά περιθώρια αλλά

δυστυχώς ενώ έχω Windows 7 64bit αυθεντικά η emu (έχω την 1212m)

δεν έχει αξιωθεί να βγάλει drivers... :o

 

Μετονομάζεται άρα το topic σε "Μη Σοβαρό πρόβλημα με Cubase 5 και Grand 3"

 

Ευχαριστώ πάντως όλους σας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου