Προς το περιεχόμενο

Hausell pickups sample


afiltroi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε "afiltroi" είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος απο αυτή την επιλογή ανεξάρτητα απο ποιόν μαγνήτη του Haussel θα διαλέξεις.

H δική μου εμπειρία, χωρίς να είμαι ειδικός, απο τους HB Vin neck και ΗΒ Vin + bridge που χρησιμοποιώ για πάνω απο χρόνο τώρα είναι θετικότατη το λιγότερο που μπορώ να πω για να μην χρησιμοποιήσω υπερβολικές εκφράσεις.

Το "output" μαγνητών είναι αρκετό (υπέρ αρκετό) για όλα τα γούστα ακόμα και στην Vintage έκδοσή τους.

Το "sustain" σε συνδυασμό με μια set neck κιθάρα στην δική μου περίπτωση είναι επίσης εντυπωσιακό αλλά το βασικό τους χαρακτηριστικό εκτός απο την χροιά του ήχου τους, που είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση, είναι το πόσο καλά "διαβάζουν" τα δάχτυλά σου...ανταποκρίνονται άμεσα σε οποιαδήποτε "εντολή".

Θα βοήθαγε να μας έλεγες σε ποιά κιθάρα θέλεις να τους χρησιμοποιήσεις και τι μουσική παίζεις.

Πάντως ο Ντούκας έχει φέρει μια μεγάλη γκάμα απο μαγνήτες του Haussel και είμαι σίγουρος οτι θα σε εξυπηρετήσει με τον καλύτερο τρόπο και θα σου λύσει κάθε απορία...

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε "afiltroi" είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος απο αυτή την επιλογή ανεξάρτητα απο ποιόν μαγνήτη του Haussel θα διαλέξεις.

H δική μου εμπειρία' date=' χωρίς να είμαι ειδικός, απο τους HB Vin neck και ΗΒ Vin + bridge που χρησιμοποιώ για πάνω απο χρόνο τώρα είναι θετικότατη το λιγότερο που μπορώ να πω για να μην χρησιμοποιήσω υπερβολικές εκφράσεις.

Το "output" μαγνητών είναι αρκετό (υπέρ αρκετό) για όλα τα γούστα ακόμα και στην Vintage έκδοσή τους.

Το "sustain" σε συνδυασμό με μια set neck κιθάρα στην δική μου περίπτωση είναι επίσης εντυπωσιακό αλλά το βασικό τους χαρακτηριστικό εκτός απο την χροιά του ήχου τους, που είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση, είναι το πόσο καλά "διαβάζουν" τα δάχτυλά σου...ανταποκρίνονται άμεσα σε οποιαδήποτε "εντολή".

Θα βοήθαγε να μας έλεγες σε ποιά κιθάρα θέλεις να τους χρησιμοποιήσεις και τι μουσική παίζεις.

Πάντως ο Ντούκας έχει φέρει μια μεγάλη γκάμα απο μαγνήτες του Haussel και είμαι σίγουρος οτι θα σε εξυπηρετήσει με τον καλύτερο τρόπο και θα σου λύσει κάθε απορία...[/quote']

 

H κιθάρα η οποία πρόκυται να "φορέσει" τους μαγνήτες είναι μια Gibson Nighthawk Std 3 pickups (set neck). Εδώ και καιρό θέλω να αλλάξω τοuς stock (ceramic) μαγνήτες της κιθάρας επειδή είναι θολοί κομπρεσαρισμένοι και γενικά περισσότερο modern από ότι θα ήθελα. Γενικά είμαι και έγω της άποψης ότι καλό είναι το ¨gain¨ να πηγάζει από τον ενισχυτη και τα πετάλια και όχι από τους μαγνήτες.

Αυτό το οποίο ανέφερες σχετικά με την ικανότητα των μαγνητών αυτών να "διαβάζουν" τα δάκτυλα είναι ενα επιπλέον κίνητρο για να τους αγοράσω (η παραγγελεία έχει γίνει απλά δεν εχω καταλήξει στο αν για bridge θα πάρω τον Vin ή τον Vin+................αν μπορείς βοήθησε λίγο παραπάνω).

Είδος μουσικής: ΝEW ROCK (U2, coldpay, Radiohead.......)

Mε τον Σταύρο έχω είδη μιλήσει. Έίναι πραγματικά καταπληκτικός τύπος (προσφέρθηκε να μου στειλεί μαγνήτες απλά για να τους ακούσω πρωτού να κάνω την παραγγελεία μου..........). Μακάρι όλοι οι Έλληνες επαγγελματίες να δούλευαν με την δική του νοοτροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τον Σταύρο έχω είδη μιλήσει. Έίναι πραγματικά καταπληκτικός τύπος (προσφέρθηκε να μου στειλεί μαγνήτες απλά για να τους ακούσω πρωτού να κάνω την παραγγελεία μου..........). Μακάρι όλοι οι Έλληνες επαγγελματίες να δούλευαν με την δική του νοοτροπία.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είμαι και έγω της άποψης ότι καλό είναι το ¨gain¨ να πηγάζει από τον ενισχυτη και τα πετάλια και όχι από τους μαγνήτες.

 

τότε καλύτερα να προτιμήσεις τον απλό Vin bridge μιας και ο Vin+ βγάζει κατευθείαν drive απο τον ενισχυτή λόγω του μεγαλύτερου output.

Δεν χάνει την vintage αίσθησή του όμως και το καλό με τον Vin+ στην δική μου περίπτωση είναι ότι ακριβώς γι΄αυτό τον λόγο βγάζει έναν καταπληκτικό ήχο στην "μεσαία" θέση στην οποία καλύπτει λίγο παραπάνω τον neck....γούστα είναι αυτά βέβαια...

αλλά και πάλι για να μη σε πάρω στο λαιμό μου αν σε φέρνει ο δρόμος απο Γιάννενα ευχαρίστως να τους δοκιμάσεις στην δική μου κιθάρα αν και είμαι σίγουρος οτι όποια επιλογή και να κάνεις θα σε ικανοποιήσει.

Όσο για τον Σταύρο θα προτιμήσω να μην εκφράσω άλλη γνωμη, αρκεί η δική σου, μιας και είναι φίλος μου και κινδυνεύω να παρεξηγηθώ.

Μόλις τον γνωρίσεις καλύτερα θα καταλάβεις οτι δεν προσπαθεί να "καλοπιάσει" κανέναν, απλά αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύει και ο χαρακτήρας του....

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τον Σταύρο έχω είδη μιλήσει. Έίναι πραγματικά καταπληκτικός τύπος (προσφέρθηκε να μου στειλεί μαγνήτες απλά για να τους ακούσω πρωτού να κάνω την παραγγελεία μου..........). Μακάρι όλοι οι Έλληνες επαγγελματίες να δούλευαν με την δική του νοοτροπία.

 

επειδη συνεχεια κατηγορουμε τους ελληνες καταστηματαρχες' date=' εχω να πω οτι ο Ντουκας, αν και τον γνωριζω τηλεφωνικα, ειναι [b']ΑΨΟΓΟΣ[/b] επαγγελματιας :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είμαι και έγω της άποψης ότι καλό είναι το ¨gain¨ να πηγάζει από τον ενισχυτη και τα πετάλια και όχι από τους μαγνήτες.

 

 

αλλά και πάλι για να μη σε πάρω στο λαιμό μου αν σε φέρνει ο δρόμος απο Γιάννενα ευχαρίστως να τους δοκιμάσεις στην δική μου κιθάρα αν και είμαι σίγουρος οτι όποια επιλογή και να κάνεις θα σε ικανοποιήσει.

 

 

Ειλικρινά ευχαριστώ για τη πρόσκληση. Την ίδια ακριβώς μου έχει κάνει και ο Σταύρος οπότε είναι κάτι το οποίο θα προσπαθήσω να πραγματοποιήσω το συντομότερο. :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επιτέλους μετά απο αρκετούς μήνες αναμονής (έπρεπε να στείλω τους παλιούς μαγνήτες στην Γερμανία ώστε ο Ηarry Haussel να μετρήσει τις διαστάσεις τους) οι Haussel έφτασαν στα χέρια μου!!!!!!!!!!!!

Επίσης πέρασε ακόμα μια εβδομάδα μέχρι ο τεχνικός να τους βάλει στιην κιθάρα, άλλα όλα αυτά πλέον δεν έχουν καμία σημασία.

Ειλικρινά το αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε μου προσδοκία.

Η παραγγελεία περιέλάμβανε ένα MINI HUM (vintage alnico 5) εναν SINGLE COIL (classic alnico 5) και έναν HUM (vintage alnico 5).

Oι μαγνήτες έχουν οντως VINTAGE VOICING. Είναι πολύ ξεκάθαροι και πολύ ΜΟΥΣΙΚΟΙ, ισορροπημένοι σε όλο το εύρος των συχνοτήτων, ενώ επίσης όπως πολύ ευστοχα σχολίασε ένας φίλος, σου δημιουργούν την αίσθηση ότι έχουν πολύ μεδούλι 8O !!! Τρομέρη είναι επίσης η αποκρiση που έχουν στην πένα. Όλα αυτά βέβαια συνεπάγονται πολύ δουλεία από το δεξί χέρι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι το επιθυμητό.

Στο link που ακολουθεί υπαρχει ένα ρημαδο-sample (sorry Σταύρο για την ποιότητά του) στο οποίο ακουγονται με την σειρά ο HUM (bridge), SINGLE COIL (middle), MINI HUM (neck).

Χρησιμοποιήθηκαν: Gibson Nighthawk Standard, Maxon SD-9, diskolos' Germino Club 40+THD 2x12.

 

Ηaussel Gain

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Σταύρο Ντούκα (αντιπρόσωπος των Haussel) για την πολύτιμη βοήθεια του. ΑΨΟΓΟΣ!!!!!!! Ελπίζω το παράδειγμα του ως προς τον επαγγελματισμό που επιδεικνύει να το ακολουθήσουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως αναφορα για τους haeussel classic alnico 5 for strat , ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ μαγνητες!

προς το παρον τους φοραει η strat plus μου και σημερα αυριο θα τους ''μετακομισω'' στην ροκινκγερ.εκει ειμαι σιγουρος πως θα μαμανε και θα δερνουν . αφου ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ οταν δεν τους ειχα ακομα αλλαζοντας το dg-20 emg αναμεσα στις 2 αυτες κιθαρες , φανταζομαι τι θα γινει αν τολμησω και τους βαλω στην ''γερμανιδα''.... 8)

 

ο μοναδικος λογος που δεν το χω κανει μεχρι τωρα ειναι , επειδη φοβαμαι πως θα την κρεμασω την plus...και αν δεν ηταν στη μεση συναισθηματικοι λογοι , τωρα θα την ειχα πουλησει ηδη... 8O

 

ως αναφορα τωρα για τον κυριο (με ολη τη σημασια της λεξης) σταυρο ντουκα , απο τον οποιο και τους αγορασα , ειναι υποδειγμα επαγγελματια , φιλικοτατος , ανοιχτος ανθρωπος , και ΑΨΟΓΑ ενημερωμενος στην δουλεια του.

λαβετε υπ οψιν σας οτι του εστειλα το Pickguard της strat plus , τους τοποθετησε και τους εβαλε πανω σε μια παρομοια κιθαρα , τους ρυθμισε και τους εστειλε πισω σε χρονο dt με την elta courier και ολα αυτα χωρις εξτρα χρεωση τοποθετησης και με δικα του μεταφορικα.

τι αλλο να πω πια? :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου