Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ταστα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Προχτες αγορασα μια michael kelly απο τον Κουρμπη στην Αθηνα. Χτες οταν εκατσα με την ησυχια μου να παιξω σε χαμηλες εντασεις  διαπηστωσα οτι στο ογδωο ταστο στην πρωτη χορδη, την Μι βγαινει κουφια νοτα σαν να μην πιανει καλα η χορδη στο ταστο. Αυτο συμβαινει μονο στην Μι και στο συγκεκρημενο ταστο.Ειναι αδικο να σκας 600 ευρω για κιθαρα και να εχει προβλημα με ταστα..

 

Δεν μπορω να την παω την κιθαρα πησω γιατι μενω επαρχια. Τι λετε να φταιει? Χρειαζεται μηπως αλλαγη το ταστο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμβαινει συνηθως σε φθηνες κιθαρες οπου τα ταστα δεν ειναι καλα βαλμενα και ετσι η κιθαρα ειτε εχει νεκρες νοτες ειτε εχει πολυ fret buzzing σε χαμηλο action.

 

Μην φρικαρεις,εχεις δικιο αλλα συμβαινουν αυτα

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Προχτες αγορασα μια michael kelly απο τον Κουρμπη στην Αθηνα. Χτες οταν εκατσα με την ησυχια μου να παιξω σε χαμηλες εντασεις  διαπηστωσα οτι στο ογδωο ταστο στην πρωτη χορδη, την Μι βγαινει κουφια νοτα σαν να μην πιανει καλα η χορδη στο ταστο. Αυτο συμβαινει μονο στην Μι και στο συγκεκρημενο ταστο.Ειναι αδικο να σκας 600 ευρω για κιθαρα και να εχει προβλημα με ταστα..

 

Δεν μπορω να την παω την κιθαρα πησω γιατι μενω επαρχια. Τι λετε να φταιει? Χρειαζεται μηπως αλλαγη το ταστο?

 

 

τι εννοείς κούφια; βρίσκει στο επόμενο τάστο; κοίτα προσεχτικά από το πλάι και δες αν το 8ο τάστο είναι χαμηλό ή το 9ο ψηλό. Αλλαγή δε νομίζω να θέλει, αλλά λίγο δουλίτσα ίσως

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανότερο είναι ότι το 9ο τάστο είναι ελαφρώς ψηλότερο από ότι θα έπρεπε (δεν έχει τοποθετηθεί σωστά). Διορθώνεται εύκολα πάντως όπως και να έχει. Δεν πρέπει να σε ανησυχεί, αλλά σε έναν καλό τεχνικό θα την πας όπως και να έχει. Στο κατάστημα που την αγόρασες, να είσαι σίγουρος ότι θα στην διορθώσουν αμέσως. Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ σε μια κιθάρα μου και το έφτιαξαν αμέσως οι άνθρωποι! Μάλιστα δεν την είχα αγοράσει από το συγκεκριμένο μαγαζί. Τώρα, αν δεν μπορείς να έρθεις, τσέκαρε για κάποιον στην περιοχή σου.  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει και σε ακριβότερες κιθάρες αυτό με 1-2 τάστα(π.χ. jackson japan) και διορθώνεται εύκολα. Ισως είναι και θέμα σετάπ αλλά στη χειρότερη θέλει λίγο τρίψιμο το μεταλλικό τάστο (fret wire) που βρίσκεται μεταξύ 9ου και 10ου τάστου(fret) της ταστιέρας στο ύψος της λεπτής ΜΙ. Ο Κούρμπης θα στο φτιάξει αμέσως όποτε την πας να τη δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει και σε ακριβότερες κιθάρες αυτό με 1-2 τάστα(π.χ. jackson japan) και διορθώνεται εύκολα. Ισως είναι και θέμα σετάπ αλλά στη χειρότερη θέλει λίγο τρίψιμο το μεταλλικό τάστο (fret wire) που βρίσκεται μεταξύ 9ου και 10ου τάστου(fret) της ταστιέρας στο ύψος της λεπτής ΜΙ. Ο Κούρμπης θα στο φτιάξει αμέσως όποτε την πας να τη δει.

Δυστυχως μενω πολυ μακρια και θα κανω πολυ καιρο να ξανακατεβω  οποτε δεν θα μπορεσω να την παω στον κουρμπη. Εχω εναν καλο μαστορα στο νου μου εδω σε ενα χωριο που κατασκευασει χειροποιητες ακουστικες. Πιστευω θα μπορεσει να κανει την δουλεια ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου