Προς το περιεχόμενο

Η αξία των vst plugins


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τελικά όντως χρειαζόμαστε πανάκριβους tube ενισχυτές,καμπίνες και μικρόφωνα για να κάνουμε μια ηχογράφηση της προκοπής;;  ;D

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο που μας παραθετεις εχει γινει με τη χρηση SAMPLES,στα τυμπανα,μπασο και πληκτρα....τα samples αυτα εχουν γραφτει σε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ στουντιο με ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ μηχανiσματα  ;D,για αυτο και αλλωστε εχουν τοσο εξαιρετικο ηχο,απλα επειδη τα εχει κατεβασει τζαμπα απο το ιντερνετ.. ;D και η κουτση Μαρια θεωρει οτι ειναι....φτηνα και ευκολα...

 

Ειδικα στο μεταλ τα τυμπανα ειναι ετσι κι αλλοιως samples ή εστω ενισχυμενα απο samples.

 

Τωρα για τις κιθαρες η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι οσο πιο πολυ...γκαζι απαιτει η μουσικη τοσο πιο ΕΥΚΟΛΟ ειναι να αναπαραχθει Πσηφιακα ο ηχος  ;D...αντιθετα καθαροι ή low gain ηχοι ειναι πολυ δυσκολοτερο να αναπαραχθουν  με sw...φυσικα αν ΞΕΡΕΙΣ τι θες και πως να χρησιμοποιησεις το sw μπορεις να κανεις θαυματα...το ΚΑΚΟ βεβαια με το sw ειναι οτι επειδη συνηθως χρησιμοποιουνται τα ετοιμα presets οι μισοι δισκοι καταληγουν να εχουν τον ιδιο ηχο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το βιντεο που μας παραθετεις εχει γινει με τη χρηση SAMPLES,στα τυμπανα,μπασο και πληκτρα....τα samples αυτα εχουν γραφτει σε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ στουντιο με ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ μηχανiσματα  ;D,για αυτο και αλλωστε εχουν τοσο εξαιρετικο ηχο,απλα επειδη τα εχει κατεβασει τζαμπα απο το ιντερνετ.. ;D και η κουτση Μαρια θεωρει οτι ειναι....φτηνα και ευκολα...

 

Ειδικα στο μεταλ τα τυμπανα ειναι ετσι κι αλλοιως samples ή εστω ενισχυμενα απο samples.

 

Τωρα για τις κιθαρες η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι οσο πιο πολυ...γκαζι απαιτει η μουσικη τοσο πιο ΕΥΚΟΛΟ ειναι να αναπαραχθει Πσηφιακα ο ηχος  ;D...αντιθετα καθαροι ή low gain ηχοι ειναι πολυ δυσκολοτερο να αναπαραχθουν  με sw...φυσικα αν ΞΕΡΕΙΣ τι θες και πως να χρησιμοποιησεις το sw μπορεις να κανεις θαυματα...το ΚΑΚΟ βεβαια με το sw ειναι οτι επειδη συνηθως χρησιμοποιουνται τα ετοιμα presets οι μισοι δισκοι καταληγουν να εχουν τον ιδιο ηχο... ;D   

 

Το video ήταν καθαρά ενδεικτικό,κυρίως γιατί με εντυπωσίασε η ποικιλία και η ποιότητα των samples που χρησιμοποίησε το παλικάρι.Υπάρχουν άλλα videos,όπου οι κιθάρες είναι από lepou plugin (free),ez drummer,μπάσο πάλι με free vst,κοκ.Σαφώς και τον ήχο του SRV δε θα τον πιάσεις ακριβώς,αλλά μέχρι και σε αυτά τα είδη πιστεύω ότι με πολύ καλό eq και με έναν άριστο παίκτη θα μπορούσαμε να πλησιάσουμε!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πετύχεις πολύ καλό ήχο πιστεύω αν ψαχτείς με τα VST όπως επίσης και με προγράμματα τύπου Guitar Rig, ReValver κ.α.

 

Εγώ βέβαια με τα VST της Poulin δεν έχω επιτύχει τίποτα. Πολύ ψηφιακά μου ακούγονται (μα είναι θα μου πεις  ;D) και υπερβολικά τζιτζικίζοντα. Σε αυτό βέβαια μπορεί να φταίω κι εγώ, που δεν το ρυθμίζω σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βέβαια με τα VST της Poulin δεν έχω επιτύχει τίποτα. Πολύ ψηφιακά μου ακούγονται (μα είναι θα μου πεις  ;D) και υπερβολικά τζιτζικίζοντα. Σε αυτό βέβαια μπορεί να φταίω κι εγώ, που δεν το ρυθμίζω σωστά.

Έτσι ακριβώς κι εγώ...

Ίσως κάτι να μην πιάνουμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο, μα όλο το παιχνίδι βρίσκεται στο ποιό cab simulator χρησιμοποιείται και ποιό impulse αν υποστηρίζεται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν και στην αρχη ειχα ενθουσιαστει και τα χρησιμοποιουσα αρκετα...στο τελος ξαναγυρισα στο μικροφωνακι και στον κανονικο ενισχυτη γιατι ενω ετσι εβγαζα ηχο σε...4 δευτερολεπτα με τα emulations ετρωγα τη μιση μερα... ;D βεβαια αν ΔΕΝ εχεις καλους ενισχυτες οπως εχω την τυχη να εχω εγω μπορεις με σωστη χρηση να κανεις θαυματα με το sw. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά πολλά έτοιμα presets από τα Amplitube και Guitar Rig τα έχω βρει πολύ καλά, και όχι μόνο σε αποκεφαλιστικό gain (πχ. σε double tracked Τriple Recs με τον ένα μερικά ms πίσω από τον άλλο ή με διαφορετικό take από κανάλι σε κανάλι) αλλά και σε medium ή ψιλοlight gain ήχους όπως πχ. το crunch των Orange στο Guitar Rig (αν κι αυτό θέλει αρκετό tweaking). Επίσης, αρκετά εφφέ ακούγονται εξαιρετικά, όπως πχ. ένα Roland Space Echo που έχει πάλι το Guitar Rig.

 

+100 και στα δυο ανωτέρω posts του SF...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εντυπωσίασε το ReValver της Peavey. Έχει πολλά και ωραία καλούδια για να "παίξεις" και σου δίνεται η δυνατότητα να φτιάξεις πολύ ωραίους ήχους.

Το μόνο κακό της free demo έκδοσης (την οποία έχω) είναι ότι δεν μπορείς να ανοίξεις το πρόγραμμα μέσα από το DAW για να ηχογραφήσεις.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου