Προς το περιεχόμενο

Πουλησα Μπάσσο σε κατάστημα Μουσικών οργάνων και το πουλάνε για καινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει σαφής διαφορά από το λέω ο τάδε επαγγελματίας είναι απατεώνας και να πω ότι είμαι ικανοποιημένη από τον τάδε επαγγελματία;

 

Το δεύτερο για κανένα λόγο δεν εγγυάται πως θα είναι και κάποιος άλλος ικανοποιημένος ή ότι είναι καλός επαγγελματίας.

 

Η απάτη όμως διώκεται νομικά, no?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω δεν θα διαφωνησω καθολου μαζι σου, στον blue αναφερομαι,

 

Αλλα αν θυμασαι υπηρχε τοπικ που θαβαμε τον νακα και τον καγμακη δεν ειδα καποιον να λεει κατι. Και δεν εννοω οτι πρεπει να τα ενισχυουμε αυτα τα φαινομενα αλλα  ξαφνικα βλεπω νομους και σκληρο ροκ!

 

Με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να κάνουμε επώνυμη αναφορά και όταν λέμε καλό λόγο για ένα μαγαζί; Μπορεί να είμαστε οι ιδιοκτήτες του. Τι σημασία έχει αν μας ξέρουν, ως νικ, πέντε-δέκα άλλα νικς από εδώ μέσα (οι οποίοι μπορεί να είμαστε πάλι εμείς με διαφορετική "ταυτότητα"); Δεν μας ξέρουν χιλιάδες άλλοι χρήστες.

 

Αυτα ειναι τα λεγομενα παραθυρακια !!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα παράπονα περί Τhomann, όσο και αν δεν θέλετε να το παραδεχτείτε, είναι το ίδιο. Το να κατηγορείς μια εταιρεία που βασίζεται κυρίως στο online shopping ότι π.χ. καθυστερεί την παραγγελία ή την έστειλε κακοσυσκευασμένη αποτελεί και αυτό δυσφήμιση και απαιτεί και αυτό επώνυμη καταγγελία. Και από τη στιγμή που δεν απαιτείται με τόσο ζήλο, όπως στην περίπτωση ελληνικών μαγαζιών, μπορούμε, ναι, να μιλάμε για δύο μέτρα και δύο σταθμά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να κάνουμε επώνυμη αναφορά και όταν λέμε καλό λόγο για ένα μαγαζί; Μπορεί να είμαστε οι ιδιοκτήτες του. Τι σημασία έχει αν μας ξέρουν, ως νικ, πέντε-δέκα άλλα νικς από εδώ μέσα (οι οποίοι μπορεί να είμαστε πάλι εμείς με διαφορετική "ταυτότητα"); Δεν μας ξέρουν χιλιάδες άλλοι χρήστες.

 

μα ακριβως για αυτο και το νοιζ σαν ''κοινοτητα'' ειναι πολυ επιφυλακτικο οταν π.χ. σε μια κουβεντα για στουντιο μπαινει ενα νεο μελος και το πρωτο του ποστ ειναι ''παιδια, πηγα στο στουντιο φαλτσα νοτα, τα παιδια πολυ καλα, πολυ καλες τιμες και τρομερα μηχανηματα''.

εισαι αρκετο καιρο εδω μεσα για να ξερεις φανταζομαι πως πολλες ειναι οι φορες που μαγαζατορες εχουν μπει για να διαφημισουν το στουντιο τους, τα μαγαζακια τους, τα εργαστηρια οργανων τους και εγω δεν ξερω τι αλλο.

αλλα η ιστορια εχει δειξει πως αφενος δεν μενουν για πολυ απο μονοι τους και αφετερου η ιδια η ''κοινοτητα'' τους αποβαλει.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σαφής διαφορά από το λέω ο τάδε επαγγελματίας είναι απατεώνας και να πω ότι είμαι ικανοποιημένη από τον τάδε επαγγελματία;

 

Όχι. Αυτό που κάνεις είναι δυσφήμιση και στις δύο περιπτώσεις, αν δεν αποδεικνύεται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"2. Δεν τιμωρείται ο κατηγορούμενος αν αποδείξει την αλήθεια του γεγονότος που ισχυρίστηκε ή διέδωσε."

 

Σημαντική λεπτομέρεια...

 

αν ποστάρεις 4 λεπτά μετά το ποστ μου, φυσικά νομίζεις οτι είδες σημαντικές λεπτομέρειες : η πρόταση που αντέγραψες αφορά σε δυσφήμιση ανώνυμης εταιρείας. Είσαι σίγουρος οτι το όνομα που αναφέρθηκε αφορά ΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ποστάρεις 4 λεπτά μετά το ποστ μου, φυσικά νομίζεις οτι είδες σημαντικές λεπτομέρειες : η πρόταση που αντέγραψες αφορά σε δυσφήμιση ανώνυμης εταιρείας. Είσαι σίγουρος οτι το όνομα που αναφέρθηκε αφορά ΑΕ?

 

Καλά, μην τρελαίνεσαι.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ακριβως για αυτο και το νοιζ σαν ''κοινοτητα'' ειναι πολυ επιφυλακτικο οταν π.χ. σε μια κουβεντα για στουντιο μπαινει ενα νεο μελος και το πρωτο του ποστ ειναι ''παιδια, πηγα στο στουντιο φαλτσα νοτα, τα παιδια πολυ καλα, πολυ καλες τιμες και τρομερα μηχανηματα''.

εισαι αρκετο καιρο εδω μεσα για να ξερεις φανταζομαι πως πολλες ειναι οι φορες που μαγαζατορες εχουν μπει για να διαφημισουν το στουντιο τους, τα μαγαζακια τους, τα εργαστηρια οργανων τους και εγω δεν ξερω τι αλλο.

αλλα η ιστορια εχει δειξει πως αφενος δεν μενουν για πολυ απο μονοι τους και αφετερου η ιδια η ''κοινοτητα'' τους αποβαλει.

 

Άρα το μόνο κριτήριο είναι η παλαιότητα; Δηλαδή αν ο μαγαζάτορας είναι γάτα, και προωθεί την ατζέντα του κρυφά και όμορφα δεν μας πειράζει, αν είναι βλάκας και καρφώνεται με τη μια μας πειράζει...

 

Τεσπαν, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αρχίζει μια ψιλοϋπερβολή, φοβία και υστερία και αυτό δεν οδηγεί σε τίποτα καλό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όλη αυτή η πώρωση να μη θίξουμε τους δικούς μας (Έλληνες εννοώ) μαγαζάτορες, αρχίζει και μου βρωμάει επικίνδυνα. Μήπως να αφαιρέσω την παρένθεση;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκηνικό θυμίζει τις περιπτώσεις που αθωώνεται μεγαλοαπατεώνας επειδή δεν του επιδόθηκε νόμιμα το κατηγορητήριο. Αμφισβητείται (στην ουσία αποκαλείται ψεύτης και συκοφάντης) ο καταγγέλων που στο κάτω κάτω δεν έχει κανένα έννομο συμφέρον να κινηθεί νομικά κατά του εμπόρου. Αυτό που κάνει είναι ότι προειδοποιεί για μια παγίδα την κοινότητα των μουσικών του noiz, μέσω των δυνατοτήτων που προσφέρει η ιντερνετική επικοινωνία (αν δεχτούμε ότι υπάρχει από όλους η πρόθεση να γίνει χρήση των δυνατοτήτων αυτών).

 

Οι διαχειριστές τι φοβούνται; Να μη βρεθούν στη "δύσκολη"  θέση να αποκαλύψουν την ταυτότητα του καταγγέλοντος και το κάψουν το παιδί; Στο φινάλε αυτός φέρει την ευθύνη των καταγγελομένων και οφείλει ν' αποδείξει όσα λέει στην περίπτωση που ο έμπορας κινηθεί νομικά (και φέρει παραστατικά που αποδεικνύουν ότι το όργανο είναι καινουργές και τσίλικο). Ή μήπως είναι γενική πολιτική τνω ήπιων τόνων απέναντι στα μαγαζά που κάνουν και καμιά διαφήμιση άμα λάχει; Λέμε τώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου