Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από χρόνια σκέψης και τσιγκουνιάς αγοράς του pedal train (τα είχα πεταμένα στο πάτωμα τα πετάλια), κατάφερα να φτιάξω κι εγώ το δικό μου. Απλό, λιτό, κι απέριττο  ;D

 

(Το joyo για την ώρα απλά καλύπτει το κενό του pedaltrain).

Pedal_Board_Mistral.thumb.jpg.cd84c023c76eee7b83d7657a7c87e6f8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δυό έξω δεν διακρίνονται

 

Έχεις δίκιο.  :(

 

Τέρμα δεξιά: Korg polytune

Τέρμα αριστερά: Crazy tube circuits time II. Πρόκειται για tape echo. Καταπληκτικό πετάλι, εύχρηστο και με ωραίο γλυκό ήχο. Έψαχνα κανά χρόνο για ένα delay, τελικά κατέληξα σε αυτό. 

 

Το μόνο θέμα στο pedalboard είναι το delay που το στέλνω στο fx loop (και γεμίζω καλώδια), αλλά παίζω με overdrive (+boost) από ενισχυτή, οπότε το fx loop είναι μονόδρομος. Το θετικό με το pedalboard είναι το γεγονός ότι τα καλώδια μαζεύονται από κάτω, οπότε έχω νοικοκυρευτεί, έχω γίνει άνθρωπος  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από χρόνια σκέψης και τσιγκουνιάς αγοράς του pedal train (τα είχα πεταμένα στο πάτωμα τα πετάλια), κατάφερα να φτιάξω κι εγώ το δικό μου. Απλό, λιτό, κι απέριττο  ;D

 

(Το joyo για την ώρα απλά καλύπτει το κενό του pedaltrain).

 

To mini wah τι λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

To mini wah τι λέει?

 

Sorry otto##, μάλλον με συνεπήραν οι γιορτές και τώρα είδα το μήνυμα.  Το mini wah για εμένα είναι πολύ καλό. Κάνει αυτό που πρέπει να κάνει με βέλτιστο τρόπο. Έχει τρία presets αν κι εγώ το έχω μόνιμα ρυθμισμένο στην δεύτερη θέση (περισσότερο μεσαία αν θυμάμαι καλά) γιατί δεν μ'αρέσει να 'τσιρίζει'. Για ν'αλλάξεις preset πρέπει να ξεβιδώσει το κάτω μέρος, κάτι που δεν βολεύει πολύ. Οπότε βρίσκεις μία θέση και παίζεις.

 

Το μέγεθός του το συνήθισα αμέσως. Δεν μου κάνει διαφορά από ένα κανονικού μεγέθους, ενώ όπως βλέπεις χωράει και στο pedal board άνετα. Δυστηχώς, μόνο με το κλασσικό GCB95 έχω παίξει, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλα wah-wahs.

 

Γενικά όμως, είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και πιστεύω ακόμα ακράδαντα πως δεν μου φταίει το πετάλι αν δεν μπορώ να βγάλω έναν ικανοποιητικό ήχο  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρό έχω να δείξω ...

 

Αν σου είναι εύκολο, κάνε ένα σύντομο review  για το black magic γιατί το γλυκο-κοιτάω τελευταία. Είδα videos και δεν μου άρεσε με το gain ψηλά γιατί fuzz-ιζε αρκετά. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το black magic δεν μπορώ να πω ότι fuzz ίζει.

 

είναι ένα αρκετά παραμετροποιήσιμο distortion,ο ήχος είναι κάτι μετάξι mesa-booge και marshall.(αν και καθόλου συγκεκριμένη έκφραση) 

 

εμένα μου αρέσει ο τρόπος που "ακούει" τις δυναμικές  (όπως και το ziggy) ,η χροιά επίσης είναι κάτι που μου κάνει (αν και αυτό είναι θέμα γούστου).

 

 

μπορείς να το ακούσεις στο music accesories στα Εξάρχεια.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το black magic δεν μπορώ να πω ότι fuzz ίζει.

 

είναι ένα αρκετά παραμετροποιήσιμο distortion,ο ήχος είναι κάτι μετάξι mesa-booge και marshall.(αν και καθόλου συγκεκριμένη έκφραση) 

 

εμένα μου αρέσει ο τρόπος που "ακούει" τις δυναμικές  (όπως και το ziggy) ,η χροιά επίσης είναι κάτι που μου κάνει (αν και αυτό είναι θέμα γούστου).

 

 

μπορείς να το ακούσεις στο music accesories στα Εξάρχεια.

 

Οκ σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε όσα videos είδα, παρατήρησα πως όσο ανέβαζαν το gain έδινε την αίσθηση πως 'κομπρεσσάρει' αρκετα. Ίσως το fuzz να μην ήταν η σωστή έκφραση. Βέβαια, και να το πάρω δεν έχω σκοπό να έχω τόσο ψηλά το gain (λογικά κάτω από 12 o'clock) αλλά περισσότερο την συμπεριφορά του κοιτάω ως πετάλι.

 

Σε συνδυασμό με το boost πάντως, φαίνεται κάτι παραπάνω από εξαιρετικό.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου