Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση και απορίες..


Giorgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα noizαδες!

Χρησιμοποιώ το Cubase SX 2 και έφτασε επιτέλους η ώρα μετά τα midi να γράψω κιθάρες και φωνές! 8)

Οι απορίες μου αφορούν το την ανάλυση που θα έχουν τα wave αρχεία που θα ηχογραφήσω.

Με λίγα λόγια..να γράψω κιθάρες και φωνές σε 16 Bit & 44KHz ή σε 24 Bit & 48KHz;; Και για το τελικό mix σε ποια ανάλυση να δουλέψω;;

Κάνοντας κάποιες δοκιμές διαπίστωσα ότι στα 24 Bit & 48KHz ο ήχος είναι ποιο στιβαρός και ποιο δεμένος συγκριτικά με τα 16 Bit & 44KHz. Μπορεί να είναι και ιδέα μου :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οχι δεν είναι η ιδέα σου, αλλά επειδή τώρα θ' αρχίσεις να γράφεις για πρώτη φορά και επειδή σε τελική ανάλυση το master σου θα πρέπει να είναι σε 16bit/44.1khz για audio CD, θα σού 'λεγα να δουλέψεις με αυτήν.

Αργότερα όταν τα πράγματα θα 'χουν γίνει οικεία, μπορείς ν' ασχοληθείς και με dithering και άλλες διαδικασίες που συνεπάγονται της υψηλότερης ανάλυσης.

Καλή δουλειά!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιότερες ηχογραφήσεις που είχα κάνει ήταν όλες σε 16bit & 44KHz. Επειδή η κάρτα ήχου υποστηρίζει ανάλυση 24bit και μέχρι 96kHz έχω αρχίσει και ψάχνομαι! :)

Αν γράψω δηλαδή σε 24 & 48 θα έχω κάποιο πρόβλημα αργότερα; Το τελικό mix γιατί πρέπει να είναι 16bit & 44KHz και όχι 24 πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Red book που είναι οι προδιαγραφές για Cd audio επιβάλει 16bit / 44.1khz, διαφορετικά τα κομμάτια σου δεν θα παίζουν σε CD players παρά μόνο στο PC.

 

Στην ουσία μπορείς να γράφεις στα 24 αλλά στο τέλος θα πρέπει να κάνεις downsample στα 16. Αυτό γίνεται με το dithering. Υπάρχει σχετικό άρθρο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι γεγονός!

Σε κάποια demo που είχα κάνει με τελικό mix 24bit & 48kHz κάποια cd players δεν μπορούσαν να διαβάσουν το cd!

Το cd player του studio του μεγάρου μουσικής, στο meeting του noiz, το διάβασε κανονικά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου