Προς το περιεχόμενο

Πουλησα Μπάσσο σε κατάστημα Μουσικών οργάνων και το πουλάνε για καινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από περίπου δύο χρόνια πούλησα ένα 5 ετών Mexican Fender Jazz Bass, σε γνωστό μουσιικό οίκο στη Θεσσαλονίκη. Ουσιαστικά το αντάλλαξα με μια ''πεταλιέρα'' της πλάκας και έναν μικρό ενισχυτή για το σπίτι πληρώνοντας μόνο τον ΦΠΑ(χάλια deal αλλά τσπα). Υποτίθεται ότι αυτοί τα μεταπωλούν ως μεταχειρισμένα.

 

Το απίστευτο είναι ότι πριν από λίγους μήνες πήγα στο κατάστημα για να κοιτάξω γενικότερα και το βρήκα να κρέμεται. Εννοείται ότι κατάλαβα ότι είναι το δικό μου μιάς και φορούσε - για το Θεο - τις ίδιες χορδές και αναγνώρισα το χτυπηματάκι που είχε στο πλάι. Μου το έδινε για καινούριο μόνο 500 ευρώ ''επειδή είχε αυτό το μικρό χτυπηματάκι που έγινε μέσα στο μαγαζί''. Δεν είπα τίποτα απλά και έφυγα σοκαρισμένος.

 

Τι να πω? Μας δουλεύουν ''ψιλό γαζί'' μάλλον >:(? Μπορει να υπάρχει και κάποιος που χαίρεται αυτή τη στιγμή γιατί γλύτωσε 100 ευρώ από ένα μικρο χτυπηματάκι, αλλά κατά τα άλλα πήρε ολοκαίνουριο Jazzbass.

 

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Μου εμένα μου έκανε τεράστια εντύπωση.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά είχε πει στην πρώτη εκδοχή του κειμένου, αλλά το άλλαξε. Νομίζω καλύτερα έτσι μιας και μια ανώνυμη καταγγελία σε επώνυμο μαγαζί δεν είναι σωστή.

 

Τώρα προσωπικά θα σου πω, ότι έχω την εντύπωση πως το jazz bass που είχα πάρει (στην Αθήνα πάντως) πρέπει να ήταν αν όχι μεταχειρισμένο, χιλιοχρονισμένο βιτρίνας. Είχε κ σημαδάκι, αλλά το πήρα χαμπάρι αφού το πήρα... παπαπα τέτοιος έρωτας με τύφλωσε με το όργανο τότε που δεν καταλάβαινα τίποτα, απλά άκουγα.

Δυστυχώς σε φτηνότερη ιδιαίτερα τιμή δεν το πήρα... Τέλος πάντων. Περασμένα ξεχασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είχε πει στην πρώτη εκδοχή του κειμένου, αλλά το άλλαξε. Νομίζω καλύτερα έτσι μιας και μια ανώνυμη καταγγελία σε επώνυμο μαγαζί δεν είναι σωστή.

 

 

 

Μπορείς να με στείλεις σε π.μ. ποιο μαγαζί ήταν?  :)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε μου ενα πμ για ποιο μαγαζι λες.Και προσωπικα αν δεν εχει πωληθει σε λιγο καιρο που θα ανεβω μονιμα θεσσαλονικη παω μια βολτιτσα.Οχι για φασαρια αλλα απλα για μην περνάνε τον κοσμο για μ....α.ξερεις κλασσικα "ωραιο μπασακι αυτο να το ακουσω;το δινεις τοσο γιατι χτυπησε στο μαγαζι ε;εμενα παλι γιατι μου φαινεται οτι ειναι του τάδε;" κτλ κτλ

 

Ασε που αμα απο τη ντροπη του(λεμε τωρα...) το δωσει για διφραγκα μπορει και να το παρω...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αναρωτιέμαι τις προσφέρουν οι ανώνυμες καταγγελίες κατά "αγνώστων".

Εσύ koomis, είχες το θάρρος (ή την όρεξη) να πεις στον έμπορο ότι το μπάσο που πουλάει για καινούριο είναι μεταχειρισμένο? Είχες την όρεξη να του καταστήσεις σαφές ότι θεωρείς απάτη αυτό που κάνει και ότι αν δεν το χαρακτηρίσει "μεταχειρισμένο" με όποιο επακόλουθο για την τιμή πώλησης προτίθεσαι να τον "κράξεις" επώνυμα στο noiz? (Δηλαδή να πεις ποιος είναι και να θέσεις τα στοιχεία σου στη διάθεσή του).  

 

Αν δεν το έκανες (που δεν το έκανες) τότε εδώ τι ζητάς?

 

Να γκρινιάξουμε όλοι μαζί γενικώς και αορίστως?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιλαμβάνεσαι, νομίζω, πως θέτοντας τόσο αυστηρούς κανόνες για την διαμαρτυρία του θιγόμενου καταναλωτή, εν τέλει εξυπηρετείς το συμφέρον του έμπορα... 

 

ποιός θα πάει να κάνει καυγά στο κατάστημα; και γιατί ΠΡΕΠΕΙ να κάνει καυγά, προκειμένου να έχει το δικαίωμα να δημοσιοποιήσει το γεγονός στο φόρουμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιλαμβάνεσαι, νομίζω, πως θέτοντας τόσο αυστηρούς κανόνες για την διαμαρτυρία του θιγόμενου καταναλωτή, εν τέλει εξυπηρετείς το συμφέρον του έμπορα...  

 

ποιός θα πάει να κάνει καυγά στο κατάστημα; και γιατί ΠΡΕΠΕΙ να κάνει καυγά, προκειμένου να έχει το δικαίωμα να δημοσιοποιήσει το γεγονός στο φόρουμ;

Δεν είναι αυστηροί κανόνες. Ούτε καν κανόνες. Είναι θέμα ευθαρσούς έκφρασης των προθέσεων σου.

"Κύριε δεν είσαι σωστός και θα ήθελα να διορθώσεις. Εάν όχι καλή σας μέρα και θα πράξω από την πλευρά μου τα δέοντα".

Είδες πουθενά καυγά;

Αλλιώς λάκισα και πήγα στη παρέα μου να γκρινιάξω και να συμφωνήσουμε όλοι.

Εν τω μεταξύ ο έμπορας μπορεί ακόμα να πιάσει το ανυποψίαστο θύμα......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κύριε δεν είσαι σωστός και θα ήθελα να διορθώσεις. Εάν όχι καλή σας μέαρ και θα πράξω από την πλευρά μου τα δέοντα".

Είδες πουθενά καυγά;

 

ο καυγάς θα ερχόταν λίγα δευτερόλεπτα μετά, στο σενάριό σου...

 

εκτός αν πιστεύεις πως ο έμπορας θα έσκυβε ντροπιασμένα το κεφάλι και θα παραδεχόταν τη λαμογιά του, βάζοντας ταμπέλα "μτχ." στο μπάσο και ρίχνοντας την τιμή 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου