Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

my%20new%20pb.jpg

 

Νεα αποκτηματα (και ελπιζω τα τελευταια  ::))  το Robotalk RI στη θεση του Guyatone WR-3 και το wah του JAM στη θεση του Morley bad horsie 2.

 

www.myspace.com/kouroubela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και τελικά, χωρίς να μπορεί κανείς να βρει το γιατί, καταλήξαμε και με 2ο board, με τα απολύτως απαραίτητα: βρώμα, modulation, delay, reverb.

 

 

YFDwTqG.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Έκτορα

γιατί χρειάζεσαι περισσότερα? :)

 

Η πρώτη σου πεταλιέρα βέβαια είναι διαστημόπλοιο, αλλά πάω στοίχημα ότι αν το 'χεις, βγαίνεις εξίσου καλά και χωρίς τα 100 εφέ του mobius.

Τώρα βέβαια το flanger με προβληματίζει λίγο δεν σου κρύβω (τι ήχους ακριβώς το χρησιμοποιείς;) αλλά κι εγώ με 5 πετάλια παίζω (τρέμολο και vibrato είναι τα modulation μου), και μάλλον καταλαβαίνω ότι το έχεις μόνο για να "χρωματίζεις" τον ήχο. Είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Έκτορα

γιατί χρειάζεσαι περισσότερα? :)

 

Η πρώτη σου πεταλιέρα βέβαια είναι διαστημόπλοιο, αλλά πάω στοίχημα ότι αν το 'χεις, βγαίνεις εξίσου καλά και χωρίς τα 100 εφέ του mobius.

Τώρα βέβαια το flanger με προβληματίζει λίγο δεν σου κρύβω (τι ήχους ακριβώς το χρησιμοποιείς;) αλλά κι εγώ με 5 πετάλια παίζω (τρέμολο και vibrato είναι τα modulation μου), και μάλλον καταλαβαίνω ότι το έχεις μόνο για να "χρωματίζεις" τον ήχο. Είναι έτσι;

 

 

Δεν χρειάζομαι δεύτερο board, σίγουρα. Ας πούμε ότι προέκυψε, κρατώντας πετάλια που δεν χωρεσαν στο πρώτο αλλά είναι υπερβολικά καλά για να τα δώσω. Δεν θεωρώ διαστημόπλοιο το PT Jr. αλλά καμιά φορά θέλω απόλυτη απλότητα, έχει την αξία της.

 

Το flanger είναι το αγαπημένο μου modulation, μαζί με phaser και trem. Το χρησιμοποιώ κυρίως στα καθαρά, σε ένα είδος chorus ήχου με λίγη περισσότερη κίνηση μέσα, είναι λίγο πιο trippy από το κλασικό chorus. Αλλά και με βρώμα, πολύ γουσταρω τους EVH ήχους. Γενικότερα πιστεύω ότι ένα παραμετροποιησιμο flanger είναι εξαιρετικό modulation.

 

Σπουδαίο board και το δικό σου, μου αρέσει πολύ ή απλή προσέγγισή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εφυγαν τα ,πολυ ωραια στον ηχο,αλλα με "αδυνατον να ελεγχθεί volume" distortion & od  της JOYO  και αντικατασταθηκαν απο 2 υπεροχα TC.ELECTRONIC Dark Matter & Mojo Mojo,το Joyo Ultimate Drive εκτελει πλεον χρεη clean boost (επισης θαυμασιο για αυτη τη δουλεια)

 

wp_20161201_19_22_27_pro.jpg?w=614

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@Nestoras

Νέστορα και σε παλαιότερες φωτογραφίες του pedalboard σου έχω δει και έχεις το noise supressor. Έχεις τόσο πολύ θόρυβο ώστε να σου είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο;

Επειδή έχω strat κι εγώ και έχω λίγο θόρυβο, ρωτάω μπας και μάθουμε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nestoras

Νέστορα και σε παλαιότερες φωτογραφίες του pedalboard σου έχω δει και έχεις το noise supressor. Έχεις τόσο πολύ θόρυβο ώστε να σου είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο;

Επειδή έχω strat κι εγώ και έχω λίγο θόρυβο, ρωτάω μπας και μάθουμε τίποτα

Έχω, γιατί παίζω με dist και πάνω στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή οπότε μου χρειάζεται.

Το NS-2 επίσης παίζει και ρόλο buffer, άσε που μου φαίνεται ότι όταν είναι on, μ' αρέσει ο ήχος καλύτερα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου