Προς το περιεχόμενο

Η αξία των vst plugins


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αν και στην αρχη ειχα ενθουσιαστει και τα χρησιμοποιουσα αρκετα...στο τελος ξαναγυρισα στο μικροφωνακι και στον κανονικο ενισχυτη γιατι ενω ετσι εβγαζα ηχο σε...4 δευτερολεπτα με τα emulations ετρωγα τη μιση μερα... ;D 

Στην ιδια κατασταση βρισκομουν και εγω πριν κατι χρονια οταν δεν ειχα κατανοησει την αξια στον ηχο ενος ενισχυτη  ;)

Την συνταγη την εχω βρει καπου στη μεση για να πω την αληθεια.Μικροφωνο,ενισχυτης,καρτα ηχου και μετα το recabinet VST και tweekαρω πολυ λιγο για να βρω αυτο που μου αρεσει μιας και το ηχοχρωμα το εχω ηδη απο την ΠΟΛΥ καλη ηχογραφηση που μου δινει η δυνατοτητα του μικροφωνου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με εντυπωσίασε το ReValver της Peavey. Έχει πολλά και ωραία καλούδια για να "παίξεις" και σου δίνεται η δυνατότητα να φτιάξεις πολύ ωραίους ήχους.

Το μόνο κακό της free demo έκδοσης (την οποία έχω) είναι ότι δεν μπορείς να ανοίξεις το πρόγραμμα μέσα από το DAW για να ηχογραφήσεις.  :(

 

To Revalver ειναι παρα πολυ καλο αλλα μη σνομπαρεις και τα free vsts...vsts οπως lepou plugins, ignite amps, TSE plugins κτλ κτλ κτλ...ειναι εξίσου καλα ηχητικά και μπορεις να τα συνδιαζεις και  μεταξυ τους αν θες....πχ το tse 808 που ειναι στυλ tubescreamer πεταλι με καποιον virtual ενισχυτή του lepou+ free impulses απο γνωστους ενισχυτες + καποιο εφφε(πχ delay) απο το DAW και με αυτη την λογική φτιάχνεις παρα πολυ καλους ηχους για ηχογραφηση(κρατωντας σαν δεδομενο οτι καρτα ηχου και μονιτορ υπαρχουν τουλ αξιοπρεπή).

 

Με λιγα λογια ακομα και προγραμμα ναυαρχιδα σαν το Revalver να μην εχεις μαζευεις απο ποιοτικα free vsts κομματι κομματι αυτα που θες....πχ αλλο plugin για ηχο marshall  αλλο για Rectifier ,αλλο για engl powerball,αλλο πεταλι για tubescreamer απο αλλου impulses απο καμπινες ενισχυτων ισως πετας και καποιο κανονικο πεταλι σου μαζι με τα virtual κτλ κτλ κτλ... και φτιαχνεις το ηχο που θες χωρις χρημα ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα [στον τομέα της κιθάρας] να αναφερθω με τα παρακατω βιντεο, στο Jamvox που χρησιμοποιω τον τελευταιο χρονο και εχει βελτιωθεί πάρα πολύ. To video επικεντρώνεται περισσοτερο στις λειτουργιες του standalone, για μελετη, προβα κλπ. Ως vst παντως που το χρησιμοποιώ εγω, εχει καταπληκτικους ηχους κιθαρας για 70s-80s rock.

 

 

 

Θα αναφερθώ και στο Shreddage 2 το οποιο ειναι εξομοιωτής κιθαρας/sampling library για χρήση με samplers οπως πχ. το kontakt. Μπορείς με αυτο να γραψεις κιθάρες (κυριως μεταλ+ροκ) χωρις να εισαι κιθαρίστας, μονο με τη χρήση του ποντικιού ή ενος keyboard.

Επειδη παιδευτηκα λιγο να βρω που λειτουργει, γραφω τη διαδικασια για οποιον θελει να δοκιμασει.

-Ανοιγεις DAW.

-Φορτωνεις σε ενα καναλι το kontakt ως vst.

-Στο ιδιο καναλι φορτώνεις κιθαριστικο vst οπως guitar rig, amplitube, revalver, jamvox και επιλεγεις preset (αυτο παραγει τους ηχους του shreddage).

-Στα 2 προαναφερθεντα vst που φορτωσες στο ιδιο καναλι, πρωτο στη σειρα πρεπει να ειναι το kontakt και μετα το κιθαριστικο (πχ guitar rig). Το σημα περναει δηλ. πρωτα απο kontakt και μετα από το guitar rig.

-μεσα στο kontakt φορτωνεις το shreddage 2 και πειραζεις τις ρυθμισεις οπως θελεις.

-Στο καναλι δημιουργεις riff ή σολο με το ποντικι σε midi editor, ή ζωντανά γραφοντας με midi κλαβιε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου