Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, γνωστά όλα αυτά για τον Dave Philips (ήταν και ο τύπος που όταν πρωτοάκουσα τα βίντεο στο δικό του board με έκανε να δοκιμάσω το Octavio της Dunlop, και από αυτούς που με έκαναν να καταλάβω ότι αξίζει να δώσω λεφτά να πάρω ένα uni-vibe κλώνο).

 

Τώρα για τα χρήματα, μιλάω για το hype της μεταχειρισμένης αγοράς για το Klon, όχι για την τιμή του όταν κυκλοφορούσε. Επίσης σε ό,τι έχει να κάνει με τα Pete Cornish, δεν έχω παίξει ποτέ, αλλά δεν καίγομαι κιόλας. Είναι λίγο κόλλημα να δώσεις 500 λίρες για ένα overdrive, τη στιγμή που μπορείς με 130 δολλάρια να πάρεις το Voodoo Lab Sparkle Drive Mod ξέρω γω, και να έχεις 4 overdrive, συν το clean blend knob... και δεν είναι ότι παίρνεις κάτι με προβληματικό bass response, ψηφιακούρα κλπ, παίρνεις ένα ηχητικό θησαυρό λίγο πολύ. Απλά ένα παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ προφανώς αλλα οκ. Αν ρωτήσεις κάποιους που έχουν cornish θα σου πουν οτι εσύ έχεις χάσει περισσότερα χρήματα πιθανά μέχρι να καταλήξεις στο ντραιβ που σου αρέσει, με τα 20 πετάλια που έχεις αλλάξει μέχρι να καταλήξεις. Άλλη άποψη που έχει μια βάση.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ προφανώς αλλα οκ. Αν ρωτήσεις κάποιους που έχουν cornish θα σου πουν οτι εσύ έχεις χάσει περισσότερα χρήματα πιθανά μέχρι να καταλήξεις στο ντραιβ που σου αρέσει, με τα 20 πετάλια που έχεις αλλάξει μέχρι να καταλήξεις. Άλλη άποψη που έχει μια βάση.

 

 

Μία άποψη που δεν έχει καμία βάση. Γιατί βασίζεται σε 2 υποθέσεις, που δεν ισχύουν:

 

1) ότι εκείνοι δεν πέρασαν από 20-και drive pedals πριν καταλήξουν στο Cornish - προφανώς άκυρο

 

2) ότι τα Cornish είναι τα end-of-all pedals, τα οποία άμα τα αγγίξεις, δεν θα τα εγκαταλείψεις ποτέ σου και δεν θα ψάξεις ποτέ ξανά όσο ζεις για άλλα drive pedals. Το οποίο, με απόδειξη διάφορες αγγελίες στο TGP, MyLesPaul forum και αλλού, επίσης δεν ισχύει.

 

Την καλημέρα μου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυρίστηκα τίποτα από τα 2 που λες Έκτορα. Πιθανά ένα μικρό ποσοστό να έφτασε εκεί μετά από 3-4 αλλαγές, οι περισσότεροι μετά από πολυ περισσότερες. Πολλοί δεν τα πουλάνε πολλοί τα πουλάνε, δεν έχει σημασία. Αν πας στο thread του TGP θα δεις οτι πολλοί ορκίζονται σε αυτά (δεν έχω καμία εμπειρία) και πολλοί έχουν αυτό το επιχείρημα αν τους ρωτήσεις. Απλά το μεταφέρω σε όσους δεν το έχουν στα υπόψην. End of story και τα φιλιά μου σε όλους. Έχουμε πολύ σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθούμε. Αγάπη ρε.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ προφανώς αλλα οκ. Αν ρωτήσεις κάποιους που έχουν cornish θα σου πουν οτι εσύ έχεις χάσει περισσότερα χρήματα πιθανά μέχρι να καταλήξεις στο ντραιβ που σου αρέσει, με τα 20 πετάλια που έχεις αλλάξει μέχρι να καταλήξεις. Άλλη άποψη που έχει μια βάση.

 

Καλά, αν υπάρχει ένας που άρχισε με Cornish θα ήθελα να το γνωρίσω.  :)

 

Τελοσπάντων, προσωπικά ούτε μπορώ να τα δοκιμάσω από δω που είμαι, αλλά εκτός αυτού, δεν υπάρχει ούτε ένας από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες που βασίζουν σημαντικό μέρος του ήχου τους σε πετάλια σήμερα που να χρησιμοποιεί πετάλια Pete Cornish. Σόρυ αλλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο να στραφώ προς τα εκεί. Πιθανά να έβρισκα αν ήμασταν στο 1973 και άκουγα τον ήχο του Brian May, κι ένας ψαγμένος φίλος μου έλεγε ότι του έφτιαξε ένα custom treble boost ένας μάγκας που το λένε Cornish.

 

Γενικότερα πιο πολύ θα ενδιαφερόμουν για κάποιο από τα rack τους, D.I. τους, routing units κλπ σαν συνολικές επαγγελματικές λύσεις, όπου τα σκας και σου φτιάχνει ένα ολόκληρο σύστημα για την ευρωπαϊκή τουρνέ σου :). Άλλος τώρα μπορεί να έχει κόλλημα με το treble boost του Brian May και τα γκαζοπέταλα του Gilmour, σεβαστό να δώσει τα μαλλιοκέφαλά του για να πάει προς τα εκεί... εγώ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

η diy pedalboard που έχω φτιάξει, λειτουργεί με ένα τροφοδοτικό που βγάζει 5 εξόδους (για να τροφοδοτήσει 5 πετάλια). Υπάρχει τρόπος να τροφοδοτήσω και άλλα ? Με μια διακλάδωση ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια updated version της πεταλιέρας μου.

Ουσιαστικά το input της κιθάρας, χωρίζεται σε δύο γραμμές από εφέ (κάτω από το PedalTrain υπάρχει ένα Lehle P-Split II) τα οποία καταλήγουν σε δυο Boss Loopers (RC-300 και RC-50) και σε ξεχωριστούς ενισχυτές. Για τροφοδοσία ένα Pedal Power 2 Plus και ένα Fuel Tank Jr.

IMG_2611.JPG.9e206a07a6bdebaa8f7e732d75718e62.JPG

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

η diy pedalboard που έχω φτιάξει, λειτουργεί με ένα τροφοδοτικό που βγάζει 5 εξόδους (για να τροφοδοτήσει 5 πετάλια). Υπάρχει τρόπος να τροφοδοτήσω και άλλα ? Με μια διακλάδωση ας πούμε?

 

Δες πόσα mA "βγάζει" το τροφοδοτικό σου.

Άθροισε τα mA που "ζητάνε" όλα τα πετάλια που θέλεις να τροφοδοτήσεις. Η ζήτηση θα πρέπει να είναι σαφώς μικρότερη από την παροχή....

 

Απο κει και πέρα, μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου (κολλητήρι, βύσματα, καλώδιάκι) το λεγόμενο daisy chain, και να τροφοδοτήσεις τα πετάλια σου (= η διακλάδωση που αναφέρεις).

 

Λεπτομέρειες / Προσοχή: στις πολικότητες, στο μέγεθος/τύπο βυσμάτων που θέλει κάθε πετάλι και φυσικά στο ότι όλα ζητούν την ίδια τάση (πχ 9Volt ή τέλος πάντων όσα βγάζει το τροφοδοτικό που έχεις τώρα.

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rocka Rolla σε ευχαριστώ για τις οδηγίες, θα το δοκιμάσω...

Με την ευκαιρία 2 φώτο από την κατασκευή μου:

https://www.dropbox.com/s/jw7du93w3u5tdla/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B10466.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/z7e2j9118u6sqo9/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B10467.jpg?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολλές διαφορές σε σχέση με την τελευταία φορά που πόσταρα,

σημαντικότερη αυτή του ABY στησίματος. Επίσης προσπάθησα να είναι όσο πιο

πολύ τακτοποιημένα γίνεται από θέμα καλωδίωσης.

Σχεδόν όλα τα καλώδια είναι Evidence Monorail με SIS βύσματα.

 

PlCO73.jpg

 

44KzRu.jpg

 

q3OBY3.jpg

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου