Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο γύρισα τελείως σε boss (το tubescreamer θα φύγει από το pedalboard). Τα πάνω πετάλια είναι fx loop και τα κάτω μπροστά από τον ενισχυτή 

IMG_20240124_143854.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, John Goumis είπε

το tubescreamer θα φύγει από το pedalboard

Γιατί? Θα παίζεις με το drive του Marshall και θα χεις το κίτρινο για boost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Γιατί? Θα παίζεις με το drive του Marshall και θα χεις το κίτρινο για boost?

 

Σωστά! Αυτό το pedalboard είναι για τον Marshall. Για άλλους ενισχυτές,με μόνο καθαρό κανάλι και τα πετάλια όλα μπροστά, χρησιμοποιώ αυτήν (στο 90% των περιπτώσεων δηλαδή), είναι το "κουμπώνω οπουδήποτε και παίζω" pedalboard) 

IMG_20240217_133422.jpg

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, John Goumis είπε

tubescreamer θα φύγει από το pedalboard


Εγώ δεν αντέξα και το έβαλα στο pedalboard. Θέλω να έχω διαθεσιμες τις μεσαιες συχνοτητες του εάν νιώθω ότι δεν κόβει καλά ένα σόλο. 

 

Το tuner θα το βάλω στο πάτωμα. Μόνο στο λαιβ το χρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς…

 

IMG_8159.thumb.jpeg.0b72d9f4f909c921fe2b77183b6bce6b.jpeg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θέλω να έχω διαθεσιμες τις μεσαιες συχνοτητες του εάν νιώθω ότι δεν κόβει καλά ένα σόλο

Έχεις δοκιμάσει το GE-7 για αυτή τη δουλειά?

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Έχεις δοκιμάσει το GE-7 για αυτή τη δουλειά?


τωρα που το λες θα μπορούσα να βάλω ένα eq στην αρχή (έχω ένα μικρούλι 5-band που χωρά). Όντως κάνει δουλειά.

Το ts μπουσταρει με διαφορετικό τρόπο, και το έχω συνηθίσει. Μου δίνει ακόμα ένα gain stage. 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

Σωστά! Αυτό το pedalboard είναι για τον Marshall. Για άλλους ενισχυτές,με μόνο καθαρό κανάλι και τα πετάλια όλα μπροστά, χρησιμοποιώ αυτήν (στο 90% των περιπτώσεων δηλαδή), είναι το "κουμπώνω οπουδήποτε και παίζω" pedalboard) 

IMG_20240217_133422.jpg

Εγω το spark το βαζω στο τελος για να δινω λιγο καθαρο boost στο σολο.
Μπροστα, για booster και ογκο, προτιμω ειτε το mxr micro amp, ειτε το xotic ep. Always on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εγω το spark το βαζω στο τελος για να δινω λιγο καθαρο boost στο σολο.
Μπροστα, για booster και ογκο, προτιμω ειτε το mxr micro amp, ειτε το xotic ep. Always on.

Ναι θυμάμαι σε κάποια συζήτηση που τι είχες αναφέρει. Το spark (και το micro amp που το έχω απλά δεν βολεύει χωροταξικά στο συγκεκριμένο pedalboard) το έχω μόνο αν παίζω με single coils καθαρά (στα βρώμικα δεν έχω πρόβλημα). 

 

Και για να έρθει στα ίσα σε θέμα έντασης αλλά κι επειδή single coils σε εντελώς καθαρό κανάλι δεν μου αρέσουν καθόλου (σε λάιβ καταστασεις πάντα, στο σπίτι δεν με πειράζει) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ante ν ανεβασω και γω μια φορα πεταλιερα μιας που κανα αναδιαταξη. τι αναδιάταξη δλδ. τα εβαλα ολα σε ενα μιας και τον τελευταιο καιρο δεν παιζω πολυ παραεξω...μπροστα της εχω και ενα wah. to μεγαλο το ασημι ειναι ενα multipedal toy jam με κομπρεσορα tubedreamer 88 rattler red muck big chill, ripple fall delay llama supreme .

 

Παιζει απο πολυ απλα και straight μεχρι πιο περιεργα πραματα παιζοντας την κιθαρα σαν συνθ διοτι εχει αρκετα delay δυο τρεμολα δυο phaser και αλλα καλουδια....μαζεμενα ολα με πολυ κοπο. καποια εμειναν εκτος οπως τo keeley comp plus και το jam evreka. to eureka θα το ηθελα αλλα δεν χωραει. ισως κατα καιρους να το αντικαθιστω με κανενα αλλο

image.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι βασικο σε αυτη την πεταλιερα. Είναι ετοιμη να παιξει ειτε με λαμπατο μονο η στερεο ειτε με amp sim ειτε στα ακουστικα ανα πασα στιγμη χωρις να επανακαλωδιωνω...αυτο με εχει βολεψει αρκετες φορες...ειδικα το βραδυ που τελειωνω πολυ αργα τη δουλεια παιζοντας με τα ακουστικα μεσω του πολυ καλου iridium. οταν παιζω με λαμπατο χρησιμοποιω το iridium μονο για τις στερεο η sum εξοδους του, το εχω ομως off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου