Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ!τα εφτυσε το carbon copy...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι ένα αυτί που έχει συνηθίσει στο "the real thing" (όπου σε αυτήν την περίπτωση είναι το αναλογικό delay της mxr που χρησιμοποιεί ο φίλος) θα "ξεγελιέται" πάντα εύκολα από την προσομοίωση. Κατά τα άλλα, όσον αφορά το ζήτημα "αναλογικό" vs "ψηφιακό" delay, θαρρώ πως είναι θέμα γούστου τελικά.

Eαν πάντως ψάχνεις για delay σε αυτό το budget και θες να ακούσεις και ψηφιακό, τσέκαρε και το dd7 της boss.

Eμένα πάντως μου κάνει και ένα φτηνοdelay το Ibanez DDL, που έχει τη καλύτερη συμπεριφορά στη λούπα του ενισχυτή. Τα λοιπά έβγαλαν εκεί ένα είδος γρεζιού. Πριν τον ενισχυτή στην αλυσίδα των εφφέ όλα τα boss κάνουν εξαιρετικά τη δουλιά τους. Μην ψάχνεις επ' αδίκω και το κυριότερο μη πετάς τα λευτά σου.

Υπ' όψιν στην αλυσίδα μου έχω και το Maxon Analog delay.

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_effects/ibanez/ddl_digital_delay/index.html

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να διαβασες το παραπανω ποστ μου... ;D ;D

Φυσικά και το διάβασα!

Απλώς έχω ακούσει και το mxr carbon copy και τις προσομοιώσεις των boss.

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, υπάρχει διαφορά. Προς το καλύτερο? Χειρότερο? εδώ νομίζω τίθεται θέμα γούστου! Επίσης, άλλο delay "κάνει" σε κάποιον που θέλει δυνατότητες (tap tempo, reverse, mod κλπ) και άλλο σε κάποιον που θέλει απλώς ένα delay! τώρα στην τελευταία περίπτωση εαν του αρέσει ο ήχος του dd-20 και η προσομοίωση του αναλογικού σε σχέση με το mxr ή οποιοδήποτε άλλου, καλώς θα πράξει να το αγοράσει.

Γενικά η γνώμη μου (στην οποία φαντάζομαι συμφωνείς) είναι να τα ακούσει και να μην επιλέξει στα τυφλα.

 

Eμένα πάντως μου κάνει και ένα φτηνοdelay το Ibanez DDL, που έχει τη καλύτερη συμπεριφορά στη λούπα του ενισχυτή. Τα λοιπά έβγαλαν εκεί ένα είδος γρεζιού. Πριν τον ενισχυτή στην αλυσίδα των εφφέ όλα τα boss κάνουν εξαιρετικά τη δουλιά τους. Μην ψάχνεις επ' αδίκω και το κυριότερο μη πετάς τα λευτά σου.

Υπ' όψιν στην αλυσίδα μου έχω και το Maxon Analog delay.

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_effects/ibanez/ddl_digital_delay/index.html

 

Δεν έχω ακούσει το DDL, αλλά συμφωνώ με την άποψή σου για τα boss (ειδικά αν μιλάμε για αυτό το budget).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν αναφερομουν στο ΜXR (το οποιο θεωρω πολυ μετριο αναλογικο delay,τουλαχιστον σε σχεση με αυτα που ειχα καποτε) αλλα στα holly grails των αναλογικων delay τα οποια πιστευω (για αυτο αλλωστε και τα εδωσα ολα και χρησιμοποιω τα delay της Tonelab μου ;D) οτι ειναι εντελως ξεπερασμενα και απλα mumbo-jumbo απο πλευρας "ηχου" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν αναφερομουν στο ΜXR (το οποιο θεωρω πολυ μετριο αναλογικο delay,τουλαχιστον σε σχεση με αυτα που ειχα καποτε) αλλα στα holly grails των αναλογικων delay τα οποια πιστευω (για αυτο αλλωστε και τα εδωσα ολα και χρησιμοποιω τα delay της Tonelab μου ;D) οτι ειναι εντελως ξεπερασμενα και απλα mumbo-jumbo απο πλευρας "ηχου" ;)

 

Ok, σε αυτό δεν έχω άποψη (θα ήθελα βέβαια να ακούσω την διαφορά!)

;D ;D

 

Πάντως εγώ πίστευα ότι ήθελα αναλογικό delay, μετά κοίταξα τα boss (ξανά!) και τελικά κατέληξα (σχιζοφρενής?) στο eventide, με το οποίο είμαι πανευτυχής!

Φυσικά, είναι και θέμα budget, χώρου κλπ (οκ, νομίζω είμαστε ήδη αρκετά offtopic!)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ψαρώνετε με το gear. O Bonamassa στην εδώ συναύλία έιχε ένα φτηνowah, μάλλον Dunlop, Ibanez tube screamer, Boss chorus CE-5, Boss DD-3. Και όχι μόνο είχε εξαιρετικό ήχο, αλλά το κυριότερο ακουγόταν σαν Bonamassa που ξέρουμε από τους δίσκους του. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ψαρώνετε με το gear. O Bonamassa στην εδώ συναύλία έιχε ένα φτηνowah, μάλλον Dunlop, Ibanez tube screamer, Boss chorus CE-5, Boss DD-3. Και όχι μόνο είχε εξαιρετικό ήχο, αλλά το κυριότερο ακουγόταν σαν Bonamassa που ξέρουμε από τους δίσκους του. :)

 

Προφανως ειχε βαλει μπουτικοπεταλα σε κουτια γνωστων κατασκευαστων. Ολοι ξερουμε πως αν τον TS κλωνο σου δεν τον πληρωσεις 3 κατοσταρικα δεν προκειται να βγαλεις overdrive της προκοπης. Για τα υπολοιπα που δεν ειναι και ΤΡΟΥ ΜΠΑΗΠΑΣ δεν το συζηταω καν. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ψαρώνετε με το gear. O Bonamassa στην εδώ συναύλία έιχε ένα φτηνowah, μάλλον Dunlop, Ibanez tube screamer, Boss chorus CE-5, Boss DD-3. Και όχι μόνο είχε εξαιρετικό ήχο, αλλά το κυριότερο ακουγόταν σαν Bonamassa που ξέρουμε από τους δίσκους του. :)

 

Υπαρχει δυο βασικοι λογοι που το 80% των πεταλιων ολων των gigging κιθαριστων στην υφηλιο ειναι BOSS.....1.δεν χαλανε και 2.ακουγονται καλα μεσα στη μπαντα...η πλακα ειναι οτι πριν απο καποια χρονια ενα πεταλακι BOSS (ΕΝΑ οχι 4-5) ηταν το ΟΝΕΙΡΟ καθε κιθαριστα (θυμαμαι οταν πρωτοειχα φερει δυο BOSS απο ΗΠΑ ολοι οι φιλοι μου με....ζηλευαν... ;D),τωρα δεν μας "κανουν" και τα σνομπαρουμε.... ;D ;D (και μαλιστα χωρις να τα εχουμε ακουσει... ;D)

 

Παντως καιρος ειναι να πει καποιος την αληθεια σε ολους τους κιθαριστες δηλ.οτι αν ξερεις να παιζεις ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ενισχυτη ολα τα πεταλακια ΚΑΛΑ ειναι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καιρος ειναι να πει καποιος την αληθεια σε ολους τους κιθαριστες δηλ.οτι αν ξερεις να παιζεις ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ενισχυτη ολα τα πεταλακια ΚΑΛΑ ειναι....

Και εσύ γιατί το λες με μικρά γράμματα? Ντρέπεσαι? Μήπως δεν ξέρεις να παίζεις? ;D Για τον ενισχυτή σου δε μιλάω. Μάπας είναι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα τα ehx,καθολου ασχημα!

παρ ολ αυτα εαν το mxr που κανει 160 ειναι γενικα προβληματικο,ειμαστε σιγουροι οτι το memory toy, που εχει τις ιδιες δυνατοτητες και εξισου ικανοποιητικο ηχο(για τα δικα μου ωτα παντα ;D ;D),αλλα κοστιζει σχεδον τα μισα,θα ειναι καλυτερο απο αποψη αντοχης??

(καλα δεν προκειται και να το πεταξω απο τον τριτο οροφο ;D ;D ;D,μιλαμε παντα στα ορια λογικης χρησης)

να υποθεσω μαλλον οτι στο carbon copy πληρωσα πιο πολυ σε φιρμα παρα σε ποιοτητα,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, καλου κακου δε ριχνεις και μια ματια στο carbon copy προτου το ξεγραψεις? Ανοιξε το ο ιδιος η εστω πηγαινε το σε καποιον ηλεκτρονικο της γειτονιας μηπως δει καποιο εμφανες προβλημα...ισως ειναι κατι που φτιαχνεται ευκολα, ισως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου