Προς το περιεχόμενο

πιστοποίηση σπουδων ή γνώσεων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μοιρα και η επιλογές μου το εφεραν να σπουδασω κατι και να έχω μια μικρομεσαια δουλεια όμως το πάθος μου είναι η μουσική ο ήχος η ηχοληψία.

Ω τι συμπτωση θα πειτε οι πιο πολλοι!!!

Επίσης η μοίρα οδήγησε στο δρόμο μου διαφορους <<σπουδαγμένους>> με πτυχία διακεκριμένων σχολών καθε είδους καθε τομέα οι οποίοι επιεικως γνωρίζουν ελάχιστα απο αυτο που πιστοποιεί το πτυχιο τους.

Δαβάζω σαν τρελλος καθε ειδους βιβλια περιοδικα sites κλπ και έχω μια πολυ μικρη εμπειρία απο το μικρό μου home studio.Eπίσης έχω αρκετα καλλες βασεις απο μικροτερη ηλικια σε τεχνικα και θεωρητικα θέματα, ηλεκτρονικα μαθηματικα φυσικη κλπ.

Συναναστρεφομαι κατα καιρους με απόφοιτους σχολων ηχοληψίας κλπ, εργαζόμενων σε studio ως ηχοληπτων κλπ και εκνευρίζομαι με την ημιμαθεια ή αμάθεια τους και με την τρέλλα και το <<παπατζιλίκι>> που πουλάνε στους μουσικους.(δεν αναφέρομαι φυσικά σε όλους)

Δεν ισχυρίζομαι οτι μπορώ να είμαι καλός ηχοληπτης σε ενα studio αλλα τον κόβω... κομματάκια οτι αν μου δώσουν να γραψω εξετάσεις στις σχολές που φοιτήσαν θα έπαιρνα το χαρτί πανηγυρικα!

Καταληγω....

Το παράπονο μου είναι το εξής : Γιατι να μήν υπάρχει ένας φορέας στο υπουργείο που να πιστοποιει γνωσεις και όχι σπουδες!

Οπως ας πουμε έιναι το proficieny στα αγγλικα.Δε θέλω επαγγελματική αποκατάσταση απο αυτο το χαρτί.Θέλω να αναγωριστει απλως οτι κατέχω ένα επίπεδο γνώσεων σε κάποιο τομέα.

Κάποιος απο σας ισως να ειναι μεγάλος αυτοδίδαχτος κομπιουτερασ/προγραμματιστης ισως και hacker ή σχεδιαστης σελιδων, διοτι στις μέρες μας το εκπαιδευτικο υλικο είναι αφθονο.

Αναγνωρίζω βέβαια οτι δε μπορώ να αναπληρωσω τις σπουδες σε μια πραγματικα καλη σχολη . Αλλα τα ατομα αυτά που προανεφερα (καποιοι απ αυτους και αριστουχοι...) με κάνουν να βρισκω την παραπάνω μου σκεψη εύλογη και αντικειμενικη!

Γιατι δεν είναι δυνατον να γνωριζεις ατομα που σπουδάσαν ήχο και δε ξέρουν τι ακριβως είναι οι αρμονικες και πως δουλεύουν βασικα εργαλεια του ήχου (τα οποια ομως τα χρησιμοποιουν κι έχουν και αποψη για το ποιο είναι πιο καλο) και οι παραμετροι τους όπως predelay(σε reverb), ratio, side chain, klp(αυτα μου ήρθαν τωρα στο νου).

Συμφωνεί κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ... έχετε δίκιο. Είναι λυπηρό να υπάρχουν ερασιτέχνες που γνωρίζουν περισσότερα από επαγγελματίες.Πάντως δεν νομίζω ότι φταίνε οι σχολές. Στη σχολή δυστυχώς δεν διδάσκεσαι να αγαπάς το αντικείμενο που σπουδάζεις. Οι επαγγελματίες που περιγράψατε πριν απλά δεν αγαπάνε την δουλειά τους. Είναι το τυπικό φαινόμενο στην Ελλάδα που ο δεκαοκτάχρονος κάθεται και σκέφτεται : Τι να σπουδάσω ? Βλέπει μια διαφήμιση στην τηλεόραση και πάει και γίνεται ηχολήπτης χωρίς να το πολυσκεφτεί.

Κατά τη προσωπική μου άποψη συνήθως ο καλός ηχολήπτης είναι στην ουσία ερασιτέχνης ηχολήπτης πριν πάει στη σχολή , γιατί από την αγάπη του για το αντικείμενο έχει φροντίσει και έχει μάθει τουλάχιστον τα βασικά.

Συμφωνώ με το Boody . Να υπάρχει πιστοποίηση γνώσεων που θα έβαζε κάθε κατεργάρη στο πάγκο του και θα έδινε και την δυνατότητα σε ερασιτέχνες που ξέρουν πραγματικά τη δουλειά να έχουν αυτοπεποίθηση και ένα αντικειμενικό χαρτί που όμως καλό θα ήταν να ισχύει για περιορισμένο χρονικό διάστημα (το πολύ 10-15 χρόνια).

Επειδή σαν επάγγελμα βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στις εξελίξεις της τεχνολογίας , κάποιος που έχει σπουδάσει πριν 20 χρόνια ουσιαστικά σήμερα καλείται αντιμετωπίζει ένα τελείως καινούριο κόσμο μηχανημάτων και τεχνολογιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το θέμα γνώση, συμφωνώ. Επίσης έχω κάτι να προσθέσω επί του θέματος. Καμία σχολή δεν βγάζει τέλειους γνώστες απλά δίνει ερεθίσματα για περαιτέρο μελέτη και ασχολία.

 

Εγώ στα δίκτυα και στο security κτλ κτλ είμαι αυτοδίδαχτος όσο και να φαντάζει αυτό ψευτικο. Προγραμματιστής είμαι στο κανονικό μου χαρτί και αυτό δεν είναι από ΑΕΙ ουτε κι από ΤΕΙ. Απλα μου αρέσει το αντικείμενο και διαβάζω, πειραματίζομαι και τρώω τα μουτρα μου. Α.. επίσης είμαι ανοιχτός στο να μοιραστώ τις γνώσεις μου κι αυτό βοηθάει πολύ γιατί όταν δίνεις τότε πιο έυκολα σου δίνουν :wink:

 

Κάτι τέτοιο δεν έχω δεί στο μουσικό τομέα αλλά ούτε και στους ηχολήπτες που προσπαθούν να κρατήσουν τα μυστικά τους όσο το δυνατόν πιο απόκρυφα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimaste sto Ellada..to proficiency pou les to dinei to British Council meso Cambridge University, ara einai idiotikos aglikos foreas...kati antistoixo isxyei kai gia ooooooooleeees tis glosses...PANTA kapoio idotikos foreas..

 

To mono pou kanei to kratos einai na sou anagnorizei ta pistopoihtika pou sou dosan oi alloi.. Opote an yphrxe kapoios organismos h panepisthmio tou eksoterikou h kati telos panton pou na dinei pistipoihtiko gnoseon sthn hxolhpsia, tote to kratos tha htan ypoxreomeno na theorhsei thn anagnorish tou.

 

Yparxei kati tetoio?? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω. να γινονται εξετασεις' date=' οπως στους γιατρους, στους δικηγορους, σε τοσα και τοσα επαγγελματα. και επισης να μπορουν να παρουν μερος στις εξετασεις και αυτοδιδακτοι.[/quote']

 

Πάντως παιδιά όταν έκανα αίτησηέγγραφής στον πανελλήνιο μουσικό σύλλογο, εκτός από το πτυχίο που τους πήγα, πέρασα και από ένα είδος "εξετάσεων" για να αποδειχθεί πως είμαι μουσικός. Ασφαλώς δε χρειάζεται να έχεις πτυχία ή κάτι άλλο. Ακόμη και αυτοδίδακτος περνάς από την επιτροπή και τέρμα. Ακριβώς όπως γίνεται με τους γιατρούς, δικηγόρους, μόνο που μπορείς και αν είσαι αυτοδίδακτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω. να γινονται εξετασεις' date=' οπως στους γιατρους, στους δικηγορους, σε τοσα και τοσα επαγγελματα. και επισης να μπορουν να παρουν μερος στις εξετασεις και αυτοδιδακτοι.[/quote']

 

Πάντως παιδιά όταν έκανα αίτησηέγγραφής στον πανελλήνιο μουσικό σύλλογο, εκτός από το πτυχίο που τους πήγα, πέρασα και από ένα είδος "εξετάσεων" για να αποδειχθεί πως είμαι μουσικός. Ασφαλώς δε χρειάζεται να έχεις πτυχία ή κάτι άλλο. Ακόμη και αυτοδίδακτος περνάς από την επιτροπή και τέρμα. Ακριβώς όπως γίνεται με τους γιατρούς, δικηγόρους, μόνο που μπορείς και αν είσαι αυτοδίδακτος...

 

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και όχι μόνο εμένα εδω μέσα,

σε τι ακριβώς θέμα εξετάστηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως μπορεί ο καθένας να κάνει αίτηση. Κάποιες φορές το χρόνο μαζεύεται η επιτροπή και τα υποψήφια μέλη περνάν από εξετάσεις.

Αίτηση μπορείτε να στείλετε με fax ή e-mail. Μπορείτε να την βρείτε αν δεν κάνω λάθος στο www.pmu.gr.

Όσο για τις εξετάσεις, μπήκα κι ενώ είχα δηλώσει πως είμαι απόφοιτος ακαδημίας εξωτερικού δε με πίστεψαν, εξηγώντας μου πως αυτό δεν τους λέει τίποτα. Μετά τους έδειξα το πτυχιο. Και πάλι έπρεπε να εξεταστώ.

Κάθησα στο πιάνο, έπαιξα παίδες, από krieg μέχρι και τερλέγκα, απλά να δικαιολογήσω το όργανο που δήλωσα και ίσως μάλλον και το πτυχίο. Μετά μερικές ερωτήσεις θεωρίας, του στιλ, πιο ακόρντο είναι η Fmaj7, τι οπλισμό έχει η Si+ ,ποια είναι η σχετική της ελάσσονα και πιος είναι ο προσαγωγέας αυτής. Τίποτε άλλο. Καλωςόρισες συνάδελφε μου είπαν και τέρμα. Το θέμα είναι πως ένιωσα λίγο αμήχανα, αυτά που κάνω στα παιδιά στο ωδείο να μου τα ρωτάν, και μάλιστα από τη στιγμή που τους προσκόμισα πτυχίο. Μου εξήγησαν πάντως τους λόγους τους, πως τους έχουν έρθει κατά καιρους djs και θέλησαν να εγγραφούν, και πολλοί άσχετοι. Όμως από τους "συνυποψηφίους" μου πολλοί ήταν αυτοδίδακτοι, με 2-3 χρόνια μαθήματα σε ωδεία ή ιδιωτικά, δηλαδή χωρίς κάποιο τίτλο σπουδών... επομένως γίνεται... Δύσκολα δεν είναι αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο και κόλλησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου