Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ!τα εφτυσε το carbon copy...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και εκει που επαιζα στα καλα καθουμενα ακουω ενα θορυβο παρομοιο με αυτον που ακουει κανεις εαν βγαλει το καλωδιο απο την κιθαρα ενω η αλλη ακρη παραμενει συνδεδεμενη στον ενισχυτη(κοινως ενα <<τσαφ>>),και μετα τιποτα...

αναβει μονο το λαμπακι του mod για οσους ξερουν το εν λογω πεταλι της mxr,το βασικο του on/off δεν αναβει και φυσικα δεν παιζει :(

το παω κατευθειαν για επισκευη???αν ναι εχει κανεις ιδεα ποσο παιζει να παει το μαλλι?(εχουμε και κριση τωρα,που να δινεις λεφτα για να επισκευαζεις το delay ;D ;D ;D)

παρεπιπτωντος,επειδη αυτον τον καιρο παιζω κατα βαση pink floyd,και pink floyd χωρις delay ειναι σαν σουβλακι χωρις τζατζικι και ακομα χειροτερα,μπας και νοικιαζει κανενας συμφορουμιτης κανα delay σε καλη τιμη ;D ;D?μεχρι να δουμε τι θα γινει με το δικο μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετα το,δυστυχως το συγκεκριμενο πεταλι εχει την αντοχη & την ποιοτητα κατασκευης ιταλικου αυτοκινητου  ;D ;D

 

Παρε ενα BOSS DD20 να καμεις δουλεια σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα BOSS DD20 να καμεις δουλεια σου.

 

Φιλος, το μποσ δεν ειναι ΤΡΟΥ ΜΠΑΗΠΑΣ και ειναι και ψηφιο, θες να γεμισει ο τοπος τζιτζικια καλοκαιριατικα; ;D

 

Περα απο την πλακα, υπηρχαν και πολλα παραπονα και στο Talkbass για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου πεταλιου, τουλαχιστον οταν ειχε πρωτοβγει. Πραγμα παραξενο, διοτι τα MXR κατα κανονα ειναι γερα σκαρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,υποθετουμε οτι το πεταλι παει για ανακυκλωση,δεν φτιαχνεται κλπ...

τι θα προτεινατε σε καποιο σχετικα καλο,αναλογικο παντα,delay με λεφτα max περι τα 150 ευρωπουλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρεις αναλογικο delay? :o

 

Ο μονος λογος για να εχει καποιος αναλογικο delay στην εποχη μας ειναι για να...λεει πως εχει αναλογικο delay.....

 

Ολα τα μοντερνα delay εχουν εξαιρετικες προσομοιωσεις αναλογικων delay και φυσικα εινια και ΕΥΧΡΗΣΤΑ με tap tempo,περισσοτερο time & φυσικα λιγοτερο ΘΟΡΥΒΟ (κανενα αναλογικο delay δεν εχει τα παραπανω εκτος  και αν μιλαμε για πανακριβα μπουτικ πεταλια που σιγουρα δεν κανουν 150 ευρω)    .

 

Προσωπικα αν και ειχα ολα τα holly grail των αναλογικων delay (ειμαι εντελως delay junkie) απο echoplex & RE201 μεχρι Rockman & AD9,απλα ΓΕΛΑΩ συγκρινοντας τον ηχο τους και τις δυνατοτητες τους (και φυσικα τον ΘΟΡΥΒΟ που εκαναν) με οποιοδηποτε αξιοπρεπες πεταλακι η πεταλιερα που κυκλοφορουν σημερα.

 

Παρε ενα  BOSS DD20 η αν θες σωνει και καλα υπερ-αναλογικο ηχο ενα BOSS RE-20 ,ειναι ελαχιστα ακριβοτερα απο 150 ευρω αλλα οποιοδηποτε και απο τα δυο και να παρεις θα εχεις καθαρισει απο delay για ολη σου τη ζωη. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα προς EHX μεριά γιά τα MEMORY boy & toy, είναι αναλογικά και μέσα στα λεφτά σου (από 90Ε-150Ε). Δεν τα έχω παίξει, αλλά ακούγονται ΟΚ στο γιουτούμπι και δεν έχω ακούσει να βγάζουν προβλήματα όπως το MXR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλ το Γιαννη που φτιαχνει τα Jam pedals μηπως ευκαιρει με μια λογικη τιμη να στο φτιαξει κι οσο για τα ψηφιακα delay , ειναι θεμα γουστου.

Ειχα ενα καρο απο αυτα κι αλλο ενα μπαουλο απο τα πανακριβα και μυθικα πλεον vintage αναλογικα και ο ηχος τους σε σχεση ακομη και με τα φθηνοτερα αναλογικα , μου ακουγοτανε παντα φτηνιαρικος και τενεκεδενιος.

 

Ο ιδιαιτερος παχυς και σκοτεινος ηχος του carbon copy ειναι ταμαμ για Floyd γι αυτο αν μπορουσες να το φτιαξεις θα εκανε καλο και στα αυτια σου αλλα και στην τσεπη σου  ;)

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ένα αυτί που έχει συνηθίσει στο "the real thing" (όπου σε αυτήν την περίπτωση είναι το αναλογικό delay της mxr που χρησιμοποιεί ο φίλος) θα "ξεγελιέται" πάντα εύκολα από την προσομοίωση. Κατά τα άλλα, όσον αφορά το ζήτημα "αναλογικό" vs "ψηφιακό" delay, θαρρώ πως είναι θέμα γούστου τελικά.

Eαν πάντως ψάχνεις για delay σε αυτό το budget και θες να ακούσεις και ψηφιακό, τσέκαρε και το dd7 της boss.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ένα αυτί που έχει συνηθίσει στο "the real thing" (όπου σε αυτήν την περίπτωση είναι το αναλογικό delay της mxr που χρησιμοποιεί ο φίλος) θα "ξεγελιέται" πάντα εύκολα από την προσομοίωση.

 

δεν νομιζω να διαβασες το παραπανω ποστ μου... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου