Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση Μουσικών Οργάνων


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'ότι φαίνεται πνευστό θα είναι το επόμενό μου :) :) :) 

 

Το θέμα είναι πως ότι κ να πάρεις θα χρειαστείς δάσκαλο.Τα πνευστά δεν είναι όργανα που μπορείς να τα μάθεις χωρίς καθοδήγηση.Ειδικά το τρομπόνι.

:(

 

Τα πνευστά τύπου τρομπόνι είναι κουρδισμένα σε κάποια κλίμακα όπως η φυσαρμόνικα? Γτ είδα στον θωμά τα λίνκς που έστειλε ο takis και γράφει Bb. Και αν ισχύει αυτό πρέπει η μπάντα σου να παίζει πάντα με αυτή την κλίμακα?  ???

 

Και καινούρια ερώτηση:

Edith Piaf - Pink Martini - Je Ne Veux Pas Travailler

Στο 1:53 το σόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'ότι φαίνεται πνευστό θα είναι το επόμενό μου :) :) :) 

:(

 

Τα πνευστά τύπου τρομπόνι είναι κουρδισμένα σε κάποια κλίμακα όπως η φυσαρμόνικα? Γτ είδα στον θωμά τα λίνκς που έστειλε ο takis και γράφει Bb. Και αν ισχύει αυτό πρέπει η μπάντα σου να παίζει πάντα με αυτή την κλίμακα?  ???

 

Και καινούρια ερώτηση:

Edith Piaf - Pink Martini - Je Ne Veux Pas Travailler

Στο 1:53 το σόλο?

 

Ακριβώς υπάρχουν τρομπέτες σε C,D,Bb ή Eb bass trumpet, και kai piccolo trumpet μετά υπάρχουν και τα Bb cornet και flugelhorn (google it ;)) τα οποία ανοίκουν στην ίδια οικογένεια με τις τρομπέτες.

 

Τώρα στο κομμάτι που έδωσες είναι πάλι τρομπέτ με σουρντίνα.

 

Α! και στο παραπάνω που είπες για το κλαρίνο, είναι κλαρινέτο ;)

Ψαχτα λίγο στο google αυτά θα βρεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πνευστά τύπου τρομπόνι είναι κουρδισμένα σε κάποια κλίμακα όπως η φυσαρμόνικα? Γτ είδα στον θωμά τα λίνκς που έστειλε ο takis και γράφει Bb. Και αν ισχύει αυτό πρέπει η μπάντα σου να παίζει πάντα με αυτή την κλίμακα?  ???

Τα πνευστά που είναι σε ντο συμπίπτουν με το ντο του πιάνου της κιθάρας κ.ο.κ.

δεν είναι σε μια κλίμακα κουρδισμένα,απλά τα κατατάσουν αυτά τα όργανα σε τόνους(δλδ παιζουν κανονικά χρωματική).Τα Βb η Α η G είναι πιο μπάσσα σε σχέση με το ντο.

Ο χειρισμός παραμένει ίδιος όταν παίζεις το ιδιο θέμα απο το ντο στο λα αλλά αλλάζει το τονικό κέντρο στην εναρμόνιση.

(για τους αρχάριους γιατί ένας προχωρημένος μπορεί να παίξει με ένα όργανο από λα π.χ.απ όλους τους τόνους όλες τις κλίμακες.και υπάρχει και το θετικό οτι με τον τρόπο που φυσάς μαζεύεις έως κι εναμισο τονο αν δε βολεύει η δακτυλοθεσία)εξάλλου do+=la-=mi-ousak(στην καθαρεύουσα)=σολ+ραστ κ.ο.κ

Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα πνευστα αλλά στους κλαρίνους αυτό συμβαίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, λιγο υπερβολικες οι τιμες!

εμενα η πρωτη μου τρομπετα εκανε 115 ευρω!

και μπορει εγω να μην τα καταφερα οπως θα ηθελα, αλλα τωρα κανει καριερα στα χερια πνευστης φιλης μου! :)

Φίλε μου υπάρχει κ τρομπέτα με 89 ευρώ αλλά δεν είναι yamaha http://www.thomann.de/gr/startone_str25_trompete.htm

Ακόμη κ τρομπόνι στα ίδια χρήματα. http://www.thomann.de/gr/startone_ssl45_tenorposaune.htm

Σκέψου πως το φθηνότερο τρομπόνι yamaha έχει κοντά στα 600 ευρώ.Κ υπάρχουν καλύτερες μάρκες απ την yamaha

Το θέμα με τα πνευστά είναι πως πρέπει να έχουν κάποια ποιότητα για να παίξουν.Ειδικά ο αρχάριος θα δυσκολευτεί πολύ με ένα κακό όργανο.Αυτά που προτείνω είναι τα φθηνότερα αξιοπρεπή όργανα που έχω παίξει.Οσα φθηνότερα όργανα έχω πιάσει στα χέρια μου δεν έχω μείνει ικανοποιημένος.

 

Τα πνευστά τύπου τρομπόνι είναι κουρδισμένα σε κάποια κλίμακα όπως η φυσαρμόνικα? Γτ είδα στον θωμά τα λίνκς που έστειλε ο takis και γράφει Bb. Και αν ισχύει αυτό πρέπει η μπάντα σου να παίζει πάντα με αυτή την κλίμακα?  ???

Ναι είναι κουρδισμένη σε Bb αλλά παίζουν όλη την χρωματική κλίμακα, οπότε παίζεις σε όποια κλίμακα θέλεις.

 

Και καινούρια ερώτηση:

Edith Piaf - Pink Martini - Je Ne Veux Pas Travailler

Στο 1:53 το σόλο?

Πάλι τρομπέτα με σορντίνα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Για το πνευστό θέλω να ρωτήσω τι είναι καλύτερο να πάρω για 1η φορά. Τρομπέτα ή τρομπόνι? Πριν το τόπικ σκεφτόμουν και σαξόφωνο.

 

Επίσης θέλω να μου πείτε για το soundtrack του monkey island δηλαδή αυτό

τι όργανα έχει γενικά. Και κυρίως πως μπορώ να κάνω αυτό τον ήχο στην κιθάρα που ακούγεται απο πίσω.

 

Τέλος, επειδή το χω απορία θέλω να μου πείτε πόσο κάνει ένα μέτριο μπουζούκι για γρατζούνισμα. Θέλω ήχο όπως εδώ, στην εισαγωγή και συγκεκριμένα στο 0:11

 

 

Σόρυ, σας έπρηξα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τρομπόνια, τρομπέτες, φλάουτα...πάς στο μπουζούκι...μήπως να πάρεις μία midi κιθάρα να κάνεις τη δουλειά σου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα παρε μακ........ :P

 

 

τι του λες για μιντι κιθαρα του ανθρωπου ρε?

αφου ειπε πως δεν θελει μονο να τα ηχογραφει αλλα να αγοραζει ενα οργανακι καθε χρονο και για πειραματισμο,για να μαθαινει αλλα και για τη χαρα του γκας προφανως!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τρομπόνια, τρομπέτες, φλάουτα...πάς στο μπουζούκι...μήπως να πάρεις μία midi κιθάρα να κάνεις τη δουλειά σου?

Χαχαχαχαχα

Τι να κάνω?? Ενθουσιάζομαι εύκολα! Αν η midi κιθάρα είχε την ίδια αξία με το να κρατάς τρομπέτα θα την έπαιρνα με τα 1000. Άλλη χάρη έχει όμως το ίδιο τ όργανο... Όπως άλλο είναι να έχεις ενα πιάνο με ουρά, και άλλο ένα πλήκτρο που πατάς ενα κουμπί και ανεβάζεις το volume για να παίξεις πιάνο. Ειναι

ξενερωτικό, πώς να το κάνουμε. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα παρε μακ........ :P

Αυτό είναι το ιδανικό...αλλά είναι μικρός ακόμα...

 

αφου ειπε πως δεν θελει μονο να τα ηχογραφει αλλα να αγοραζει ενα οργανακι καθε χρονο και για πειραματισμο,για να μαθαινει αλλα και για τη χαρα του γκας προφανως!

ΜΑ ακριβώς αυτό...επειδή είμαι μεγάλος και έμπειρος του τα λέω...δεν θέλω να γίνει σαν και σένα!!!! ;D ;D

 

Χαχαχαχαχα

Αν η midi κιθάρα είχε την ίδια αξία με το να κρατάς τρομπέτα θα την έπαιρνα με τα 1000.

Και όμως...με το συνδιασμό που ξέρεις, πλήκτρα-κιθάρα...εύκολα θα ξεγελούσες παλιοκαραβάνες σαν τον Νέστορα ;)...και θα έγραφες και ωραία μουσική!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως...με το συνδιασμό που ξέρεις, πλήκτρα-κιθάρα...εύκολα θα ξεγελούσες παλιοκαραβάνες σαν τον Νέστορα ;)...και θα έγραφες και ωραία μουσική!

Μ' έχει κάνει ρεζίλι στο forum αυτό το <<παιδί>>. Άκου παλιοκαραβάνα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου