Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη combo σε καμπινα και κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλατο από Praktiker

To tolex το κολλάς με απλή atlacol. Θα χρειαστείς όμως κάτι για να "σπρώχνεις" τις φυσαλίδες αέρα που θα παγιδεύονται. Εγώ χρησιμοποίησα ένα πλάστη για ζύμη. Απλώνεις την κόλλα στο ξύλο, τοποθετείς προσεκτικά το tolex και μετα πιέζοντας και σπρώχνοντας πρός στα σημεία που τελείωνει η κόλληση σπρώχνεις τις φυσαλίδες. Θέλει λίγο προσοχή εδώ και υπομονή αν θές καλό αποτέλεσμα. Γι'αυτό πρέπει την διαδικασία να την κάνεις λίγο λίγο και ακριβώς επειδή θα την κάνεις λίγο λίγο στα σημεία που τελειώνει η κόλληση μετά από το σπρώξιμο, θα μαζεύεται κόλλα την οποία θα πρέπει να βγάζεις γιατί αν στεγνώσει σκληραίνει και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Πρίν κάνεις οτιδήποτε, πάρε ένα κομμάτι και δοκίμασέ το σε κανά κομμάτι ξύλο που δεν θές. Επίσης όταν τελείωσεις με τις φυσαλίδες βάλε πάνω στην επιφάνεια που έντυσες μια επιφάνεια από ξύλο και πάνω της βάλε βάρος και άστο να στεγνώσει η κόλλα.

Επίσης υπάρχουν δύο προσεγγίσης στο "ντύσιμο" με tolex. Η μια είναι εφόσον κόψεις τα κομμάτια και πρίν τα μοντάρεις στην κατασκευή να τα ντύσεις ώστε τα σημεία επαφής των κομματιών να κρύβουν τις άκρες του tolex. Δεν το προτείνω γιατί θα πρέπει να υπολογίζεις και το πάχος του tolex στο κόψιμο των κομματιών. Η άλλη λύση είναι το ντύσιμο να μείνει τελευταίο. Εκεί όμως θέλει προσεκτικό σχεδιασμό ώστε οι άκρες του tolex να βρίσκονται κάπου που να μην φαίνονται. Αν πάρεις ένα μεγάλο κομμάτι tolex αυτή η προσέγγιση είναι ευκολότερη.

Τις γωνίες θα πρέπει να τις πλανάρεις λίγο για να στρογγυλέψουν (εφόσον έχεις ολοκληρώσει την κατασκευή εννοείται και πρίν βάλεις το tolex) για να μπορείς να βιδώσεις κάτι τέτοιο. Το tolex θα πρέπει να το τριμάρεις στις γωνίες.

 

210449.jpg

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα μου παρει κατι χρονια και απειρο τολεξ απο οτι το κοβω  :P

 

Στην καμπινα 212 τις τρυπες για τα ηχεια πως τισ εκανες;  :P

πρεπει να εισαι τεχνιτης εσυ οχι αστεια  :P

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κρατήσω το κόστος χαμηλό σε κάποιες φάσεις της κατασκευής έκανα τρελά χαμαλίκια. Επειδή δεν ήθελα να πάρω σέγα (κακώς, πολύ κακώς. Με 40 ευρώ θα γλύτωνα και 'γω δεν ξέρω πόσο χρόνο) αναγκάστηκα να ανοίξω τρύπες με τον δράπανο (από αυτό είχα και ούτως η άλλως δεν γίνεται χωρίς δράπανο) περιμετρικά και μετά με προσοχή και με την βοήθεια ενός dremel έκοψα τα ανοίγματα. Όπως αντιλαμβάνεσαι η κοπή δεν ήταν σε καμία περίπτωση τέλεια αλλά δεν πείραζε γιατί δεν θα φαίνονταν πίσω από το grill cloth. Για να το σουλουπώσω λίγο το έτριψα αρχικά με το dremel και μετά με γυαλόχαρτο.

 

Στην μια από τις δύο φωτό θα δείς οτι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω καρφωτικό για τις άκρες του tolex. Η ένωση αυτή είναι στο κάτω μέρος, όχι στο πάνω όπως φαίνεται. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει πως θα την καλύψω (αν και το project το έχω τελείωσει κανά χρόνο τώρα). Επίσης μην προσπαθήσεις να κολλήσεις tolex πάνω σε tolex με την atlacol. Δεν κολλάει. Αυτό σε περίπτωση που αναρωτηθείς γιατί χρησιμοποίησα καρφωτικό.

IMG_2169.thumb.JPG.3b21f12c8147cf473be64a08df6d7ecd.JPG

IMG_2170.thumb.JPG.1125f809dda815cb7eceaf264d4da02c.JPG

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο αρκετο καιρο [τελειωσε επιτελους η εξεταστικη] ανοιγω παλι το θεμα  ;D

 

Δεδομενου οτι δεν υπαρχουν λεφτα θα φτιαξω το κουτι για τον ενισχυτη μονος μου. Το μονο που φοβαμαι ειναι αν θα αντεχει η κατασκευη μου το βαρος του ενισχυτη. Μην μου μεινει και στο χερι καμια φορα  :P

1)Εχει κανεις καποιο σχεδιο για το κουτι;

2)Απο οτι εχω δει καποια κουτια εχουν καποια ξυλα καθετα για περισσοτερη στηριξη. Η αρκουν μονο τα 4 ξυλα του κουτιου και τα αλλα 2 των front και rear panel;

3)Την ενωση των ξυλων λεω να την κανω με μεταλλικες γωνιες στο εσωτερικο που θα βιδωνουν. Στεκει;

4) Τελικα το ξυλο παιζει ρολο; μονο και μονο για την αντοχη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων  ;D

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου