Προς το περιεχόμενο

Ακούγετε ήχος στερεοφωνικού απ'τον ενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Αρκετές φορές βάζω στο στερεοφωνικό μουσική να παίζει, και παραληλα παίζω κιθάρα. συμβαίνει λοιπόν το εξείς, ακούγεται η μουσική του στέρεο απ΄το ηχείο του ενισχυτή (Λαμπάτος), και διαμορφώνετε(σχετικώς) ανάλογα και με τις ρυθμίσεις που κάνω στον ενισχυτή (EQ,καθαρο,Βρώμικο,ένταση).

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια εξήγηση, και αν μπορεί να ξεπεραστεί κάπως, επειδή ειναι όπως και να το κάνεις σπαστικό.

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο δεν ειναι τιποτα! Σε ενα μικρο fender που ειχε φερει ενας φιλος στο σπιτι πιαναμε ασυρματο ραδιοταξι!!! ;D ;D  Το καλωδιο λειτουργουσε σαν κεραια και το σημα δυναμωνε οταν ακουμπαγαμε το καρφι στα πλακακια!

Ακριβως να το εξηγησω δεν μπορω :-\ αλλα μπορεις να δοκιμασεις να τα απομακρυνεις (?)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς οι μαγνήτες σου να πιάνουν τα ραδιοκύματα. Επιστημονικλι σπίκινγκ δεν έχω ιδέα, αλλά πιθανολογώ πως κάτι παίζει με την κιθάρα και όχι με τον ενισχυτή. Τσέκαρε για τίποτα loose κολλήσεις. Ας απαντήσει κάποιος άλλος επιστημονικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μ'ακούς όβερ..... τσσσστ έχει αναποδογυρίσει μια νταλίκα εκεί στη γέφυρα στον κηφισσό όβερ....τσσστ  123 Νέα Σμύρνη Τσαουσόπουλος ναι οβερ 3ος... τσσστ... έχει περιτροπή πάει Μεταξουργείο το 123?...τσσστ

'Εχουμε 352 Εξάρχεια ακούει το 124 όβερ...(τώρα μπλέκεται και 100)...124 από τμήμα Ομονοίας..τσσστ...Ναι στο ερρίκος Ντυναν απείγον μετάγγιση (τώρα και το εκαβ)...τσσσστ  Άνω Λιόσια σε εξέλιξη, 3 βυτία και ένα γερανοφόρο....τσσσστ δεν έχει νερό στους κρουνούς (τώρα μπήκε και πυροσβεστικη!) ;D ;D ;D

 

ορίστε επιστημονικότατα!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω γιατί γίνεται αυτό (πέραν ότι μπορεί να δημιουργεί κεραία το καλώδιο ή το ρεύμα του σπιτιού σου μάλλον είναι χάλια) αλλά μπορώ να σου πω:

1ον δοκίμασε να αλλάξεις θέση στον ενισχυτή

2ον περίμενε γνώμη από κάποιον που θα ξέρει καλύτερα ΑΛΛΑ για να γίνει αυτό άλλαξε τον τίτλο του ποστ σου ώστε να μπορέσει κάποιος να απαντήσει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν νομίζω οτι πρόκειται για ραδιοκυματα, παίζει CD ή mp3

2. το κάνει και στις δύο κιθάρες μου, gibson, fender strat

3. δεν υπήρχε το φαινόμενο στον προηγούμενο μου ενισχυτή marshall solid state,μόνο τώρα με τον λαμπάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Αρκετές φορές βάζω στο στερεοφωνικό μουσική να παίζει, και παραληλα παίζω κιθάρα. συμβαίνει λοιπόν το εξείς, ακούγεται η μουσική του στέρεο απ΄το ηχείο του ενισχυτή (Λαμπάτος), και διαμορφώνετε(σχετικώς) ανάλογα και με τις ρυθμίσεις που κάνω στον ενισχυτή (EQ,καθαρο,Βρώμικο,ένταση).

Μπορείτε να μου δώσετε κάποια εξήγηση, και αν μπορεί να ξεπεραστεί κάπως, επειδή ειναι όπως και να το κάνεις σπαστικό.

Thanks.

 

ο λαμπάτος ενισχυτής κιθάρας κάνει το αντίθετο από αυτό που θεωρείται ιδανικό σε έναν ενισχυτή hi-fi. Στα ηχοσυστήματα ζητείται (γενικά) η γραμμικότητα (καθαρός ήχος με όσο το δυνατόν χαμηλότερη αρμονική παραμόρφωση) ενώ ο χαρακτηριστικός ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας που απαιτει (?) λαμπάτους οφείλεται  στη μη γραμμικότητα που εισάγουν αυτοί στο σήμα της (προσθήκη αρμονικών που παχαίνουν-γλυκαίνουν-παραμορφώνουν τον ηχο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου