Προς το περιεχόμενο

"Κλώνοι" Gibson ES 335


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επανερχομαι στο θεμα, γιατι χθες επαιξα αρκετα με μια johnson JP-ES-SV.

να τονισω οτι δεν ειχα πριν καμια εμπειρια απο ακριβα σκαφη εκτος απο καποιες samick των 800 ευρω.

η κιθαρα μου φανηκε εξαιρετικη.η κατασκευη της ειναι αψογη και ο ηχος της οτι ακριβως περιμενα να ακουσω απο ενα σκαφος.οσοι ψαχνεστε ριχτε τους μια ματια(απ οτι θυμαμαι ο ντουκας σε λιγο καιρο φερνει κ τα σκαφη- ειναι η μονη πηγη στην ελλαδα μεχρι στιγμης..)για τους ανυπομονους ebay..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε Τάκη, sorry ρε φίλε, και πραγματικά συγνώμη σε οποιονδήποτε πιστεύει το αντίθετο και μπορεί να θεωρήσει flaming αυτό το post, αλλά,

αν πρόκειται να πάρεις μια 335 τότε πάρε μια Gibson, γιατί καμία δεν παίζει το σαν αυτή :roll:

 

 

....και ναί, ξέρω για την ποιότητα κατασκευής, και για τα υλικά κτλ, κτλ, αλλά όπως μια ....πχ Blade ή Anderson, δεν είναι 100% strat, έτσι οποιοσδήποτε κλώνος της πολυαγαπημένης μου 335, δεν είναι Gibson...

Οι μόνες που περίπου πλησιάζουν αυτό το feel είναι οι Heritage.

 

Και όχι δεν είμαι κολλημένος GibsonoFenderάκιας :)

Για να καταλάβεις, η μόνη Tele που συνεχίζω να εμπιστεύομαι είναι αυτή η Melancon, που θεωρείται κατι σαν high-end (ξέρεις τώρα, τύπου Suhr και τέτοιες αηδίες... :D :D )

Mel_w_Haussels.jpg

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Τάκη' date=' sorry ρε φίλε, και πραγματικά συγνώμη σε οποιονδήποτε πιστεύει το αντίθετο και μπορεί να θεωρήσει flaming αυτό το post, αλλά,

αν πρόκειται να πάρεις μια 335 τότε πάρε μια Gibson, γιατί καμία δεν παίζει το σαν αυτή :roll:

[/quote']

 

Ούτε και κοστίζει σαν και αυτήν, θα πρόσθετα! 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Τάκη' date=' sorry ρε φίλε, και πραγματικά συγνώμη σε οποιονδήποτε πιστεύει το αντίθετο και μπορεί να θεωρήσει flaming αυτό το post, αλλά,

αν πρόκειται να πάρεις μια 335 τότε πάρε μια Gibson, γιατί καμία δεν παίζει το σαν αυτή :roll:

[/quote']

 

Ούτε και κοστίζει σαν και αυτήν, θα πρόσθετα! 8)

 

όντως, η τιμή είναι κάπως... ανυπόφορη :) αλλά μια μεταχειρισμένη ebony δεν θα σου στοιχίσει το σύνηθες νεφρό !

 

http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=869522

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(απ οτι θυμαμαι ο ντουκας σε λιγο καιρο φερνει κ τα σκαφη- ειναι η μονη πηγη στην ελλαδα μεχρι στιγμης..)για τους ανυπομονους ebay..

 

τις φέρνει κάποιος εδώ Ελλάδα τις johnson ? ποιός ? πού ? τιμές ? ίδιες με ebay ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα εδω θα διαφωνησω.

 

:wink: :lol:

 

Καταρχην η κατασκευη της GIBSON ES335 δεν εχει και τιποτα το ιδιαιτερα διαφορετικο απο μια Epiphone η μια Johnson.

 

KAΠΛΑΜΑΣ η μια ΚΑΠΛΑΜΑΣ & η αλλη,ενταξει ας ειμαι πιο politically correct : laminated maple..... :lol: (και μιλάω πολυ σοβαρα)

 

Εχουν περάσει απο τα χερια μου 3 Gibson ES 335 (για να ειμαι πιο σωστος μια ΕS355 του 70 (ωραια κιθαρα) ,μια 345 του 68 (ετσι & ετσι) & μια 335 του 99 (ουτε να τη θυμαμαι δεν θελω τοσο ΑΘΛΙΑ κιθαρα ητανε :twisted: )

 

Εχουν περάσει και αρκετες Epiphone (SHERATON & RIVIERA) & η συγκεκριμενη Johnson.

 

Aν βαλεις ενα καλο σετ μαγνητων στις Epiphone δεν εχουν να ζηλεψουν ΤΙΠΟΤΑ απο μια Gibsosn ES 335 (ισα-ισα λογω ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ποιοτητας κατασκευης κατα τη γνωμη μου θα εχει και καλυτερη κιθαρα & με παχυτερο μπράτσο απο το μπουζοκομπρατσο της reissue :lol: )

 

H Johnson δεν θελει ΟΥΤΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ μια και οι alnico 2 GFS που φοραει ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ (αν και Grteschιζουν μια και ειναι αντιγραφα Filteron & οχι PAF) :wink:

 

My 2 cents..

 

 

A,οι Gibson εχει οντως ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ θηκη & ...πανακι καθαρισμου... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη πλευρά εγώ είχα μία του '88 που ενω αυτής της δεκαετίας θεωρούνται μπουρούχες, εμένα μου φάνηκε η καλύτερη κιθάρα που έχω παίξει ποτέ... :!:

Επίσης έπαιξα την ίδια '68 που έχεις παίξει κι εσύ, και τη βρήκα λίγο "ντελικάτη", μάλλον λόγω του trapeze...!

Μια historic 59 reissue πρίν απο 4 χρόνια ακουγόταν βέβαια σαν πιάνο και ζύγιζε 2 κιλά, αλλά αυτό που άκουγα εγώ στην '88 δεν το ξαναβρήκα σε κιθάρα.

Τώρα όσον αφορά τα εξ' ανατολών καφάσια που μετα μανίας διαφημίζεις σαν καλά όργανα, καιρός είναι να μάθουν όλοι πως απλά αυτό είναι αποτέλεσμα του φανατικού σωβινισμού σου, μια που είσαι

ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΚΟΡΕΑΤΟΤΑΪΒΑΝΟΣ !!!! :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΙΝΕΖΟΚΟΡΕΑΤΗΣ θες να πεις !! :D (μια που οι Γιαπωνεζοι εχουν ξεφυγει πια & κατασκευαζουν αριστουργηματικες κιθαρες μεν,ακριβες δε! :wink: )

 

Αυτο που λες εχει να κανει με την ΤΥΧΗ (οντως δεν αμφιβαλλω οτι αυτη η 88αρα σου "εκατσε" οπως μου ειχε κατσει και εμενα η απιστευτη Les Paul Custom του 69 που μου εκλεψαν.. :twisted: ,ενω μισω τις Les Paul..)

 

Παντως για κατι πιο...μουρικο υπάρχουν πάντα και οι γιαπωνεζικες Epiphone Elitist (ειδικα η Sheraton με τους mini hums σκοτωνει) ,οι ακριβες μεν,φοβερες δε IBANEZ AS200 & οι πολυ καλες YAMAHA SA2000 :wink:

 

BTW οι μαγνητες στην Melancon οι HAUSEL ειναι??Δεν εγραψες ΚΡΙΤΙΚΗ!!! :lol: (ΕΙΔΙΚΑ τωρα που οι BARDEN ξανακυκλοφορουν!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου