Προς το περιεχόμενο

Μια άποψη για τα "χαμένα" κεκτημένα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεβόμενος όλες τις προσπάθειες που εχουν κάνει κάποια άτομα για την αλλαγή του site θέλω να αναφέρω την δισαρέσκεια μου σε κάποια ζητήματα.

 

Οταν έκλεισε το site, εβγαλαν ανακοίνωση που ελεγε ότι κλεινει για λιγο καιρο, μεχρι να διορθωθουν !! καποια πραγματα... Δυστυχως εγω προσωπικα δεν ειδα κατι τετοιο για τους κατωθι λογους.

 

Είμαι ένα χρονο και κάτι στο noiz και έχω κάνει 32 συναλλαγες , χωρις να βάλουμε μέσα αυτες που δεν καταγράφηκαν. Ημουν άψογος σε όλες τους. Μένω στα Ιωάννινα οπότε συναλλαγές δύσκολα γίνονται χέρι με χέρι. Άρα όταν πάει κάποιος να κάνει μία συναλλαγή μαζί μου, αμέσως κοιτάει το feedback μου και δέχεται να μου στείλει το αντικείμενο , ή αντίστοιχα δέχεται να πάρει το αντικείμενο που πουλάω γιατί ξέρει λόγω feedback ότι θα είναι στην κατάσταση που του λέω. Ποιος λοιπόν τώρα, που δεν θα υπάρχει το feedback που με τοσο κόπο έστησα, θα με εμπιστευτεί ώστε να μου στείλει κάτι , η να με εμπιστευτεί και να ξέρει ότι θα πάρει κάτι δικό μου?

Ξέρω ότι αυτό είναι πρόβλημα πολλών εδω μέσα. Και οτι συμφωνούν με τα λεγόμενα μου.

Επίσης έχω δει και εγώ στην πράξη ότι υπάρχουν άδικες αρνητικές αξιολογήσεις (πχ μου εβαλαν αρνητικη αξιολογηση αν και η συναλλαγη εγινε κανονικότατα) και σίγουρα εχουν γίνει διαφορα τετοια σε πολλα ατομα στο site και μετα οι αδικημένοι απευθύνθηκαν στον διαχειριστή της σελίδας ο οποίος έφτασε στα όρια του. Παρόλα αυτα όμως θεωρω πως οταν κάποιος αναλαμβάνει το δύσκολο έργο της διαχειρησης ενος site, οφειλει να διευθετει τέτοια θέματα και να τους δίνει λιγη σημασία. Κατανοώ ότι αυτό ειναι δυσκολο και κουραστικό, όμως πιστεύω οτι ετσι πρεπει να γινεται, αν κάποια μέλη του site δεν μπορουν να κρίνουν ποτε μπαινει θετικη και ποτε αρνητικη αξιολόγηση,  για να υπάρχει κάποια δικαιοσύνη.

 

Ενα άλλο ζητημα που τέθηκε είναι το γεγονος του διαχωρισμού του forum απο τις αγγελιες και θέλω να καταθέσω και την δική μου αποψη. Το θεωρω μεγαλο λαθος. Το forum είναι ανοιχτό σε όλα τα άτομα που είναι εγγεγραμενα στο site. Αν κάποιος θελει να μπει στο site για τις αγγελιες και μονο για αυτες, πιστευω πως πρεπει να έχει το δικαιωμα να παρακολουθησει καποια συζητηση στο forum και να επεμβει σε αυτη.

 

Στη συνέχεια θελω να εκφρασω την αντίθεση μου στην έλειψη άμεσης επικοινωνίας μεσω pm. Το email δεν ειναι λυση για το site. στο email μας μπορει να παιρνουμε 100 μηνυματα καθε μερα. τα μηνυματα όμως του noiz θα επρεπε να μπαινουν σε ενα ξεχωριστο mailbox το οποιο να βρισκεται στο site. Οπως ακριβώς ήταν παλαιότερα.

 

Τελος, συγγνωμη αν εγινα κουραστικός αλλα τα λεω όλα αυτα γιατι μου έχει φύγει τεραστιο μέρος της όρεξης που είχα να μπαίνω καθημερινά στο forum και στις αγγελιες. Και σιγουρα δεν είμαι ο μονος που ξενερωσα. Έτσι οπως εχει γινει και αν δεν διορθωθει , σιγουρα θα χαθεί πολυ μεγάλο ποσοστό των μουσικών που έμπαιναν στο noiz και αυτο με λυπει ιδιαίτερα.

 

Ελπίζω το θεμα μου να πιάσει τόπο και να γίνει κάτι ωστε να διορθωθουν ολα.

Καλοπροαίρετα, Αγγελος

 

Υ.Γ. Ελπιζω να μην το πάρουν καποια άτομα στραβα και αρχίσουν να με κατηγορουν. Καταθετω την προσωπικη μου αποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενα άλλο ζητημα που τέθηκε είναι το γεγονος του διαχωρισμού του forum απο τις αγγελιες και θέλω να καταθέσω και την δική μου αποψη. Το θεωρω μεγαλο λαθος. Το forum είναι ανοιχτό σε όλα τα άτομα που είναι εγγεγραμενα στο site. Αν κάποιος θελει να μπει στο site για τις αγγελιες και μονο για αυτες, πιστευω πως πρεπει να έχει το δικαιωμα να παρακολουθησει καποια συζητηση στο forum και να επεμβει σε αυτη.

Δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα...μπαίνω και παρακολουθώ-συμμετέχω καθημερινά στις συζητήσεις...καμμιά φορά ρίχνω και μια ματιά και στο άλλο στις αγγελίες.

Μπαίνω και σε άλλα 10-15 sites καθημερινά...οι αγγελίες κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καμμία δουλειά με τη ροή των συζητήσεων.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα...μπαίνω και παρακολουθώ-συμμετέχω καθημερινά στις συζητήσεις...καμμιά φορά ρίχνω και μια ματιά και στο άλλο στις αγγελίες.

Μπαίνω και σε άλλα 10-15 sites καθημερινά...οι αγγελίες κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καμμία δουλειά με τη ροή των συζητήσεων.

 

+1

Δεν καταλαβαίνω τη σχέση μπορει να έχουν οι συζητήσεις με τις αγγελίες. Οι αγγελίες ήταν πάντα ένας άλλος ιστότοπος (περιπου αφου ήταν στο ίδιο interface του Forum) που απλώς τον διαχειρίζόταν το ίδιο άτομο. Τώρα διαχωρίστηκε τελείως με το site και έγινε νέος ιστότοπος. Και δεν καταλαβαίνω γιατί καποιος που τον ενδιαφέρουν μόνο οι αγγελείες πρεπει να είναι εγγεγραμένος και στο forum.

 

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% και συνυπογράφω όσα έγραψε ο aggelos_blues.

Όσο κι αν εκτιμώ τον κόπο των ανθρώπων που στήνουνε και συντηρουνε το noiz.gr

και τους ευχαριστώ γι' αυτό, για μένα μειωθηκε κατακόρυφα το ενδιαφέρον μου για το site

λόγω της απουσίας αξιολογήσεων/feedback.

Πρέπει (αν και δεν μου αρέσει καθόλου) να κάνουμε ένα διαχωρισμό:

Η απουσία αξιολογήσεων/feedback δεν ενοχλεί ΜΟΝΟ όσους μένουν εντός Αττικής.

Για μας τους υπόλοιπους "επαρχιώτες" που κανουμε αγοραπωλησίες μέσα από το noiz.gr

το "πέρνα να το δεις", "δεκτός κάθε έλεγχος" και "χέρι-χέρι" είναι έννοιες απλά ΑΔΥΝΑΤΕΣ

και ο μόνος λόγος "εμπιστοσύνης εξ αποστάσεως" είναι μερικές θετικές αξιολογήσεις ...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συνέχεια θελω να εκφρασω την αντίθεση μου στην έλειψη άμεσης επικοινωνίας μεσω pm.

Και αυτό δεν το καταλαβαίνω. Σήμερα μάλιστα έχω στείλει 5-6 pm άμεσης επικοινωνίας στον Audiokosta γι αυτό το Teleμπασο

 

για μένα μειωθηκε κατακόρυφα το ενδιαφέρον μου για το site λόγω της απουσίας αξιολογήσεων/feedback.

Θα  (ξανα)αναρωτηθώ...τι δουλειά έχει η αξιολόγηση/feedback με το forum συζητήσεων. Δεν εννοείς βέβαια το κάρμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα  (ξανα)αναρωτηθώ...τι δουλειά έχει η αξιολόγηση/feedback με το forum συζητήσεων. Δεν εννοείς βέβαια το κάρμα.

Μιλάω γιατο σύστημα αγγελιών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες σκεψεις πανω στα θεματα που ανεφερε ο Αγγελος:

 

Καταρχας να πουμε οτι το νεο συστημα αγγελιων ειχε ανακοινωθει εδω και καιρο και ειχε ηδη αρχισει να γινεται η μεταβαση προς αυτο. Λογω των εξελιξεων των τελευταιων ημερων ομως υπηρξαν καποιες αλλαγες στα σχεδια...το site δεν εκλεισε για λογους αναβαθμισης. Φαγαμε ζημια απο hacker και χοντρη μαλιστα, παλι καλα να λεμε που διασωθηκαν οι συζητησεις/λογαριασμοι. Με την ευκαιρια του κατεβασματος εγιναν και καποιες αλλαγες.

 

Η -μεχρι τωρα- αξιολογηση ειναι κατι που χανεται. Εχει τα κακα και τα καλα του. Οπως ειδες, ορισμενους δεν τους πειραζει αυτο, αλλους τους πειραζει. Δυστυχως η μεταβαση στο νεο συστημα φερνει και αυτο το -για ορισμενους- μειονεκτημα.

 

Περι διαχωρισμου (τα bold δικα μου):

Ενα άλλο ζητημα που τέθηκε είναι το γεγονος του διαχωρισμού του forum απο τις αγγελιες και θέλω να καταθέσω και την δική μου αποψη. Το θεωρω μεγαλο λαθος. Το forum είναι ανοιχτό σε όλα τα άτομα που είναι εγγεγραμενα στο site. Αν κάποιος θελει να μπει στο site για τις αγγελιες και μονο για αυτες, πιστευω πως πρεπει να έχει το δικαιωμα να παρακολουθησει καποια συζητηση στο forum και να επεμβει σε αυτη.

 

Γιατι αυτο?

Παρα πολυς κοσμος ενδιαφεροταν οπως ειπες μονο και μονο για τις αγγελιες. Ως εχουν τωρα τα πραγματα, οι αγγελιες ειναι ανοιχτες σε ολους. Οποιος θελει, παει και ανοιγει λογαριασμο και συμμετεχει στις αγοραπωλησιες. Αν καποιος ενδιαφερεται να συμμετασχει και στο forum, εδω ειμαστε και καλως μας βρηκε.

Την προταση σου που ειναι σε bold δεν την κατανοω να σου πω την αληθεια. Αν καποιος μπει για τις αγγελιες και μονο για αυτες, γιατι να εχει προσβαση/δικαιωμα συμμετοχης στο φορουμ? Αφου μολις ειπαμε οτι μπηκε για τις αγγελιες και μονο! Αν αποφασισει οτι θελει να συμμετασχει και στο forum δεν τον εμποδιζει κανενας να το κανει.

Με το νεο συστημα αποφευγεται ο γιγαντισμος του forum με ατομα που δεν εχουν κανενα ενδιαφερον σε αυτο. Το noiz ειναι forum μουσικης τεχνολογιας με τις αγγελιες να αποτελουν απλα ενα δευτερευων παρακλαδι του, και ο διαχωρισμος εγινε -μεταξυ αλλων- για να τονισει ακριβως αυτο, το οτι δεν ειμαστε η Χρυση Αγγελια για μουσικους.

 

Περι επικοινωνιας μεσω PM:

Τα PM υπηρχαν (και ακομα υπαρχουν) ως μεσο επικοινωνιας στο forum. Η επικοινωνια σχετικα με αγγελιες τωρα γινεται μεσω e-mail. Αυτο δεν ειναι κατι το αρνητικο, μη τρελαθουμε...ΟΛΑ τα site αγγελιων μεσω e-mail συντονιζουν τις αγοραπωλησιες τους. Αν καποιος λαμβανει πανω απο 100 e-mail τη μερα, μαλλον χρειαζεται καποιο καλυτερο spam filter, οχι ΠΜ.

Οπως και να εχει ομως, αν καποιος το θελει, μπορει να γραψει στην αγγελια του "επικοινωνια ΚΑΙ μεσω PM στο noiz με το ταδε ονομα χρηστη".

Ειδικα για την περιπτωση μας, τα PM ηταν ΚΑΚΟΣ τροπος επικοινωνιας για αγγελιες, για τον απλο λογο οτι οι junior (που ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ) εχουν περιορισμενο μεγεθος inbox, με αποτελεσμα καθε τρεις και λιγο να βλεπουμε μηνυματα στο noizbox ΜΠΑΜΠΗ ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΑ ΠΜ Σ.

Λυπαμαι, αλλα e-mail και παλι e-mail, οπως ο υπολοιπος πλανητης. Θα το συνηθισετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για το σύστημα αγγελιών.

Έχει περάσει από το μυαλό σας ότι με την επίθεση,(ίσως), σβήστηκαν-διαγράφτηκαν οι συγκεκριμένες αξιολογήσεις?

Με πρόλαβε ο Odis...

Οπότε τζάμπα γκρινιάζετε?

Όποιος μέσα σε ένα χρόνο έκανε 30 συναλλαγές ξεκινώντας από το αξιολόγηση 0, δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα σε άλλο ένα χρόνο να κάνει άλλες 30 ξαναξεκινώντας πάλι από το 0.

Ρε Μάκη, τις 70+ σε πόσο καιρό τις έκανες?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotiris65 ευχαριστω που καταλαβαινεις τι εννοω. Δυστυχως ειναι αληθεια οτι αυτοι που μενουν αθηνα, δεν καιγονται και τοσο για το feedback γιατι ανα πασα στιγμη μπορουν να δουν το αντικειμενο και να το ελεγξουν οσο θελουν. Εμεις που δεν ανηκουμε στα 6 εκατομμυρια αθηναιους ρε παιδια τι θα κανουμε? αντε παρε στα τυφλα, αντε στειλε στα τυφλα και αν ο αλλος σου βαλει τα χρηματα, οκ εισαι τυχερος, αλλιως απλα παραδεχεσαι οτι εχασες τα λεφτα σου, και στην τελικη δεν μπορεις να του κανεις τιποτα. γιατι καν δεν υπαρχει αρνητικη αξιολογηση? Ε συγγνωμη αλλα δεν μπορω να παραδεχτω οτι εχω αδικο. απλα δεν θα ξαναπαρω κατι απο τις αγγελιες γιατι τωρα δεν μπορω να εμπιστευτω..

 

και κατι ακομα... δηλαδη τοοοοοσο καιρο που το forum και οι αγγελιες ηταν μαζι, ενοχλησαν κανεναν? και αν ενοχλησαν γιατι κανεισ δεν ειπε κατι? γιατι δεν βγηκε κανεις να πει αυτα που λεει τωρα : "δεν βρισκω λογο να ειναι το forum μαζι με τις αγγελιες". τοτε ποιον ενοχλουσαν να ειναι ολα μαζι σε ενα site, με ενα username κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου