Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρινο setup, μετα απο κανα δυο χρονια απραξιας. Λειπουν μερικα πραγματακια (volume pedal, κανα reverb) αλλα γενικα εδω ειμαστε.

 

Α και οποιος αναγνωρισει το καφε τερατακι (χωρις γκουγκλαρισμα) κερδιζει λαστιχενιο λουκουμακι.  :P

 

 

 

 

Αδελφέ τι είναι το τερατάκι εν τέλει?

Και άλλη μια ερώτηση: το τροφοδοτικό, τι φάση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13151705_269104386765194_630201588678271773_n.jpg?oh=b99fda69c78fab3081bca072dc31b120&oe=57AB7A8E

 

Gig-testing for the Ibanez DE7 (delay echo) and the Mooer Trelicopter (analog tremolo).

 

Το υπόλοιπο chain είναι σταθερό: gt->Mooer Funky Monkey->AnalogMan POT->Catalinbread Pareidolia->Earthquacker Devices DispatchMaster

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλια (τα χρωματισμένα είναι συνδεδεμένα στις 4 λούπες του ProgLooper)

Πριν τον ενισχυτή:

Budda Budwah

WOBO ProgLooper [πάντα ενεργή κάποια από τις λούπες]

T. Jauernig Gristle King overdrive/boost

Dunlop Band Of Gypsys Fuzz Face mini

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod (Mod 3, clean blend control ελεγχόμενο από Option Knob GloKnob)

MXR M234 Analog Chorus (χρησιμοποιείται σαν leslie simulator)

BigFoot Engineering Octo puss octave

TC Electronic Spark mini boost

Vertex Landau Stereo Chorus

Boss FV-500H volume pedal

JAM The Big Chill tremolo

Effects loop του ενισχυτή:

Fulltone Deja'Vibe

BBE Sonic Stomp sonic maximizer [πάντα ενεργό, για αυτό τοποθετημένο εκτός pedalboard]

ZCAT Hold-Delay-Chorus (χρησιμοποιείται μόνο για τη "Hold" λειτουργία)

TC Electronic Flashback X4 (presets ελεγχόμενα από Ernie Ball VP Jr. 25k expression pedal)

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Βασικοί Ήχοι - Συνδυασμοί στο ProgLooper:

1) Κρυστάλλινα καθαρά για συγχορδίες και αρπίσματα

Κιθάρα --> TC Electronic Spark mini boost --> Vertex Landau Chorus --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [1ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

2) Καθαρά κυρίως για solo παίξιμο

Κιθάρα --> T. Jauernig Gristle King boost --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

3) Overdrive τύπου Plexi

Κιθάρα --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

4) High gain overdrive

Κιθάρα --> T. Jauernig Gristle King overdrive --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

5) Fuzz

Κιθάρα --> Dunlop Band Of Gypsys Fuzz Face --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

Σημειώσεις:

α) Αυτές είναι οι 5 βασικές διαδρομές. Τα υπόλοιπα πετάλια (wah, octave, leslie, tremolo, univibe, hold) χρησιμοποιούνται με οποιονδήποτε από αυτούς τους συνδυασμούς, δεν έχει νόημα να μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες.

β) Περί gain structure:

Οι γκαζοδιαδρομές 3, 4, και 5 (plexi, 2-stage overdrive, και fuzz) έχουν την ιδιαιτερότητα να εκμεταλλεύονται τη λειτουργία "Clean blend" του Sparkle Drive Mod, και το πώς αυτή ελέγχεται real-time μέσω του GloKnob (με το πόδι - ορίστε το link για όποιον δεν γνωρίζει σε τι αναφέρομαι: http://optionknob.com/). Κατά αυτόν τον τρόπο, και μιας που πάντα χρησιμοποιώ το mod 3 του Sparkle Drive Mod (που είναι voiced για old school Plexi ήχους) είναι εφικτή η μετάβαση σε όλο το εύρος του gain, πράγμα που εάν μάθεις να ζεις με αυτό, δύσκολα γυρίζεις πίσω... Πιο συγκεκριμένα:

- μπορείς όντας στη διαδρομή 3 να ξεκινάς από ένα απόλυτα transparent overdrive τέλειο για chord παίξιμο, και όσο κινείς το GloKnob προς τα αριστερά, να προχωράς σταδιακά σε crunchier ήχους, τύπου SRV, AC/DC, μέχρι και να ψιλοπατάς περιοχή early Van Halen.

- πηγαίνοντας στη διαδρομή 4, εισάγεται άλλο ένα gain stage, και αυτό σε συνδυασμό πάλι με το "clean blend" μπορεί να μεταφραστεί σε ξεκίνημα από πιο καθαρά-σκοτεινά overdrive, έως full range high gain ήχους με sustain στο Θεό, όλα αυτά με τη σταδιακή κίνηση του GloKnob από δεξιά προς αριστερά. Τα ίδια ισχύουν για fuzz ήχους στη διαδρομή 5 αντίστοιχα.

 

Με λίγα λόγια αν κάποιος θέλει πολλά επίπεδα vintage overdrive ήχων στο setup του, δεν είναι αναγκαίο να έχει πολλά boost, overdrive και distortion πετάλια απαραίτητα. Εγώ το έκανα έτσι παλιότερα, αλλά όταν δοκίμασα το Sparkle Drive Mod με το GloKnob να ελέγχει το "Clean Blend" knob, ένιωσα ότι βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα.. διότι αφενός το ηχητικό εύρος δεν συγκρίνεται, αφετέρου η δυνατότητα που σου δίνεται για μικροδιορθώσεις ενώ παίζεις είναι μοναδική (και φυσικά γιατί γλιτώνεις και χώρο στο pedalboard). Βέβαια αυτό το πετυχαίνεις μόνο με το Sparkle Drive Mod, που έχει ήχο τύπου plexi στο mod 3, και όχι με το απλό Sparkle Drive που έχει ηχόχρωμα και εύρος gain αντίστοιχο με ένα tube screamer.  Εννοείται πως άλλος μπορεί να πετύχει τον αντίστοιχο με το δικό μου high gain ήχο της διαδρομής 4 μη χρησιμοποιώντας 2 stacked overdrives πάνω σε ένα καθαρό κανάλι ενισχυτή, αλλά χρησιμοποιώντας μόνο το Sparkle Drive Mod πάνω σε ένα crunch κανάλι ενισχυτή. Εγώ απλά το κάνω έτσι γιατί μου είναι απαραίτητη και η διαδρομή 2 για καθαρό παίξιμο.

 

Υ.Γ.: Όπως έγραψα και στο "Gear List", ο ενισχυτής είναι μια κεφαλή Mesa LoneStar Classic rackmount, και είναι ρυθμισμένη ως εξής:

- 1ο κανάλι ρυθμισμένο για κρυστάλλινο καθαρό,

- 2ο κανάλι ρυθμισμένο για καθαρό με ελαφρώς περισσότερο όγκο και λιγότερα πρίμα

(και τα 2 κανάλια παίζουν στα 50 watts, στην TWEED ρύθμιση ισχύος, και χρησιμοποιώντας Tube Rectifier tracking)

 

Δώστε κάρμα στο παιδί! ;D

Πληρέστατος και full ενημερωτικός!

Ρίξε και μια φωτο για οφθαλμόλουτρο! 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ τι είναι το τερατάκι εν τέλει?

Και άλλη μια ερώτηση: το τροφοδοτικό, τι φάση?

 

 

To τερατακι ειναι προσφατο αποκτημα, ειναι ενα σοβιετικο Elektronika FL-01 Flanger απο τα mid-80s. Μου εχει αρεσει πολυ ο ηχος του, πιανει απο πολυ πολυ ελαφρυ modulation μεχρι κλασσικους flange ηχους και απο εκει και μετα το χαος. Και δειχνει και ψαρωτικο  :P

 

 

Το τροφοδοτικο ειναι λιγο πονεμενη ιστορια. Εχω ενα φτηνο powerbrick που τροφοδοτει τα περισσοτερα πεταλια χωρις προβλημα. Το Multiwave Distortion ομως θελει λιγο περισσοτερο "χυμο" απο αυτο που του δινει το powerbrick, οποτε του εχω δωσει δικο του psu. Το Flanger παλι εχει...καλωδιο μπριζας αλα λαμπατερ, γιατι μαλλον τα psu ηταν αγνωστα επι σοβιετικης ενωσης. Μεχρι προσφατα ειχα και ενα rack που ηθελε και αυτο μπριζα οποτε...πολυπριζο mon amour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και μια φωτο για οφθαλμόλουτρο! 8)

 

Δεν φωτίζεται καλά ο χώρος στο σημείο που έχω τα πράγματα, και επίσης φωτογραφίζω από κινητό χαμηλής ανάλυσης. Εν'ολίγοις μόνο αυτή της προηγούμενης σελίδας έχω, και την αντίστοιχη σε έκδοση κώλου επίσης.

 

CAM00472.thumb.jpg.34620e7fdd1f53986eff6632d64a33a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλω και εγώ αν και δεν είναι μόνο pedalboard, έχει και λίγο από rack, καθώς και λίγο από σκύλο... ;D

20160520_223711.thumb.jpg.608addd311195f50c2ec91a4bb5b578c.jpg

20160520_223814.thumb.jpg.262ee740c1db69b709eeba2aee23bbab.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλω και εγώ αν και δεν είναι μόνο pedalboard, έχει και λίγο από rack, καθώς και λίγο από σκύλο... ;D

  Έτσι τά'χεις, χύμα στο σαλόνι;  :o :o ::)  Εάν τό'κανα εγώ αυτό,  θά'χα φάει πόδι από την πρώτη στιγμή...... :-[ 

  Edit: Φαντάζομαι ο χώρος είναι κάτι σαν αποθήκη-υπόγειο έτσι;  Γιατί αν είναι μες στο σπίτι, σε ζηλεύω....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται ότι έφαγα πόδι, απλώς πήρα και ένα χαλί μαζί μου... ;D

 

είμαι στη σοφίτα μου, ....πλέον..

 

ΜΟΝΟΣΣΣΣΣ ! ;D

 

(Ενίοτε και ο σκύλος... :P)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται ότι έφαγα πόδι, απλώς πήρα και ένα χαλί μαζί μου... ;D

 

είμαι στη σοφίτα μου, ....πλέον..

 

ΜΟΝΟΣΣΣΣΣ ! ;D

 

(Ενίοτε και ο σκύλος... :P)

  Έτσι....για να δείξουμε ποιό είναι το αφεντικό στο σπίτι!  ::) :-X 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλω και εγώ αν και δεν είναι μόνο pedalboard, έχει και λίγο από rack, καθώς και λίγο από σκύλο... ;D

 

Λίγες πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται.

Κύρια μονάδα εφέ, το v amp pro της behringer.

Ελέγχεται από την midi πεταλιέρα fcb1010. Που θεωρητικά μπορείς να κάνεις ό,τι θες.

Στο ρακ επίσης, υπάρχει το MXR Delay system II που μπαίνει με Loop στον v amp pro και ελέγχεται με foot switch.

Ο soldano δουλεύει εναλλκτικά μόνο στο καθαρό κανάλι.

Επίσης στο ρακ, tuner, compressor-limiter, noise gate και parametric eq της Boss.  Όλα περνάνε στα ανεξάρτητα κανάλια τους στο μίξερ της Roland.

Επίσης στην αλυσίδα υπάρχουν το tube ultragain mic200 προ, τα joyo american sound + ultimate drive και το παλιό μου EH small stone phaser.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου