Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάτι τέτοιες ανατροπές τις γουστάρω. Είναι ωραία αίσθηση το μαζικής παραγωγής φθηνότερο πετάλι να "τρώει" το boutique... νιώθεις μια δικαίωση που δοκίμασες να το πω, μια περίεργη ικανοποίηση για την προσωπική ανακάλυψη-γνώση που δεν έχουν οι κάτοχοι του ίδιου ακριβού πεταλιού, κάτι τέτοιο (πάντα βέβαια έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθενός, τις ανάγκες του για αυτά που παίζει, και το λοιπό εξοπλισμό του, καθώς βάσει αυτών καθορίζεται πάνω κάτω η προσωπική εμπειρία).

 

Αυτές οι σεναριακές ανατροπές που λες βέβαια έχουν περισσότερες πιθανότητες να συμβούν σε γκαζοπέταλα παντώς τύπου, είτε boost, είτε overdrive, είτε distortion, είτε fuzz. Σε πετάλια modulation και delay είναι πολύ δύσκολο το φθηνό πετάλι να κερδίσει μια θέση στο pedalboard έναντι του ακριβού.

+1000 και στα δύο σκέλη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ibanez WD7 --> DIY tubescreamer --> Ibanez TubeKing --> Boss DD-20 με tap tempo πεταλι(αυτο τερμα αριστερα) --> DIY Booster

 

H παντόφλα είναι στο loop ή κανονικά στη σειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fusionakis:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στα σχόλιά σου. Αυτά συμβαίνουν όταν κρίνουμε τον εξοπλισμό με αυτό που ακούνε τα αυτιά μας και όχι με αυτά που βλέπουν τα μάτια μας. Το Timmy είναι και παραμένει μέσα στα 2-3 καλύτερα OD πετάλια που έχω δοκιμάσει και το SC-2 δεν το αγόρασα για αντικαταστάτη του, αλλά για μια διαφορετική γεύση distortion, σαν εναλλακτική (εκτός board) του Wampler. Εντάξει τώρα, κάτι το οποίο μαρκετάρεται με το όνομα "Valve Distortion" φέρνει σε τίτλο τραγουδιού των Judas Priest από τα early '80s, έτσι; Αλλά όταν το σύγκρινα με τα drives του board, τα αυτάκια μου είπαν πόσο περισσότερο το γουστάρω για low gain / light crunch καταστάσεις. Περισσότερο από το πετάλι που έπαιζε αυτό τον ρόλο στο board μέχρι τώρα. Άρα...

 

 

To Timmy βέβαια δεν πάει πουθενά. Τέτοιο πετάλι απλά το κρατάς. Και ο Gabriel έχει δίκιο, ακόμα και σήμερα 130 US$ πωλείται καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νιώθω (επίσης σωστή η παρατήρηση του GabrielM). Προφανώς δεν πάω να βγάλω ότι το Timmy δεν είναι καλό πετάλι, ούτε καν είπα ό,τι είπα σαν σπόντα για το ότι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει. Απλά από την περιγραφή σου θυμήθηκα τα δικά μου, και μετά επιχείρησα μια ας πούμε χαλαρή γενίκευση. Κι εμένα με γκαζοπέταλα μου έχει συμβεί το ίδιο πράγμα 2-3 φορές...

 

Πιο χαρακτηριστική περίπτωση (για όποιον έχει διάθεση να σκοτώσει την ώρα του με τέτοια) ήταν όταν πριν λίγα χρόνια είχα ταυτόχρονα ένα Hermida Audio ZenDrive 2, ένα Suhr Riot, κι ένα Maxon SD9 (σούπερ και τα 3). Για λίγο καιρό έμεινα και με τα 3. Κατόπιν είδα ότι μεταξύ Riot και SD9, επιλέγω σίγουρα το SD9 στο lead παίξιμο (αν κάποιος παίζει legato το πετάλι αυτό είναι ό,τι καλύτερο), και στα ροκ ρυθμικά μια χαρά μπορούσα να ζήσω με το Maxon, παρόλο που το Riot ήταν ελαφρώς καταλληλότερο για αυτή τη δουλειά. Έτσι ήμουν με το ZenDrive 2 για πιο classic rock lead παίξιμο, και για το Maxon SD9 για το πιο high gain... πέρασε όμως ο καιρός, και όσο κι αν γούσταρα τη γλύκα του ZenDrive 2, συνειδητοποίησα ότι αυτή τη γλύκα περισσότερο την ένιωθα εγώ, παρά μπορούσε να την παρατηρήσει κάποιος συγκρίνοντας τα 2 πετάλια (καθώς και τα 2 τα έπαιζα με κάμποσο γκαζάκι από τον ενισχυτή, επομένως ο κύριος χαρακτήρας του ήχου καθοριζόταν ήδη από κει). Οπότε εφόσον το SD9 σαν παρουσία (έχει τέλειο bass response) ήταν καταλληλότερος συνεργάτης για τον ενισχυτή, εντέλει έμεινα μόνο με το SD9 μεταξύ των 3, το οποίο ήταν και με διαφορά το φθηνότερο (και ήμουν και πολύ ευτυχής για την επιλογή μου). Αργότερα έχασε και αυτό τη θέση του από ένα overdrive/boost ονόματι T. Jauernig Gristle King, αλλά περάσαμε πολύ καιρό μαζί πριν συμβεί αυτό.

 

Αυτές οι σεναριακές ανατροπές που λες βέβαια έχουν περισσότερες πιθανότητες να συμβούν σε γκαζοπέταλα παντώς τύπου

 

Παντός. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου PedalBoard

 

Signal Chain Controlled by JOYO PXL Live:

Morley Pro Series II -> Boss EQ7 -> EHX Soul Food -> AMT Guitar Packer ->Wampler Pinnacle Deluxe -> EHX Metal Muff -> TC Electronics G-Force -> Fender ABY (Έξοδο σε δύο κεφαλές).

 

Σε λίγες ημέρες θα έχω και το TC Polytune mini!

IMG_20151028_203059.thumb.jpg.3ff05c22da0bc04ba602e64f27607d38.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάτι τέτοιες ανατροπές τις γουστάρω. Είναι ωραία αίσθηση το μαζικής παραγωγής φθηνότερο πετάλι να "τρώει" το boutique...

 

Πολύ θα ηθελα τα φθηνοτερα να ηταν τα "καλυτερα" σε ολους τους τομείς της ζωης, δυστυχως είμαι boutique fan γιατι τα αυτια μου με πανε σε ακριβα μονοπατια 9/10 φορες. Για το Τimmy συγκεκριμενα οντως τιμολογιακα ποτε δεν ανήκε στα ακριβα πεταλια αν το αγορασεις από τον Cochrane. Το ότι είναι όμως one man company εχει το αρνητικο μιας αργης παραγωγης και ετσι το συγκεκριμενο πεταλι αποτελει μια τιμολογιακη εξαίρεση: Παρότι είναι ακομα σε παραγωγη οσοι το δινουν μεταχειρισμενο το δινουν στην ιδια ή μεγαλυτερη τιμη λογω της αναμονης που εχει η αγορα καινουριου.

 

Εγω γνωρισα το Τimmy μεσω του κλωνου του, το Danelectro Transparent Overdrive V1. Mου αρεσε τοσο πολύ που παρήγγειλα το κανονικο αλλα τελικα προτιμω το Danelectro. Ηχητικα το βρισκω ελαφρα πιο ζεστο και δυναμικο ενώ ποτε δε μπορεσα να συνηθισω τη διαταξη των ποτενσιόμετρων του Timmy. Το ιδιο και το πως δουλευει το EQ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O γλόμπος κάτω αριστερά τί είναι μεσιέ;

Είναι του jam το tube dreamer 88

Κανονικά θα έπρεπε να ανάβει όταν πέφτει καμιά καλή ιδέα στα τζαμαρίσματα (γιατί πάντα την ξεχνάω μετά) αλλά δεν... ;D  ;D  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου