Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειτε καμμια ιδεα για ενα high gain distortion (oxi muff/fuzzes, oxi mid scooped metal pedals) να γεμισω την κενη θεση

 

AMT είτε κάποιο λαμπάτο είτε κάποιο από τα απλά

τσέκαρε το site τους, εχω το ss-20 και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος!

AMT Electronics Russia - official website

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε καμμια ιδεα για ενα high gain distortion (oxi muff/fuzzes, oxi mid scooped metal pedals) να γεμισω την κενη θεση

 

Μία επιλογή είναι κάποιο από αυτά (και πολλά ακόμα):

JHS Angry Charlie ή AT (Andy Timmons signature)

Wampler Pinnacle

Maxon SD9

 

Ωστόσο θα μπορούσες άνετα να χρησιμοποιήσεις τη βάση του Boss BD-2 που έχεις, και σε συνδυασμό με ένα πετάλι τύπου ή συγγενές με tubescreamer, να πάρεις το high gain distortion που επιθυμείς. Η σειρά για να γίνει αυτό είναι: πετάλι τύπου tubescreamer --> Boss BD-2.

 

Ώστε τόσο καλό το EHX wah, ε; Και ψάχνω για ένα καλό για επόμενη αγορά, χωρίς να θέλω να δώσω μια περιουσία (οι τιμές έχουν ξεφύγει, κατά τη γνώμη μου, για καινούριο). Στα υπ'όψιν.

 

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι ότι είναι πλαστικούρα στην κατασκευή. Αλλά για μένα αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα, γιατί αυτός είναι και ένας από τους λόγους που το κάνουν πανάλαφρο. Επίσης στο μηχανισμό της κίνησης είναι ό,τι πιο βολικό έχω παίξει (το κουμπί θέλει μια έξτρα πίεση για να πατηθεί, σε αντίθεση με το 95% των πεταλιών που καμιά φορά αν δεν το προσέξεις εκεί που είσαι στο ρυθμικό πάνω κάτω μπορείς να το κλείσεις).

Αν τώρα στην πορεία προκύψουν θέματα, θα κάνω μια βόλτα από δω να τα αναφέρω. Αλλά είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Και εκτιμώ απεριόριστα και την ανάλυση, είναι κάτι που σκοπεύω να υιοθετήσω από το επόμενο version.

 

Μια φορά έκανα τον κόπο, από τότε και μετά copy-paste και λίγα λογάκια έξτρα. Και γω νομίζω ότι έχει περισσότερο νόημα κάποιος να εξηγεί τα βασικά (π.χ. αν πάρει κανείς το δικό μου στήσιμο και του Tamtam - τον αναφέρω γιατί και αυτός πρόσφατα έγραψε το σχετικό  μακρυνάρι του - καμία σχέση, και εκεί υφίσταται και το ενδιαφέρον του πράγματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πειτε καμμια ιδεα για ενα high gain distortion (oxi muff/fuzzes, oxi mid scooped metal pedals) να γεμισω την κενη θεση

 

 

Στις αγγελίες είδα να παίζει πρόσφατα το Wampler Sovereign, που είναι το παλαιότερο πετάλι στο board μου. Αν είναι ακόμα διαθέσιμο... με κλειστά τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και τα μέσα του καλοκαιριού χρησιμοποιούσα μια BOSS GT-8 (για τα εφέ της μόνο, την έβαζα δηλαδή στο fx loop του ενισχυτή)

και για drive πέραν του ενισχυτή χρησιμοποιούσα ένα Digitech Hardwire SC-2 και το Bad Monkey.

 

Εν τέλει πολλά καλώδια, πολλά τροφοδοτικά κτλ μαζεύτηκαν και αποφάσισα να το γυρίσω στα πεταλάκια.

 

Θέλω να πιστεύω πως είναι ''λιτό'' pedalboard αλλά την κάνει την δουλειά του.

 

    Digitech Digidelay

Aρχικά ήθελα να πάρω ένα της T-Rex (ένα anniversary που έδινε ο Thomann) αλλά είχε εξαντληθεί την περίοδο που κάναμε την παραγγελία.

Το ίδιο και με ένα της TC Electronics (to mini νομίζω).  Τελικά επειδή βιαζόμουνα μιας και ήταν καλοκαίρι και περίοδος φουλ season, μπήκα στο μουσικομάγαζο της πόλης και πήρα αυτό που βρήκα μπροστά μου, το παραπάνω πετάλι. Σημειωτέον το χρησιμοποιούσα και ως chorus σε κάποια κομμάτια, αφού με κάποιες ρυθμίσεις ακούγοταν σαν ''ελαφρύ'' chorus, λόγω του ότι είχα πρόβλημα με το chorus που πήρα και περιγράφω παρακάτω (αλλά έπρεπε να σκύβω σε κάθε κομμάτι να αλλάζω τις ρυθμίσεις, πράγμα πολύ κουραστικό, ειδικά σε live).

 

  Small Clone

To πήρα μεταχειρισμένο και το είχα στο ''συρτάρι'' μήνες, γιατί την πάτησα μιας και η πολικότητά του ήταν αντίθετη από αυτήν που εδινε το τροφοδοτικό μου (για chorus χρησιμοποιούσα το digidelay όπως ανέφερα παραπάνω). Xάρη στο ΝΟΙΖ βρήκα την λύση αλλάζοντας την πολικότητα του καλωδίου του τροφοδοτικού. Τελικά για πρακτικούς λόγους αγόρασα το βαλιτσακι-pedalboard της BOSS (bcb-60) που είχε και αυτό αρνητικής πολικότητας τροφοδοτικό, και το πήγα σε έναν ηλεκτρονικό να μου αλλάξει την πολικότητα του πεταλιού.

 

  Tonebone Plexitube

Αντικατέστησε το Digitech Hardwire SC-2. Δεν είχα σκοπό να αλλάξω πετάλι distortion αλλά το άκουσα τυχαία από έναν φίλο και έπαθα σοκ. Ειδικά στα live (εκεί ''φαίνεται'' στο κατά πόσο είναι καλό ένα μηχάνημα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, και όχι στο σπίτι) η διαφορά ήταν εμφανέστατη. Στα ''πλην'' το ότι χρειάζεται δικό του τροφοδοτικό (15V).

 

  Bad Monkey

Δεν παίζω ποτέ με ''καθαρά'' (ειδικά αν παίζω με strat) και ανέκαθεν χρησιμοποιούσα αυτό το πετάλι. Ίσως το αντικαταστήσω στο μέλλον με κάτι καλύτερο αλλά από την άλλη είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

  Cry Baby Jim Dunlop

Το ''κλασσικό'' wah, αρκετά ισορροπημένο.

 

Αυτά! Α και ένα Mπέχρινγκερ  ;D Harmonizer US600 το οποίο δεν φαίνεται στην φωτογραφία (δεν χωράει στο pedalboard) αλλά ...καλύτερα  ;D μιας και ήταν τρελό ''tonesucker'' με το που το ενεργοποιούσες (στα live πάντα, σπίτι ακούγεται αξιοπρεπές) και δεν νομίζω να το ξαναχρησιμοποιήσω....

 

Λιτά και απέριττα  ;D

pedals_.jpg.f671ca3775905a99a617702925c0764d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από πάάάάάάρα πολλά χρόνια χρήσης TC Electronic G Major και G Major 2 για τα εφέ μου, αποφάσισα να ξαναγυρίσω σε πεταλάκια.

Και περίμενα πως και πως να τα μαζέψω για να ξαναστήσω, επιτέλους, ένα pedalboard.

 

Voila...

 

Signal flow:

 

Guitar

Carl Martin Tuner

Keeley 4 Knob Compressor

MXR Phase 90 Custom Shop Script

Digitech Luxe Detune (Σε light ρυθμίσεις το χρησιμοποιώ για doubler με distortion, ενώ, στα καθαρά και με πιο έντονο το εφέ, κάνει ένα πολύ ωραίο σαν-chorus, detuning.)

Jam Delay Llama (Κατά κύριο λόγο, για μια κοντή επανάληψη πριν τις βρωμιές. Επίσης, σε συνδυασμό με το Wampler Faux Tape Echo V2 ταυτόχρονα, για ήχους Gilmour από το The Wall.)

TC Electronic Sentry στου οποίου την λούπα πάνε όλες οι βρωμιές.

Κατά σειρά από το send του Sentry,

J Rockett Archer, πάντα με πολύ λίγο gain, σαν boost ένα πράγμα, με αλλαγή του το Buffalo FX Evolution.

Friedman BE-OD, χωρίς περαιτέρω σχόλια, με αλλαγή του το Suhr Riot.

Skreddy Rust Rod για fuzz/muff χρήσεις, με αλλαγή του το Wampler Velvet.

Από εκεί επιστροφή στο return του Sentry.

Strymon Orbit, γιατί πάντα ήθελα ένα καλό Flanger, και αυτό είναι πάρα πολύ καλό.

Όλα αυτά, στην είσοδο του ενισχυτή.

Στη λούπα πάνε κατά σειρά:

Wampler Faux Tape Echo V2 (Το πήρα πρόσφατα, πάρα πολύ καλό)

CTC Splash Mkii (Με σκέψεις να αντικατασταθεί από ένα Strymon Blue Sky, γιατί θα με βόλευε πολύ περισσότερο ένα καλό plate reverb που θα έχει και όλα τα άλλα.)

Και, τέλος, το Digitech Jamman Looper.

Τροφοδοσία από 2 Voodoo Lab ISO5.

 

Αυτά κι από μένα.

 

Enjoy!

1832733585_20170320_183512_-_.jpg.5ef6614041dbd1bfbd63482460c5df4b.jpg

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μεγαλώσαμε, σε μέγεθος:

 

JTscNVs.jpg

 

 

Αποφάσισα ότι στο main board θα έχω όσες περισσότερες επιλογές διαθέσιμες. Δεν πάει που δεν πάει πουθενά, οπότε γιατί όχι...

 

Προστέθηκαν το Rockett Animal (εξαιρετικό), Carbon Copy Delay (κλασικός ήχος που τα presets του Triple Delay δεν καλύπτουν επαρκώς), το Timmy (χρησιμοποιείται είτε με την Strat, για low-gain overdrive ήχους ή σαν booster με όλα τα άλλα), το Hardwire RV-7 για spring 'verb ήχους (γιατί το Immerse σε αυτόν τον τομέα... δεν...) και βολέψαμε το Ricochet στην 1η σειρά για ευκολία πρόσβασης. Α, ήρθε και το George Dennis wah. Πάρα πολύ ωραίο, throaty που λένε, για τις ροκιές μου εξαιρετικό.

 

Επίσης με το Immerse στο τέλος μπορώ να καταλήγω stereo όποτε επιθυμώ (ναι, ωραία φάση). Η πρώτη σειρά είναι καρφί στην είσοδο του ενισχυτή (Vox Night Train 15 watt) και η 2η σειρά είναι στο loop του, οπότε μπορώ να "τρέχω" το preamp του ενισχυτή λίγο πιο boosted.

 

Good times.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ στις μπουτικ βλέπω γυρίζεις....

 

Χα! Γυρίζω και στις μπουτίκ, γυρίζω και στα... λαϊκά μαγαζιά. Τα περισσότερα πετάλια μου (αν υπολογίσεις και το 2ο board) είναι TC Electronic & Digitech/Hardwire. Αλλά, ναι, στα βρωμο-πέταλα, κάτι έχουν οι μπουτίκ που δεν βρίσκεται εύκολα αλλού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προσεχές μέλλον πάντως, σχεδιάζω στη θέση αυτού να αποκτήσω το DigiTech Freqout, και να το χρησιμοποιώ στην momentary λειτουργία, οπότε να μου δίνει και το buffer του για το octave.

 

Ήρθε και το φρικιό.

CAM00729.thumb.jpg.9a61ed2c1f7ba68936e0bf4db9d15cff.jpg

CAM00732.thumb.jpg.c168a2444e4420234b8c57eb5385ca3f.jpg

CAM00738.thumb.jpg.b366fc4067899d211d061a4e65d1c0da.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

tNWGf9.jpg

 

Μετά από 2 χρόνια που έχω το μεγάλο μου board χωρίς να έχει αλλάξει το παραμικρό πάνω του,

αποφάσισα να φτιάξω και ένα μικρό, για gigs που δεν επιτρέπουν να μεταφέρω το μεγάλο (18 κιλά).

Έτσι μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στα super βασικά για να μπορώ να παίξω όπως θέλω

και έχω αφήσει χώρο & τροφοδοσία για 1-2 ακόμα αν χρειαστούν. Επίσης είναι πανάλαφρυ (4.4 κιλά).

 

Η αλυσίδα έχει ως εξής

Jerms MkI tonebender - J Rockett Archer Ikon - Lazy J Cruiser Deuce - Strymon Mobius

- Tc Polytune - Skreddy Echo - Strymon El Capistan - Crazy Tube Circuits Splash MkIII

 

Όλα τροφοδοτούνται από το σύστημα της gigrig και είναι full isolated.

 

 

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου