Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@  dimsonic &  @ cigaret13

 

Ποτέ ΔΕΝ είναι αργά.

Απλωθείτε ΤΩΡΑ στο σαλόνι.

Προσφορά στα διαζύγια στους κιθαρίστες του Noiz αυτόν τον μήνα.  :P :P :P ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  dimsonic &  @ cigaret13

 

Ποτέ ΔΕΝ είναι αργά.

Απλωθείτε ΤΩΡΑ στο σαλόνι.

Προσφορά στα διαζύγια στους κιθαρίστες του Noiz αυτόν τον μήνα.  :P :P :P ;D ;D ;D ;D

 

ασε ρε...

το μπελά μας θέλουμε?

8)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Για να επαναφέρουμε το νήμα στο προσκήνιο, με ένα, μικρό, ελαφρύ pedalboard που φοριέται εύκολα τις ζεστές, καλοκαιρινές νύχτες...

 

 

klLzzHV.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πετάλια (τα χρωματισμένα είναι συνδεδεμένα στις 4 λούπες του ProgLooper)

Πριν τον ενισχυτή:

Budda Budwah

WOBO ProgLooper [πάντα ενεργή κάποια από τις λούπες]

T. Jauernig Gristle King overdrive/boost

Dunlop Band Of Gypsys Fuzz Face mini

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod (Mod 3, clean blend control ελεγχόμενο από Option Knob GloKnob)

MXR M234 Analog Chorus (χρησιμοποιείται σαν leslie simulator)

BigFoot Engineering Octo puss octave

TC Electronic Spark mini boost

Vertex Landau Stereo Chorus

Boss FV-500H volume pedal

JAM The Big Chill tremolo

Effects loop του ενισχυτή:

Fulltone Deja'Vibe

BBE Sonic Stomp sonic maximizer [πάντα ενεργό, για αυτό τοποθετημένο εκτός pedalboard]

ZCAT Hold-Delay-Chorus (χρησιμοποιείται μόνο για τη "Hold" λειτουργία)

TC Electronic Flashback X4 (presets ελεγχόμενα από Ernie Ball VP Jr. 25k expression pedal)

 

Μικροαλλαγές...

 

Πετάλια (τα χρωματισμένα είναι συνδεδεμένα στις 4 λούπες του ProgLooper)

Πριν τον ενισχυτή:

Budda Budwah

WOBO ProgLooper [πάντα ενεργή κάποια από τις λούπες]

T. Jauernig Stalker boost

T. Jauernig Gristle King overdrive/boost

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod overdrive (Mod 3, clean blend control ελεγχόμενο από Option Knob GloKnob)

MXR M234 Analog Chorus (χρησιμοποιείται σαν leslie simulator)

BigFoot Engineering Octo puss octave

Vertex Landau Stereo Chorus

Boss FV-500H volume pedal

JAM The Big Chill tremolo

Effects loop του ενισχυτή:

Fulltone Deja'Vibe

BBE Sonic Stomp sonic maximizer [πάντα ενεργό, για αυτό τοποθετημένο εκτός pedalboard]

ZCAT Hold-Delay-Chorus (χρησιμοποιείται μόνο για τη "Hold" λειτουργία)

TC Electronic Flashback X4 (presets ελεγχόμενα από Ernie Ball VP Jr. 25k expression pedal)

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Βασικοί Ήχοι - Συνδυασμοί στο ProgLooper:

1) Κρυστάλλινα καθαρά για συγχορδίες και αρπίσματα

Κιθάρα --> T Jauernig Stalker boost --> Vertex Landau Chorus --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [1ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

2) Καθαρά κυρίως για solo παίξιμο

Κιθάρα --> T. Jauernig Stalker boost --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

3) Overdrive τύπου Plexi

Κιθάρα --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

4) High gain overdrive

Κιθάρα --> T. Jauernig Gristle King overdrive/boost --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

Και το background...

 

Όντας κολλημένος με το boost side του Gristle King (του μουσταρδί πεταλιού της φωτογραφίας), έκανα μια διερευνητική ερώτηση μέσω e-mail στον εκ Wisconsin προερχόμενο πεταλοφτιάχτη κύριο Tim Jauernig... χωρίς πολλά πολλά ο άνθρωπος με ενημέρωσε για το σύνολο των σχετικών μπουστοκυκλωμάτων που φτιάχνει, και μου είπε πως μπορούσε να μου φτιάξει το boost του Gristle King σαν standalone boost, και μάλιστα σε mini μέγεθος και εξαιρετική τιμή. Συν τις άλλοις, εφόσον το πετάλι μέχρι τώρα δεν προσφερόταν στην αγορά (εγώ νόμιζα ότι το τωρινό boost side του Gristle King κυκλοφορούσε σαν ξεχωριστό πετάλι με το όνομα Luxury Drive, όμως με διαβεβαίωσε ότι πρόκειται για τελείως διαφορετικά κυκλώματα), με ρώτησε "πώς θέλεις να το ονομάσεις;"... Και σαν κλασικός κιθαρίστας που κάνει το ψώνιο του, το ονόμασα "Stalker" (είναι το mini πεταλάκι δίπλα στο Flashback X4).

 

[οι μη γνωρίζοντες θα νομίζουν ότι το ονόμασα έτσι επειδή είμαι ψιλοανώμαλος - συζητήσιμο -, η αλήθεια όμως είναι ότι το ονόμασα έτσι για 2 λόγους...

1) Μούφα λόγος, απλά για να υποστηρίζω ότι όντως υπάρχει κάποια λογική πίσω από την επιλογή μου: γιατί και καλά ένα boost πετάλι που είναι ανοιχτό την περισσότερη ώρα "παραμονεύει" πίσω από κάθε ήχο που ακούς  ???

2) Ουσιαστικός λόγος: γιατί αντί να του δώσω όνομα γυναίκας, αμαξιού ή οποιασδήποτε συνηθισμένης αντρικής επιθυμίας, είπα να βγάλω το μυστηριώδη κουλτουριάρη από μέσα μου και να του δώσω το όνομα μιας από τις αγαπημένες μου ταινίες - οπότε το πετάλι προφέρεται "Στάλκερ", ταρκοφσκικό γαρ]

 

Και αυτή ήταν η άχρηστη pedalboardιστορία της ημέρας...

CAM00590.thumb.jpg.0e6264f74b9cd878d8183f5ad4f26607.jpg

CAM00605.thumb.jpg.d1914584a884ccc0c20442c3e5ed3c45.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fusionakis:

 

καθόλου άχρηστη ιστορία, πολύ τη γούσταρα για να σου πω την αλήθεια. Και το όνομα, πάρα πολύ καλό!

 

Βρίσκεις; Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος.  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ιστορία!

και ωραίος ο πεταλοφτιάχτης!

Τον συμπάθησα  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι cool τύπος, οι τιμές του βάσει ποιότητας είναι πάρα πολύ καλές (ο άνθρωπος είναι one man business, όλα από τα χεράκια του, και θα μπορούσε να βαράει πολύ περισσότερο), και δεν είναι τυχαίο ότι τον έχουν προτιμήσει παιχταράδες σαν τον Greg Koch και τον Jeff Kollman με signature overdrives.

 

Εδώ δεν παίζει με τις κιθάρες και τον ενισχυτή που παίζει συνήθως ο Greg, αλλά το βάζω για να δείτε τον κύριο Jauernig

https://www.facebook.com/tjauernigelectronics/videos

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αλλαγές... Το Hardwire RV-7 αντικαταστάθηκε από το Neunaber Immerse, και στη θέση του tuner & looper μπήκε το Digitech Ricochet. Α, και έχω τη δυνατότητα να πάω ((((((STEREO)))))) από το Mobius => Triple Delay => Immerse.

 

 

dzsIVtS.jpg

 

 

Δεν ακούγεται άσχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου