Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς έχω την τύχη να μην πρέπει να το κουβαλάω πέρα-δώθε. Πρέπει να είναι πάνω από 10 κιλά. Δεν είμαι χειροδύναμος αλλά αντικειμενικά όντως δεν θα ήταν καλή φάση να πρέπει να το κουβαλάει κάθε μέρα κάποιος. Τις φορές που το κουβαλάω για live, πάντα με βοηθάνε οι bandmates (και με εμπαίζουν κιόλας γιατί παίζει να είναι πιο βαρύ από εμένα  ;D ).

Αν ήταν να κουβαλάω κάθε μέρα, μάλλον θα έπαιζα καρφί με κανένα delay το πολύ.

 

Signal chain:

Guitar->Volume Pedal->Wah->Black Finger->Joyo Drive->Octaswitch Input

 

Octaswitch loops:

1:TubeScreamer

2:(empty)

3:Chorus

4:Επικοινωνία με FX loop ενισχυτή

5:(empty)

6:Garagetone tremolo

7:Eventide

8:Hall of fame

 

Octaswitch output-->FX return

 

Το tuner είναι στο tuner out του Volume pedal και είναι μονίμως ON.

Το joyo το έχω σαν πρόχειρο backup σε περίπτωση που συμβεί τίποτα κουλό. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με κάποιο καλύτερο overdrive αλλά είναι τόσο λίγες οι συνθήκες που θα το χρησιμοποιήσω, που δεν έχω μπει ακόμα στον κόπο.

 

Αν κάτι μου λείπει είναι ένα Gate πριν το Octaswitch γιατί ο compressor σε αυτά τα settings κάνει πολύ θόρυβο.

IMG_20170206_2257421.thumb.jpg.1be9f55660fa50220985e5a993681c64.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια κόλπα κι εγώ!

16603086_405461403129491_4415468157703732500_n.jpg?oh=8d08232858294119beb53716060faeb2&oe=59106CC6

 

Warning, ακολουθεί εις βάθος ανάλυση :)

 

"Heroes riff" setup

(και ο,τιδήποτε άλλο για σήμερα, από Tom Waits μέχρι Black Keys)

 

// 4 από τα  7 αυτά πετάλια είναι διαρκώς ON //

Από το τέλος:

- EarthQuaker Devices Delay/Reverb (μόνιμα ΟΝ) Φάση set and forget.

 

- Mad Professor Tremolo (επίσης σχεδόν μόνιμα ΟΝ , Bonamassa style)

Ίσως όχι τόσο ευέλικτο ηχητικά όσο τα σύγχρονα tremolα αλλά το καλύτερο (που χρωματίζει/πριμάρει λιγότερο) σαν ήχος από όλα όσα έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα. Όταν είναι σβηστό, το ανάβω ως clean boost για να ανεβάσω ενταση σε κάποια σόλο.

 

- TC Electronic Shaker vibrato (μόνιμα ΟΝ)

"Toneprinted" με την καστομιά ενός πληκτρά - δεν θυμάμαι ποιου, αλλά δε νομίζω να αλλάξω ποτέ τον ήχο του toneprint του. Κι αυτό γιατί στα minimum settings- με τα knobs στο 0 βγάζει ένα τόσο ελαφρύ chorus-styled ήχο για ανθρώπους σαν κι εμένα που απεχθάνονται τα chorus , ενώ με έκανε να καταργήσω και τον κομπρέσορα, γιατί έχει τόσο γλυκό compression στο attack (όταν σολάρεις π.χ.) που κάνει κάθε φθηνή μου κιθάρα να ακούγεται καλύτερη χωρίς ουσιαστικά να διακρίνεται καποιο έντονο εφέ στον ήχο. Plus, αν του τσιμπήσεις ελάχιστα το vibrato , βγάζει τρελή βιντατζιά και road movie, ταραντινο, 60s ατμόσφαιρα.

-Analog Man Prince of Tone (σχεδόν μόνιμα ΟΝ): o βασικός μου overdive ήχος. Το σβήνω μόνο όταν παίζω με βασικό ήχο το drive του fuzz (και τότε το ανάβω μόνο για να το χρησιμοποιήσω για να μπουστάρω το fuzz στα σόλα)

 

- Skreddy Pedals P19 fuzz.

Για ΄σκληρά ακόρντα ή βρωμοδουλειές lo-fi , παίζει σε low gain settings.

Σε high settings, δεν είναι απλά ένα "Pink Floyd fuzz - distortion", αλλά κυριολεκτικά liquid mojo. Στρογγυλό, πλήρες και ζεστό fuzz που δίνει από Black Keys 'Lonely Boy' μέχρι Gilmour 'Comfortly Numb'.

 

Στακαρισμένα τα δυο drive, και με το

 

-Electro-Harmonix Freeze σαν sustainer για single notes (Slow setting), βγάζω τον παχύ Carlos Alomar "Heroes" synth guitar ήχο που ήθελα.

Του έχω αφαιρέσει το volume  knob για να μην αλλάζει θέση όταν το πατάω στραβά.

 

Last but not least,

-Mooer Pedals 'Funky Monkey' Auto-Wah

Τρομερό εργαλείο για τεμπέληδες σαν κι εμένα που βαριούνται να κουβαλάνε κανονικό wah wah και μεγάλες (κανονικές ) πεταλιέρες. 

Έχω αντικαταστήσει το knob του με ένα πολυ΄μεγαλύτερο  - δείχνει αστείο, αλλά μπορώ να το ρυθμίζω με το πόδι ενώ παίζω.

Σέφτομαι μήπως το αντικαθιστούσα με κάποιο vibe σε προσιτή τιμή, έτσι, για πιο Hendrix ήχους, αλλά είναι τόσο ευέλικτο ηχητικά (έχει τρεις διαβαθμίσεις wah wah), και μου καλύπτει από reggae wah wah φρασάρισμα μέχρι ρέγκε 'skank' ακόρντα, και από φανκές έως κλασικό wah wah/phase (σε αργές ταχύτητες που δεν κάνει ένα ποδοκίνητο wah) , ενώ αν συνδυαστεί με το Shaker Vibrato σε πιο chorus ρύθμιση, μπορεί, μπορεί... να ακουστεί και λίγο σαν vibe.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ενα Update και απο μενα:

 

Guitar->

Fame Noise gate->

Mooer acoustikar->

Hotone Soul Press (Wah/volume/expression)->

Amt SS20->

Line 6 M9

 

Τροφοδοσια TREX goliath

 

και ολα αυτα στο μέγεθος (και σχεδον το βαρος) μιας πεταλιερας!

wtfhh.thumb.jpg.513aa9ae107e4886f66d8d73800f8e57.jpg

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο, από όλες τις απόψεις, version του PT Jr. Βασικά, ένα drive pedal out, tuner in.

 

 

 

94nziVm.jpg

 

Δεν θα ήταν πιο βολικό τα μεγάλα να ήταν από πάνω, και τα μικρά από κάτω; Για το Ricochet το λέω πιο πολύ, εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείς τη momentary λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν πιο βολικό τα μεγάλα να ήταν από πάνω, και τα μικρά από κάτω; Για το Ricochet το λέω πιο πολύ, εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείς τη momentary λειτουργία.

 

 

Για το Ricochet έχεις απόλυτο δίκιο και είναι μάλιστα βασικός λόγος που... μετακομίζω σε πιο μεγάλο board (οσονούπω, που λένε...). Για τα άλλα 2 μεγάλα όχι, γι'αυτό τα είχα εξαρχής μπροστά. Το Ricochet όντως το χρησιμοποιώ κυρίως στην στιγμιαία λειτουργία, στην οποία μετατρέπεται και σε εξαιρετικό buffer, πολύ χρήσιμο στην αρχή του board. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το Ricochet έχεις απόλυτο δίκιο και είναι μάλιστα βασικός λόγος που... μετακομίζω σε πιο μεγάλο board (οσονούπω, που λένε...). Για τα άλλα 2 μεγάλα όχι, γι'αυτό τα είχα εξαρχής μπροστά. Το Ricochet όντως το χρησιμοποιώ κυρίως στην στιγμιαία λειτουργία, στην οποία μετατρέπεται και σε εξαιρετικό buffer, πολύ χρήσιμο στην αρχή του board.

 

Ναι, καταλαβαίνω. Επίσης μου επιβεβαιώνεις και αυτό που πίστευα για τα buffers αυτής της σειράς της DigiTech, μιας που είναι κάτι που θα τιμήσω κι εγώ στο άμεσο μέλλον. Ακολουθεί και το δικό μου update...

 

Πετάλια (τα χρωματισμένα είναι συνδεδεμένα στις 4 λούπες του ProgLooper)

Πριν τον ενισχυτή:

Electro-Harmonix Wailer Wah

WOBO ProgLooper [πάντα ενεργή κάποια/ες από τις λούπες]

T. Jauernig Stalker boost

T. Jauernig Gristle King overdrive/boost

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod overdrive (Mod 3, clean blend control ελεγχόμενο από Option Knob GloKnob)

ExpressoFX BUF1 buffer

BigFoot Engineering Octo puss octave

MXR Micro Flanger

Vertex Landau Stereo Chorus

Boss FV-500H volume pedal

JAM The Big Chill tremolo

Effects loop του ενισχυτή:

Fulltone Deja'Vibe

BBE Sonic Stomp sonic maximizer [πάντα ενεργό, για αυτό τοποθετημένο εκτός pedalboard]

ZCAT Hold-Delay-Chorus (χρησιμοποιείται μόνο για τη "Hold" λειτουργία)

TC Electronic Flashback X4 (πάντα ενεργό - presets ελεγχόμενα από Ernie Ball VP Jr. 25k expression pedal)

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Βασικοί Ήχοι - Συνδυασμοί στο ProgLooper:

1) Κρυστάλλινα καθαρά για συγχορδίες και αρπίσματα

Κιθάρα --> T Jauernig Stalker boost --> Vertex Landau Chorus --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [1ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

2) Καθαρά για solo παίξιμο και για ρυθμικά

Κιθάρα --> T. Jauernig Stalker boost --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

3) Overdrive τύπου Plexi

Κιθάρα --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

4) High gain overdrive

Κιθάρα --> T. Jauernig Gristle King overdrive/boost --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

Οι τελευταίες αλλαγές λίγες και δευτερεύουσες:

α) Αντικατάσταση του Budda Budwah με το Electro-Harmonix Wah

Το Budda είναι ένα εξαιρετικό wah που όμως μου έδινε παραπάνω volume boost από ό,τι ήθελα. Είχα σημαδέψει εδώ και λίγο καιρό το wah του Buddy Guy για να το αντικαταστήσω, μιας και μου άρεσε ακόμα περισσότερο, αλλά μετά από λίγο ψάξιμο είπα να δώσω μια ευκαιρία στο φθηνότατο Wailer Wah, εφόσον στα χαρτιά έμοιαζε να έχει όσα πράγματα αναζητούσα (μεγάλο range, όπως έδειχναν demos και reviews, να μην δίνει ούτε volume boost ούτε volume drop, και να είναι true bypass)... Και ναι, τα είχε. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε αρχάριους, επαγγελματίες και οτιδήποτε, μιας και μιλάμε για ό,τι πιο value for money, και χωρίς πολλά πολλά το προτιμάω από όλα από τα προηγούμενα wah που είχα (Budwah, AMT Japanese Girl, Dunlop CAE MC404, Dunlop 535Q, Dunlop Standard Crybaby).

β) Αντικατάσταση MXR Analog Chorus από MXR Micro Flanger

Είχα 2 chorus, και έπαιζα το ένα σε slow rates για τα καθαρά μου όπως γράφω πιο πάνω, και το άλλο (MXR) για τα pseudoleslie πιο βρώμικά μου. Εφόσον έβλεπα ότι με τον καιρό χρησιμοποιούσα όλο και λιγότερο αυτόν τον ήχο, επομένως δεν χρειαζόταν να το έχω έτοιμο ανά πάσα στιγμή, αλλά καλυπτόμουν με το να χρησιμοποιώ το Vertex απλά αλλάζοντας μιας στις τόσες τις ρυθμίσεις του (που έτσι κι αλλιώς είναι το αγαπημένο μου, και έτσι έκανα και παλαιότερα), το έβγαλα και το αντικατέστησα με το Micro Flanger, που δίνει κάτι εντελώς διαφορετικό τις λίγες φορές που θα το πατήσω.

γ) Κι επειδή το Analog Chorus μου έδινε ένα εξαιρετικό buffer, το οποίο χρειαζόμουν για τη λειτουργία του passive πεταλιού Bigfoot Octo Puss octave, προσέθεσα και ένα από τα πιο μικρά σε μέγεθος buffers εκεί έξω (ExpressoFX), που κάνει μια χαρά τη δουλειά.

Στο προσεχές μέλλον πάντως, σχεδιάζω στη θέση αυτού να αποκτήσω το DigiTech Freqout, και να το χρησιμοποιώ στην momentary λειτουργία, οπότε να μου δίνει και το buffer του για το octave.

 

Αυτά.  O0

CAM00688.thumb.jpg.19ef09ce5039ffc7468341d1ff7ed309.jpg

CAM00676.thumb.jpg.a92b4d7f3a6ab505ff17fc99f71b99f3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερός, όπως πάντα. Και εκτιμώ απεριόριστα και την ανάλυση, είναι κάτι που σκοπεύω να υιοθετήσω από το επόμενο version.

 

Ώστε τόσο καλό το EHX wah, ε; Και ψάχνω για ένα καλό για επόμενη αγορά, χωρίς να θέλω να δώσω μια περιουσία (οι τιμές έχουν ξεφύγει, κατά τη γνώμη μου, για καινούριο). Στα υπ'όψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδου και η δικια μου στην τελευταια της εκδοχη, απο την οποια λειπει ενα high gain πεταλι για το οποιο ακομα ψαχνομαι (20 χρονια ακομα να βρω καποιο της προκοπης).

 

1) Axess electronics buffer γιατι το σημα εχει πολλα μετρα καλωδιο να αντιμετωπισει)

 

2) Μοdded Boss cs3. Εχουν γινει δυο μετατροπες, μια για τη μειωση του θορυβου και μια που βελτιωνει γενικοτερα το transparency και τα χαρακτηριστικα του compression. Σημειωτεον οτι modded εδιωξε το πολυ Boss cs2.

 

3)Βοss HM2 ΜΙJ. Πολλοι νομιζουν οτι προκειται για ενα heavy metal πεταλι (μεσουρανουσε τις εποχες του swedish metal),  ωστοσο ο λογος υπαρξης του στην πεταλιερα μου ειναι για να boostαρεται απο τα muff μου και να γινονται blend  τα παρα πολυ τονισμενα του μεσσαια του, με τα "αδεια μεσαια" των muff.

 

4) Buffalo fx patriot. να πω εδω οτι εμπιστευομαι με κλειστα ματια τον Steve της buffalo fx σε οτι φτιαξει. Ενα civil war muff καπως πιο σκοτεινο και γεματο στα μεσαια big muff, με τονους μπασου (τοσους που χρειαζεται να τους μειωσεις μετσω του internal trim pot).

 

5) Buffalo fx RH-X. Δυστυχως αυτο το εξαιρετικο rams head muff clone με τα scooped mids δεν βγαινει πλεον. Η χρηση των δυο αυτων muff ειανι καπως περιεργη . Δεν ειναι αυτα που δινουν το κυριως γκαζι (το οποιο προερχεται απο το hm2 ) αλλα ως boosters με πολυ λιγο gain. Ωστοσο συμμετεχουν σε μεγαλο βαθμο στο eq του ηχου κανοντας  blend με το HM2 το οποιο απο μονο του δεν ακουγεται και πολυ ωραια.

 

6) Βοss BD2 (i love boss pedals). Μonte allums Η2Ο mod. Χρηση για ελαφρα od και clean boost.

 

7) Boss ge 7 modded για ελαχιστοποιηση του θορυβου.

 

8) Flanger BF2 modded. Αφου δοκιμαστηκαν απειρα flangers, electric mistress deluxe, vintage, mooer, mxr και ολα πηγαν απατα για διαφορους λογους, o συγκεγκριμενος με τη monte allums mod ειανι οτι καλυτεροεχω ακουσει σε flange, χωρις ολα τα μειονεκτηματα των εναλλακτικων (volume drops, tone sucking, noise κλπ)

 

9) Βοss ce2......το τελειο δεν βελτιωνεται.

 

10) ως delay freak eventide timefactor. Αν και τελευταια μου γυαλιζει το strymon timeline....

 

 

Πειτε καμμια ιδεα για ενα high gain distortion (oxi muff/fuzzes, oxi mid scooped metal pedals) να γεμισω την κενη θεση

IMG_3391_1.thumb.JPG.8065a25ae2b2cdd653a13b26e9d46ccd.JPG

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου