Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το DOD 440 env. filter το έβγαλα από το board πριν λίγο καιρό, και σιγά σιγά ήρθε και η ώρα του Moog MF-Ring, καθότι απλά έβλεπα ότι με τον καιρό το χρησιμοποιούσα όλο και λιγότερο, και δεν ταίριαζε με τη φιλοσοφία των υπόλοιπων εφέ που είχα.

 

Μετά από χρόνια τώρα δοκίμασα το Budda Budwah ενός φίλου, το ερωτεύτηκα (πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με wah πετάλι), και ευτυχώς ευνόησε η συγκυρία να το δίνει και ένας συμφορουμίτης, οπότε ήρθε κατά δω μεριά. Το ίδιο συνέβη και με το μικρό στο μάτι - και μόνο εκεί - ZVEX Fuzzolo ενός άλλου συμφορουμίτη, το οποίο μου δίνει ακριβώς τον τεράστιο φαζ ήχο που είχα στο μυαλό μου, ελεγχόμενα, και χωρίς καθόλου θόρυβο...

 

... και κάπως έτσι αφού μετά από ψάξιμο χρόνων κατέληξα και στα πιο "δύσκολα" των παραδοσιακών εφέ (wah και fuzz), συμπληρώθηκε για τα καλά το pedalboard (μικρή προσθήκη ένα true bypass box του JAM στο οποίο βρίσκεται το wah, για fixed wah ήχους). Πλέον μόνο δοκιμές με διαφορετικά καλώδια και τροφοδοσίες αναμένονται για το μέλλον, για περαιτέρω σουλούπωμα.

CAM00185b.thumb.jpg.c9bd187a96b0f329c1f4a483c3fc6aca.jpg

CAM00189b.thumb.jpg.654a506f4749a839541a6c5efbfa0777.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DOD 440 env. filter το έβγαλα από το board πριν λίγο καιρό, και σιγά σιγά ήρθε και η ώρα του Moog MF-Ring, καθότι απλά έβλεπα ότι με τον καιρό το χρησιμοποιούσα όλο και λιγότερο, και δεν ταίριαζε με τη φιλοσοφία των υπόλοιπων εφέ που είχα.

 

Μετά από χρόνια τώρα δοκίμασα το Budda Budwah ενός φίλου, το ερωτεύτηκα (πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με wah πετάλι), και ευτυχώς ευνόησε η συγκυρία να το δίνει και ένας συμφορουμίτης, οπότε ήρθε κατά δω μεριά. Το ίδιο συνέβη και με το μικρό στο μάτι - και μόνο εκεί - ZVEX Fuzzolo ενός άλλου συμφορουμίτη, το οποίο μου δίνει ακριβώς τον τεράστιο φαζ ήχο που είχα στο μυαλό μου, ελεγχόμενα, και χωρίς καθόλου θόρυβο...

 

... και κάπως έτσι αφού μετά από ψάξιμο χρόνων κατέληξα και στα πιο "δύσκολα" των παραδοσιακών εφέ (wah και fuzz), συμπληρώθηκε για τα καλά το pedalboard (μικρή προσθήκη ένα true bypass box του JAM στο οποίο βρίσκεται το wah, για fixed wah ήχους). Πλέον μόνο δοκιμές με διαφορετικά καλώδια και τροφοδοσίες αναμένονται για το μέλλον, για περαιτέρω σουλούπωμα.

Mια ερώτηση...

Απ το φουλ dist με delay πως γυρνάς σε clean chorus???

Eννοώ με το γνωστό σύστημα χορού κλακέτα ή κάτι άλλο??? LOOPER ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ??

Ρωτάω γιατί με απασχολεί και μένα τελευταία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερώτηση...

Απ το φουλ dist με delay πως γυρνάς σε clean chorus???

Eννοώ με το γνωστό σύστημα χορού κλακέτα ή κάτι άλλο??? LOOPER ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ??

Ρωτάω γιατί με απασχολεί και μένα τελευταία....

 

Με ένα πάτημα, χρησιμοποιώντας αυτό το WOBO ProgLooper που βλέπεις, το ασημί μεγάλο πετάλι κάτω δεξιά (πολωνέζικο, άγνωστο, αλλά εξαιρετικό). Να'το εδώ: http://woboge.com/boxes_proglooper.html

 

Συγκεκριμένα εγώ τους ζήτησα 2 λούπες ανά section, αντί για 1 και 3 που έχουν στο default μοντέλο, και μου το έκαναν στην ίδια τιμή.

 

Υ.Γ.: Οι φωτο είναι από το κινητό, και δεν φαίνονται καλά τα γράμματα των πεταλιών. Ίσως σε αυτή φαίνονται καλύτερα.

CAM00173c.thumb.jpg.c2a3f4748387d4d95039f2abf6c0fc7a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πάτημα, χρησιμοποιώντας αυτό το WOBO ProgLooper που βλέπεις, το ασημί μεγάλο πετάλι κάτω δεξιά (πολωνέζικο, άγνωστο, αλλά εξαιρετικό). Να'το εδώ: http://woboge.com/boxes_proglooper.html

 

Συγκεκριμένα εγώ τους ζήτησα 2 λούπες ανά section, αντί για 1 και 3 που έχουν στο default μοντέλο, και μου το έκαναν στην ίδια τιμή.

 

Υ.Γ.: Οι φωτο είναι από το κινητό, και δεν φαίνονται καλά τα γράμματα των πεταλιών. Ίσως σε αυτή φαίνονται καλύτερα.

Ευχαριστώ πολύ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερώτηση...

Απ το φουλ dist με delay πως γυρνάς σε clean chorus???

Eννοώ με το γνωστό σύστημα χορού κλακέτα ή κάτι άλλο??? LOOPER ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ??

Ρωτάω γιατί με απασχολεί και μένα τελευταία....

 

Με ένα πάτημα, χρησιμοποιώντας αυτό το WOBO ProgLooper που βλέπεις, το ασημί μεγάλο πετάλι κάτω δεξιά (πολωνέζικο, άγνωστο, αλλά εξαιρετικό). Να'το εδώ: http://woboge.com/boxes_proglooper.html

 

Συγκεκριμένα εγώ τους ζήτησα 2 λούπες ανά section, αντί για 1 και 3 που έχουν στο default μοντέλο, και μου το έκαναν στην ίδια τιμή.

 

Υ.Γ.: Οι φωτο είναι από το κινητό, και δεν φαίνονται καλά τα γράμματα των πεταλιών. Ίσως σε αυτή φαίνονται καλύτερα.

 

Αυτό μπορεί να γίνει και με το Boss LS2?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να γίνει και με το Boss LS2?

 

Ναι, απλά σε μια πιο περιορισμένη έκταση. Έχεις 2 λούπες και μπορείς με ένα πάτημα να εναλλάσσεσαι μεταξύ του/των εφέ που έχεις στη μία λούπα, και του/των εφέ που έχεις στην άλλη.

 

Με ένα τέτοιου τύπου πολυ-looper τώρα, αφενός έχεις παραπάνω λούπες για συνδυασμούς (στο WOBO έχεις 4, στο Octaswitch της Carl Martin 8 κ.ο.κ), αφετέρου έχεις ικανότητα προγραμματισμού αυτών, όχι μέσω MIDI, αλλά απλά και όμορφα με on/off δείκτες που τους ρυθμίζεις με τα δακτυλάκια σου (φαίνονται στις φωτογραφίες εκεί που βλέπεις 6 μπάντες δεικτών πάνω στο μπλε χρώμα του πεταλιού)... στο δικό μου π.χ. έχεις ικανότητα αποθήκευσης 6 presets με αυτό τον τρόπο, οπότε μπορείς π.χ. σαν 1ο preset να έχεις μόνη της τη λούπα 1, σαν 2ο τις λούπες 2 και 3, σαν 3ο τις λούπες 1 και 2,  κλπ. (όποιον συνδυασμό θες). Επίσης πολύ σημαντική δυνατότητα για όποιον παίζει με ενισχυτές παραπάνω του ενός καναλιού, είναι ότι ταυτόχρονα μπορείς να αλλάζεις κανάλι... δηλ. σαν 1ο preset να είσαι στο καθαρό του ενισχυτή σου με το chorus που έχεις στη λούπα 4 και το boost που έχεις στη λούπα 2, και σαν 2ο το βρώμικο του ενισχυτή σου με το overdrive που έχεις στη λούπα 1... κι όλα αυτά με ένα πάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά σε μια πιο περιορισμένη έκταση. Έχεις 2 λούπες και μπορείς με ένα πάτημα να εναλλάσσεσαι μεταξύ του/των εφέ που έχεις στη μία λούπα, και του/των εφέ που έχεις στην άλλη.

 

Με ένα τέτοιου τύπου πολυ-looper τώρα, αφενός έχεις παραπάνω λούπες για συνδυασμούς (στο WOBO έχεις 4, στο Octaswitch της Carl Martin 8 κ.ο.κ), αφετέρου έχεις ικανότητα προγραμματισμού αυτών, όχι μέσω MIDI, αλλά απλά και όμορφα με on/off δείκτες που τους ρυθμίζεις με τα δακτυλάκια σου (φαίνονται στις φωτογραφίες εκεί που βλέπεις 6 μπάντες δεικτών πάνω στο μπλε χρώμα του πεταλιού)... στο δικό μου π.χ. έχεις ικανότητα αποθήκευσης 6 presets με αυτό τον τρόπο, οπότε μπορείς π.χ. σαν 1ο preset να έχεις μόνη της τη λούπα 1, σαν 2ο τις λούπες 2 και 3, σαν 3ο τις λούπες 1 και 2,  κλπ. (όποιον συνδυασμό θες). Επίσης πολύ σημαντική δυνατότητα για όποιον παίζει με ενισχυτές παραπάνω του ενός καναλιού, είναι ότι ταυτόχρονα μπορείς να αλλάζεις κανάλι... δηλ. σαν 1ο preset να είσαι στο καθαρό του ενισχυτή σου με το chorus που έχεις στη λούπα 4 και το boost που έχεις στη λούπα 2, και σαν 2ο το βρώμικο του ενισχυτή σου με το overdrive που έχεις στη λούπα 1... κι όλα αυτά με ένα πάτημα.

 

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για την ανάλυση.

 

Προσωπικά, δε νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι τόσο πολύπλοκο και κυρίως τόσο ακριβό όσο τα loopers, που αναφέρεις (το ls2 μεταχειρισμένο είναι λίγο πάνω από τα €50).

Το μόνο που με προβληματίζει, σε σχέση με το boss είναι το ότι, επειδή θα πρέπει να το έχω πρώτο στην αλυσίδα μου, από όσα κατάλαβα, αν το buffer του θα επηρεάζει αρνητικά το fuzz factory και το treble booster μου.

 

Έχει κάποιος εμπειρία, επ'αυτού;

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για την ανάλυση.

 

Προσωπικά, δε νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι τόσο πολύπλοκο και κυρίως τόσο ακριβό όσο τα loopers, που αναφέρεις (το ls2 μεταχειρισμένο είναι λίγο πάνω από τα €50).

Το μόνο που με προβληματίζει, σε σχέση με το boss είναι το ότι, επειδή θα πρέπει να το έχω πρώτο στην αλυσίδα μου, από όσα κατάλαβα, αν το buffer του θα επηρεάζει αρνητικά το fuzz factory και το treble booster μου.

 

Έχει κάποιος εμπειρία, επ'αυτού;

 

:)

 

Το είχα το LS-2 στο παρελθόν, και μάλιστα 2 φορές. Και τις 2 έκανα τη δουλειά που ήθελα (ανάλογη με τη δικιά σου, με overdrive, distortion, fuzz και compressor νομίζω το είχα χρησιμοποιήσει), και ο μόνος λόγος που το έδωσα ήταν όταν πια δεν με κάλυπτε λόγω πολλών πεταλιών που ήθελα να ελέγχω (+κανάλια ενισχυτή).

 

Γενικά το buffer του είναι μια χαρά για να το βάζεις στην αρχή της αλυσίδας των εφέ (που λίγο πολύ θα το έχεις από ό,τι κατάλαβα), οπότε λογικά θα κάνεις δουλειά. Στην τελική είναι πετάλι που εύκολα θα αποκτήσεις, και εύκολα θα το ξαναδώσεις κιόλας άμα κάποια στιγμή δεν σου χρειάζεται.

 

Αν τώρα τα συγκεκριμένα πετάλια είναι ιδιόρρυθμα όταν βλέπουν buffer πριν από αυτά (μπορείς να στείλεις μήνυμα στους αντίστοιχους κατασκευαστές να σου απαντήσουν αν δεν βαριέσαι), τότε υπάρχουν κι άλλες αντίστοιχες λύσεις σαν το LS-2, με true bypass συνδεσμολογία... π.χ. Toadworks Roundabout, T-Rex PolySwitch AB, και άλλες μικρών εξειδικευμένων κατασκευαστών A/B boxes, switchers και loopers. Είναι βέβαια πιο σπάνιες περιπτώσεις, πιο ακριβές κλπ. Και αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερες για αυτό που θες. Κατ'εμε δοκίμασε το LS-2 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για την ανάλυση.

 

Προσωπικά, δε νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι τόσο πολύπλοκο και κυρίως τόσο ακριβό όσο τα loopers, που αναφέρεις (το ls2 μεταχειρισμένο είναι λίγο πάνω από τα €50).

Το μόνο που με προβληματίζει, σε σχέση με το boss είναι το ότι, επειδή θα πρέπει να το έχω πρώτο στην αλυσίδα μου, από όσα κατάλαβα, αν το buffer του θα επηρεάζει αρνητικά το fuzz factory και το treble booster μου.

 

Έχει κάποιος εμπειρία, επ'αυτού;

 

:)

 

Δεν έχω το συγκεκριμένο boss αλλα η εμπειρία μου με buffer & germanium transistors που έχει το fuzz factory και το μπουστερ σου υποθέτω, δεν ήταν καλή. Αλλάζει ο ήχος αρκετά όχι οτι είναι άσχημα αλλά αν θες να έχεις τον ίδιο ξέχνα το.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου