Προς το περιεχόμενο

Πουλησα Μπάσσο σε κατάστημα Μουσικών οργάνων και το πουλάνε για καινο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα το μόνο κριτήριο είναι η παλαιότητα; Δηλαδή αν ο μαγαζάτορας είναι γάτα, και προωθεί την ατζέντα του κρυφά και όμορφα δεν μας πειράζει, αν είναι βλάκας και καρφώνεται με τη μια μας πειράζει...

παλι πειραζει.

αλλα ολες οι καταστασεις εχουν και παραθυρακια και δεν μπορει να υπαρχει προβλεψη για ολα!

 

Τεσπαν, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αρχίζει μια ψιλοϋπερβολή, φοβία και υστερία και αυτό δεν οδηγεί σε τίποτα καλό.

απο μενα, ουτε υπερβολη, ουτε φοβος και παρανοια στο λαςβεγκας! :P

 

απλα αν υπαρχει ενα σωστοτατο ονλαινσοπ και το χουν πει 123 ατομα, δεν με ενδιαφερει να μαθω τα στοιχεια τους.

ακομα και αν 123 λενε πως ειναι καλο και 11 λενε πως δεν ειναι σωστοι στην δουλεια τους, παλι δεν με ενδιαφερει!

αλλα με ενδιαφερει παρα πολυ να μπει ενας και να πει πως ο ταδε εμπορος τον ξυλοφορτωσε, του εκλεψε τα λεφτα και δεν του εδωσε μπασο.την ιδια στιγμη με ενδιαφερει και ο ανθρωπος που τα λεει αυτα να μας πει τα στοιχεια του για να νιωθει και αυτος δεσμιος των οσων λεει και να μην ειναι παπαντζης.

(θυμιζω την ιστορια με τον κουρμπη, την ακουστικη κιθαρα και οσα ειχαν γινει τοτε, που αν θυμαμαι καλα ο μπρειν ειχε δωσει και το δικο του ονομα και οχι μονο του κουρμπη-(αν κανω λαθος για τα ονοματα ας με διορθωσει καποιος))

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, μην τρελαίνεσαι.

 

Γι αυτό τρελλαίνομαι επειδή δε σκέφτεσαι πριν μιλήσεις :

 

Πάντως, όλη αυτή η πώρωση να μη θίξουμε τους δικούς μας (Έλληνες εννοώ) μαγαζάτορες, αρχίζει και μου βρωμάει επικίνδυνα. Μήπως να αφαιρέσω την παρένθεση;

 

Για να προλάβω τέτοιες αχαρακτήριστες απόψεις τοποθετήθηκα πεντακάθαρα :

 

Δεν γνωρίζω αρκετα περί νομικών θεμάτων, αλλά εχω ειλικρινά την εντύπωση οτι αν ο επιχειρηματίας θελήσει να τραβήξει την ιστορία, εσύ θα είσαι ο χαμένος. Για αυτό το λόγο σβήνω την αναφορά στο όνομά του, για να προστατευτείς εσύ και όχι κανένας άλλος.

 

Οι διαχειριστές τι φοβούνται; Να μη βρεθούν στη "δύσκολη"  θέση να αποκαλύψουν την ταυτότητα του καταγγέλοντος και το κάψουν το παιδί;

 

Οι διαχειριστές φοβούνται μην καταστραφεί η αξιοπιστία αυτού του χώρου δίνοντας βήμα σε ανώνυμες καταγγελίες, που εκτός του οτι δεν προκαλούν καμμία δράση σε μια υποτιθέμενη αδικία (μιας και οι αμεσα εμπλεκόμενοι αποποιούνται συνήθως την ανάληψη των ευθυνών για τα ΔΙΚΑ τους λεγόμενα), δύνανται να καταστήσουν αυτό το χώρο χαζομπλόγκ με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ,παρακάμπτωντας ταυτόχρονα τη νόμιμη οδό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αφηνουμε σημαντικες λεπτομεριες να περασουν. O Koomis ειπε οτι αναγνωρισε το μπασο επειδη ειχε τις ιδιες χορδες (?) και απο ενα χτυπηματακι. Δεν ξερω τι ακριβως σημαινει αυτο. Ιδιες χορδες? Και ενα χτυπηματακι που μετα απο δυο χρονια ειναι εντελως απιθανο να μπερδεψουμε με ενα αλλο χτυπηματακι? Serial number τσεκαρες φιλε μου? Το θυμασαι το serial του μπασου σου? Τελοσπαντων, ας δεχτουμε οτι δεν κανει λαθος.

Ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορηση που μας εδωσες(το εννοω). Αλλα ολη αυτη η ιστορια μας δινει απλα το συμπερασμα να ειμαστε προσεκτικοι και τιποτα παραπανω. Οπως ακριβως οταν λεμε καλα λογια για ενα καταστημα, το συμπερασμα ειναι απλα οτι εχουμε μια ενδειξη. Θα ημασταν τουλαχιστον αφελεις αν με τα πρωτα καλα λογια που ακουγαμε σε ενα φορουμ λεγαμε: ''Ωραια, ο ταδε ειναι ο καλυτερος'' ή ''Ωραια ο ταδε ειναι απατεωνας''. Και που ξερω εγω οτι ,λεγοντας καλα λογια για καποιον, στην πραγματικοτητα δε δουλευεις σ'αυτον ή οταν αποκαλεις καποιον απατεωνα στην πραγματικοτητα δεν εισαι αντιπαλος εμπορος? Γιατι να σε πιστεψουμε?(Please μη το παρεις προσωπικα. Εχω εναν ειρμο εδω, και νομιζω ειναι κατανοητος). Αυτο που θελω να πω ειναι οτι στην πραγματικοτητα δεν θελεις κι εσυ τοσο να σε πιστεψουμε, οσο να ειμαστε προσεκτικοι. Αυτο ομως θα το καταφερνες και χωρις να αναφερεις ονομα καταστηματος. Εννοειται οτι η σωστοτερη μεθοδος ειναι να μιλησεις εσυ ο ιδιος με τον καταστηματαρχη και να το προχωρησεις οσο παραπερα θες νομικα. Αλλιως, εδω μπορει να πιστεψει ο καθενας ο,τι θελει για το μαγαζι που ανεφερες η για σενα τον ιδιο.

Thanks για το ενδιαφερον προς τους καταναλωτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαχειριστές φοβούνται μην καταστραφεί η αξιοπιστία αυτού του χώρου δίνοντας βήμα σε ανώνυμες καταγγελίες, που εκτός του οτι δεν προκαλούν καμμία δράση σε μια υποτιθέμενη αδικία (μιας και οι αμεσα εμπλεκόμενοι αποποιούνται συνήθως την ανάληψη των ευθυνών για τα ΔΙΚΑ τους λεγόμενα), δύνανται να καταστήσουν αυτό το χώρο χαζομπλόγκ με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ,παρακάμπτωντας ταυτόχρονα τη νόμιμη οδό.

Αυτό αφορά μόνο καταγγελίες για εγχώριους εμπόρους;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακόμα και σε περίπτωση έμπορου στο εξωτερικό, τις περιπτώσεις που έγραψε κάποιος μου έστειλαν το τάδε προϊόν κακοσυσκευασμένο/ σπασμένο κτλ, νομίζω κάθε φορά ειπώθηκε να επικοινωνήσει με το κατάστημα να βγάλει άκρη.

 

Νομίζω είναι παράλογο να μπαίνουν δηλώσεις του τύπου ο τάδε επαγγελματίας είναι απατεώνας γι αυτό αυτό κ αυτό, εάν δεν έχει προηγηθεί επικοινωνία με τον ίδιο τον επαγγελματία πρώτα και να έχει ακολουθηθεί η νόμιμη οδός.

 

Τι είναι εδώ δηλαδή online δικαστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακόμα και σε περίπτωση έμπορου στο εξωτερικό, τις περιπτώσεις που έγραψε κάποιος μου έστειλαν το τάδε προϊόν κακοσυσκευασμένο/ σπασμένο κτλ, νομίζω κάθε φορά ειπώθηκε να επικοινωνήσει με το κατάστημα να βγάλει άκρη.

 

Νομίζω είναι παράλογο να μπαίνουν δηλώσεις του τύπου ο τάδε επαγγελματίας είναι απατεώνας γι αυτό αυτό κ αυτό, εάν δεν έχει προηγηθεί επικοινωνία με τον ίδιο τον επαγγελματία πρώτα και να έχει ακολουθηθεί η νόμιμη οδός.

 

Τι είναι εδώ δηλαδή online δικαστήριο;

Εγώ όσο καιρό είμαι εδώ μέσα, ποτέ δεν ζητήθηκε από κάποιον να δώσει το όνομά του όταν κατήγγειλε πρόβλημα - ακόμα και σοβαρό, π.χ. "έστειλα χρήματα και δεν έλαβα τίποτα" - με ξένο κατάστημα. Τελευταία, όμως, κάθε φορά που υπάρχει αναφορά σε πρόβλημα με ελληνικό κατάστημα, εμφανίζεται αμέσως το θέμα της ανώνυμης καταγγελίας. Κάνω λάθος;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό τρελλαίνομαι επειδή δε σκέφτεσαι πριν μιλήσεις :

 

Καλά, άλλη φορά θα σκέφτομαι πριν "μιλήσω". ΟΚ, τώρα; >:(

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που αναφέρεται εδώ είναι ότι λέει ότι το χ μαγαζί πουλάει μεταχειρισμένα ως αυθεντικά, χωρίς να έχει ουσιαστική απόδειξη, χωρίς να αναφέρει το όνομά του, αλλά καταγέλοντας μια χαρά το μαγαζί.

 

Στο πρόβλημα του έστειλα λεφτά και δεν μου το στείλανε αν θυμάμαι καλά, αναφέρθηκε και η όλη επικοινωνία που είχε ο πελάτης με το μαγαζί (προφανώς επώνυμη μεταξύ πελάτη και μαγαζάτορα) και στη συνέχεια δόθηκαν προτάσεις τι να κάνει (dispute paypal, άλλη επικοινωνία κτλ)

 

Νομίζω είναι εντελώς διαφορετικό έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου