Προς το περιεχόμενο

Τι δουλειά κάνει ένας μαέστρος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφήνω τους πιο ειδικούς να το εξηγήσουν

Μα αυτό ακριβώς και εγώ προσπαθώ (με τις ανύπαρκτες γνώσεις μου περί κλασσικής) να καταλάβω

 

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την τεράστια δουλειά του διευθυντή ορχήστρας, όπως θα έχεις προσέξει ίσως λόγω της δουλειάς σου, η γραμματοσειρά με την οποία γράφεται το όνομα του δειυθυντή σε δίσκους, αφίσες, κλπ συνεχώς μεγαλώνει

Σίγουρα και οι μαέστροι είναι (rock) stars...είναι απλά θέμα δημοσίων σχέσεων?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παράθεση από: Korgious στις 11:40 - 02/06/10

Ειναι ενας μουσικος παραγωγος με γνωσεις κλασικης αρμονιας και ενορχηστρωσης, με παμπολλα ακουσματα κλασσικων μουσουργων και τελευταια....παιζει πανω απο 6 οργανα κλασσικης ορχηστρας απταιστα..ετσι ωστε να μπορει να διευθυνει, να καθοδηγησει και να περασει στους μουσικους μεχρι και το τελευταιο συμβολο γραφης πανω στο εργο του εκαστοτε συνθετη

 

 

Αν υποψιαστώ ότι η Μανωλίδου παίζει 5-6 όργανα(αμέσως το μυαλό σας στο πονηρό...), θα πεθααάαανωωω...Συμπεθέρα!

Δεν ειναι Μαεστρος. Ειναι μουσικος.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. εχεις να κανεις με ανθρωπινο παραγοντα και οχι με μεταφορα midi Και export σε audio. Αρα...η αποδοση του εργου ειναι στα χερια των μουσικων με την καθοδηγηση του Μαεστρου.

Ναι αλλά έχει και μια παρτιτούρα...την ακολουθεί ή την διασκευάζει?

 

2. Δεν διασκευαζεις ποτε,απλα το αποδιδεις.

Δεν καταλαβαίνω απόλυτα τη διαφορά

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς και εγώ προσπαθώ (με τις ανύπαρκτες γνώσεις μου περί κλασσικής) να καταλάβω

Σίγουρα και οι μαέστροι είναι (rock) stars...είναι απλά θέμα δημοσίων σχέσεων?

Ειναι..θυμισου τον Καραγιαν...κυκλοφορουσε με τα Φερραρι....και παλιοτερα..χωρις Φερραρι...αλλα με τεραστια φημη...ο δικος μας Μητροπουλος Δημητρης...απο την Ελλαδα..εφτασε σε ολο τον κοσμο..Αμερικη..Ευρωπη..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έχει και μια παρτιτούρα...την ακολουθεί ή την διασκευάζει?

Δεν καταλαβαίνω απόλυτα τη διαφορά

1. την ακολουθει πιστα. (στις προβες) γιατι στις εμφανισεις ειναι ολα πλεον μηχανικα παιγμενα και αριστα αποδιδωμενα.

2. Οταν εχεις ενα γραμμα μπροστα σου...θα το διαβασεις το ιδιο..στον ιδιο τονο..στην ιδια χροια...στο ιδιο υφος....καθε φορα που το ανοιγεις?

Ετσι και στην παρτιτουρα..ειναι ο Μαεστρος εκει..να τους κραταει στο ιδιο ακριβως επιπεδο καθε φορα. Καθε ωρα. Καθε μερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι Μαεστρος. Ειναι μουσικος.

 

Έχει συνθέσει (διορθωσέ με αν κάνω λάθος) έργα συμφωνικής, τα οποία και έχει διευθύνει.

 

:'(Μάλλον γράφω αργά :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Οταν εχεις ενα γραμμα μπροστα σου...θα το διαβασεις το ιδιο..στον ιδιο τονο..στην ιδια χροια...στο ιδιο υφος....καθε φορα που το ανοιγεις?

Τώρα είναι που με μπερδεύεις περισσότερο...εάν δηλ το γράμμα είναι λυπητερό (έτσι βρε αδελφέ το ήθελε ο αρχικός συνθέτης), μπορώ εγώ να το διαβάσω "γελαστερά"?

Αυτό δεν είναι διασκευή?

 

Ετσι και στην παρτιτουρα..ειναι ο Μαεστρος εκει..να τους κραταει στο ιδιο ακριβως επιπεδο καθε φορα. Καθε ωρα. Καθε μερα.

Σαν εφιάλτης μου ακούγεται...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συνθέσει (διορθωσέ με αν κάνω λάθος) έργα συμφωνικής, τα οποία και έχει διευθύνει.

 

:'(Μάλλον γράφω αργά :'(

κι εγω εχω συνθεσει ειλικρινα..και μαλιστα πριν απο λιγο καιρο παρεδωσα και το εργο..και θα το διευθυνω αν μου δωθει η ευκαιρια.

Εδω ειναι και η εγγυς διαφορα.Μαεστρου και Διευθυνση Ορχηστρας.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι που με μπερδεύεις περισσότερο...εάν δηλ το γράμμα είναι λυπητερό (έτσι βρε αδελφέ το ήθελε ο αρχικός συνθέτης), μπορώ εγώ να το διαβάσω "γελαστερά"?

Αυτό δεν είναι διασκευή?

Σαν εφιάλτης μου ακούγεται...

Καντο εσυ διασκευη και αμεσως θα σε απολυσει. ;)

Δεν ειναι εφιαλτης.Ειναι μουσικη. Και ο μουσικος εδω ειναι εκτελεστης του καθε μουσικου μερους.

Εκτελεστες ειναι . Πληρωνονται με τις ωρες,με τις τουρνε, με τις εμφανισεις.Ειναι η δουλεια τους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο.Μη με παίρνεις στα σοβαρά.Ξύπνησα λίγο μα**κας σήμερα.

Ζητώ συγνώμη για το off topic.Σταματάω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου