Προς το περιεχόμενο

Epiphone LP Standard Plus HCS - Marshall MG30-FX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η πρόταση που έγραψες είναι ανακριβής και μπερδεύει, αφού η χρήση του fx loop δεν  συνεπάγεται απαραίτητα παράκαμψη του ενισχυτή, ίσα-ίσα όταν λέμε "βάζω κάτι στη λούπα" εννοούμε πως  κάνουμε χρήση του προενισχυτή του ενισχυτή, διαφορετικα χρησιμοποιούμε μόνο κατά το ήμισυ το fx loop

 

δεν είναι ούτε "στάδιο", ούτε "κατάσταση", ένα ζεύγος θηλυκών jack 1/4" είναι, η έξοδος του προ και η είσοδος του τελικού

 

είμαι σίγουρος και πως ξέρεις τι είναι το fx loop, και πως μπορείς να το περιγράψεις πιο ξεκάθαρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο ενισχυτης αποτελειται απο 2 μερη

 

την προενισχυση - channel volume (καθαρο βρωμικο) και την τελικη ενισχυση (master volume).

 

Καποια εφε κιθαρας δεν ακουγονται ωραια οταν μπουν στην προενισχυση ενω ακουγονται τελεια αν μπουν πριν την τελικη ενισχυση.

 

Αυτη ειναι η βασικη χρησιμοτητα

 

Απο κει και επειτα αν εχεις μια καλη πεταλιερα μπορεις να την συνδεσεις μεσω του fx loop πριν την τελικη ενισχυση για καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα (ή απλως να κανεις πειραματα για το που σε βολευει να μπει - πριν την προενισχυση ή πριν την τελικη ενισχυση)

 

Γενικοτερα σε βαθος χρονου ειναι κατι που θα το χρειαστεις!  :P

 

και ειναι καλο να το εχεις σαν επιλογη, γιατι η ελειψη επιλογων θα σε οδηγησει ξανα στην αναζητηση ενισχυτη, στο νοιζ, σε μας παλι, στις αγγελιες  κ.ο.κ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

okay! Kai pali euxaristw polu!!! An kai egw goustara polu ton epiphone mallon me vlepw gia bugera  :P .......... Kai pali euxaristw.............. apomenoun oi dokimes...........

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Το ξέρω, ανάσταση απ τα ξεχασμένα αλλα θα ήταν τζάμπα να ανοίξω καινούριο θέμα...

 

Μου προτείνατε πολύ ωραίους ενισχυτές (Laney vc15, blackheart handsome devil/ little giant, epiphone valve senior, fender super champ, και φυσικά τον bugera v22).

 

Ήθελα όμως να σας ρωτήσω αν αξίζει (αν καταφέρω να καβατζάρω) να δώσω αλλα 100 και να χτυπήσω marshall class 5 ( http://www.thomann.de/gr/marshall_class_5.htm ) (μη ρωτάτε πώς μου καρφώθηκε- μεγάλη ιστορία).

 

Θυμίζω: ήθελα ενισχυτή γύρω στα 300 για psychedelic rock, classic rock, blues, λίγο punk, καθόλου μέταλ...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπατοι ενισχυτές με χαμηλό wattage (βαττ)...3-10watt βρομίζουν όταν τους ανοίγεις...αν έχεις les paul σου εγγυώμαι οτι αν τσιμπήσεις τον class 5...θα παίζεις μονίμως overdrive...αντε να παιζεις στο 1...και να ακούγετε καθαρά...αλλά και πάλι δεν θα ακούγεται καθόλου......ειναι το λεγόμενο breaking point του ενισχυτή...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Fender Super Champ XD φαίνεται να είναι πολύ καλύτερη λύση.

Είναι στα 15W, με 10" μεγάφωνο, πολύ καλά καθαρά, με μπόλικα κανάλια και εφφέ καθώς και λαμπάτο χαρακτήρα.

Τον έχω δοκιμάσει και είναι πολυ αξιόλογος. Δεν έχει ούτε ίχνος ψηφιακούρας modelling. Αυτό είναι λογικό, δεδομένου ότι έχει και κανονικό προενισχυτή 12ΑΧ7 πριν τις τελικές. 

Επομένως οι modelling προσομοιώσεις είναι σαν πεταλάκια od/dist πριν από λαμπάτο και τα εφφέ ακούγονται σαν ένα reverb/delay pedal συνδεδεμένο στο fx loop λαμπάτου.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω δοκιμάσει και είναι πολυ αξιόλογος. Δεν έχει ούτε ίχνος ψηφιακούρας modelling. Αυτό είναι λογικό, δεδομένου ότι έχει και κανονικό προενισχυτή 12ΑΧ7 πριν τις τελικές. 

Επομένως οι modelling προσομοιώσεις είναι σαν πεταλάκια od/dist πριν από λαμπάτο και τα εφφέ ακούγονται σαν ένα reverb/delay pedal συνδεδεμένο στο fx loop λαμπάτου.

 

Αν και δεν τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο, ΙΜΗΟ νομίζω οτι οφείλεται περισσότερο στην πρόοδο των simulations και το δέσιμό τους με το εκάστοτε design του ενισχυτή παρά στην προενιχύτρια καθαρά. Από την εμπειρία μου τα τέλη του '90 που άρχισαν να βγαίνουν ενισχυτές ss με λάμπα στην προενίσχυση, η διαφορά ήταν αμελητέα στο σύνολο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου