Προς το περιεχόμενο

Nord Lead - What the Nord can be!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιασε τοπο βλεπω το nord

ηταν η ευχη που εδωσα για καλες δημιουργιες

 

 

Για σου ευεργέτη!  Είδες που σου είπα? Τώρα καταλαβαίνεις γιατί t ήθελα τόσο?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπραβο για το thread

Παρεπιπτόντως...

Ψάχνω pads στο στλυ του five pad (Pro53) - ίσια pads δηλαδή χωρίς πολύ κίνηση και κάπως warm...Υπάρχουν κάπου να τα κατεβάσω για να αποθηκεύσω στην PCMCIA μου?

 

Στείλε μου αν έχεις κάποιο video η sample από αυτό το Pad και θα σου πω πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την αδιαμφισβητητη ικανοτητα σου να φτιαχνεις ωραιους ήχους, δε θα λεγα ότι ξεπερασες τα ορια των περισσότερων καλων VA (γιατι μιλάμε για ένα καλό VA).

 

Δηλαδή με άλλα λόγια, αυτα μπορουσαν να γίνουν και με ενα v synth xt, ενα virus.

 

Για να μην παρεξηγηθω, δεν κάνω καμιά μομφη, απλά δε μου εδειξαν τα βιντεακια κάτι που δεν ηξερα και δε με εξεπληξαν. Ουτε ανεβασαν το οργανο στα ματια μου.

 

Το ότι φτιαχνεις ωραιους ηχους είναι σιγουρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την αδιαμφισβητητη ικανοτητα σου να φτιαχνεις ωραιους ήχους, δε θα λεγα ότι ξεπερασες τα ορια των περισσότερων καλων VA (γιατι μιλάμε για ένα καλό VA).

 

Δηλαδή με άλλα λόγια, αυτα μπορουσαν να γίνουν και με ενα v synth xt, ενα virus.

 

Για να μην παρεξηγηθω, δεν κάνω καμιά μομφη, απλά δε μου εδειξαν τα βιντεακια κάτι που δεν ηξερα και δε με εξεπληξαν. Ουτε ανεβασαν το οργανο στα ματια μου.

 

Το ότι φτιαχνεις ωραιους ηχους είναι σιγουρο ;)

 

 

Όταν άνοιξα αυτό το θέμα αν δεις, θα προσέξεις πως γράφω για ηχους φτιαγμένους με Nord που δεν θυμίζουν Nord. Δεν λέω πως δεν μπορείς να φτιάξεις και με αλλα Synths. Απλώς επειδή το Nord έγινε γνωστό για την αγριάδα του, προσπάθησα να δείξω πως θα μπορούσε να είναι γνωστό και για αλλα πράγματα.

 Πως δηλαδή ναι, θα μπορούσε κανεις να το κάνει να ακουστεί σαν Virus ΤΙ, η σαν Roland SH, η ακόμα και σαν παλιό Oberheim η Prophet.

 Η παντελής έλλειψη των fx και των δυναμικών του Nord, όπως και τα σε πολλές περιπτώσεις φτωχά patches, ίσως κάποιον τον κάνουν να αναρωτηθεί γιατί αυτό το Synth έχει αυτό το όνομα. Όταν όμως πάρεις την απόφαση να αρχίσεις την δουλειά πάνω του, και να το συνδυάσεις με απλά pedals  η fx...τότε δείχνει την προσωπικότητα του. Που σαφώς μέσα από την οπτική του καθενός μας, μπορεί να πάρει τελείως διαφορετική μορφή.

 Το σημαντικό στο Lead είναι πως ακόμα και στεγνό. είναι πολύ phat και punchy. Κάτι που χωρίς compressors σε αλλα synths δύσκολα το βρίσκεις.

 Σε ευχαριστώ για την παράθεση της άποψης σου και σε σχέση με τους ηχους μου. Δεν είπα πως είναι κάτι σπουδαίο. Ούτως η άλλως μιλάω άμα δεις για Demo ως προς τον χαρακτήρα που μπορείς να του δώσεις. Σαφώς και οι ήχοι δεν είναι κάτι καινούριο.

Ισα ισα που προσομοίωσα ηχους της ελεκτρόνικα των 70's . Πως θα μπορούσαν να είναι καινούριοι.  Το θέμα μου σε αυτά τα Video είναι πως ναι..με ένα VA σαν αυτό μπορείς να ακουστείς πολύ πιο Analog από αλλα VA.

 Στο κάτω κάτω ανοιχτός είναι ο χώρος. Ο καθένας μπορεί να προτείνει η να ανεβάσει κάτι με το δικό του Nord. Ωραία είναι να πέφτει συζήτηση και ιδέες. Έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτες PCMCIA, η Clavia μεσα απο το site παραπέμπει στην Memorix. Από εκεί την πήρα εγώ. Δυστυχώς το δικό μου, δεν το έχω σκαλήσει όσο του αξίζει. Όποτε όμως ασχολούμαι μαζί του, καταλαβαίνω γιατί θεωρείται θρυλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Demo το έφτιαξα σήμερα.

 

 Είπα: "Πες πως δεν έχεις κανένα άλλο synth(hard η Soft) και για να παράγεις κάτι έχεις στα χερια σου μονο το Lead και κάποια soft reverbs & delays. Πως επίσης αυτό το όργανο δεν έχει presets και πρέπει από τα 2 Oscilators να προκύψουν όλοι οι ήχοι που θα περιλαμβάνονται σ' αυτήν την παραγωγή."

 

Έτσι έκατσα το απόγευμα και έγραψα αυτό προσομοιάζοντας την αισθητική των 80's. Νιώθοντας πως δεν έχω την βοήθεια ούτε των samples ούτε των υπέρογκων ηχοθηκών.

 

Τα πάντα όλα, είναι από το Nord ακόμα και  τα drum kits με την βοήθεια μονο του λεπτού EQ και των reverbs. Στο "refrain" προσπάθησα να αναπαράγω κάποιους ηχους που θυμίζουν dist αλλα και 80's chorus strum guitars.

 

 

 

Let there be sound, music and production from scratch!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Υπάρχει κάποια ιδέα σε περίπτωση που ένα πρωί το nord lead 2x σου τρελαθεί??

Βγάζει διάφορα στην screen πριν ανοίξει κ σβήνει μόνο του (restart)... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν διαφημιστικό της British Airways του 1988 ακούγεται :P :o ;D περιμένω να ακούσω καμιά αγγλίδα να βγει και να πει "fly with us everywhere, fly with british".

 

Εντάξει πλησιάζει πολύ τον ήχο των 80's αλλά λείπουν πολλά κλασσικά καλούδια όπως emulations από roland jupiter, juno, d-50(όλες τις μπάνκες!), korg m1,polysix,dw800 κτλ δηλ κάποιο έμπειρο αυτί δεν το ξεγελάει.

 

Σαν δουλειά βέβαια είναι πολύ καλή μπράβο που έχεις την όρεξη και την υπομονή και ασχολείσαι! Τα nord είναι υπέροχα όργανα παραμερισμένα από την εμπορική ελληνική σκηνή (σκυλάδικο-μπουζούκια) ίσως λόγω ηχοχρώματος, βαρεμάρας προγραμματισμού κτλ αλλά είναι υπέροχα όργανα και πανέμορφα! άλλη φιλοσοφία....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είσαι εξαιρετικός συνθέτης Άρη σε λάθος περίοδο και εποχή..

Ειδικά το πρώτο σου ντέμο είναι καταπληκτικό!!!!

Με έβαλες σε πειρασμό να αφήσω κι εγώ ενα demo φτιαγμένο μόνο με ενα μικρούτσικο κόκκινο Nord Lead 2R , δεν υπάρχουν εφφέ η καμμία περαιτέρω επεξεργασία γιατί βαριέμαι πολύ αν και κάνω προσπάθειες να μη βαριέμαι (γυναίκες κλπ ).

 

Βάλε πράγμα, μ΄αρέσει να ακούω αυτά που γράφεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου