Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Στο Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, Εχω καταφέρει και έχω φτιάξει κάτι σαν στούντιο στο σπίτι που θα το έλεγα το στούντιο του ατάλαντου μπατίρι μεροκαματιάρι:)Λοιπόν θα σας πώ τα μηχανήματα που έχω και τα προβλήματα που έχω και τις προτάσεις σας για το τί να αλλάξω σχετικά πολύ οικονομικά :) Λοιπόν

 

Pc: 4GB Ram/Windows 7 32-bit/Processor Intel Core i3 Cpu 530 @ 2.93GHz/Σκληρός250GB/Nvidia G-force κάτι δεν θυμάμει πόσα και τί και δεν με ενδιαφέρει:)(Το οπόίο πέρα απο Cubase κλπ..Δέν έχω εγκαταστήσει τίποτα άλλο και ίντερνετ μόνο για ε-μαιλ και updates)

DAW:Cubase 5/Wave lab

Monitor: M-AUDIO BX5a

Keyboard: M-Audio Oxygen49

Καρτα Ηχου:Μ-Audio Fast track(οποσδήποτε αλλαγή)

Kithara/Fx :Fender Tele. FX: Boss ME-50

 

Αυτά έχω και 3 Οθόνες. Αυτό που θα ήθελα  εγώ ήταν ποιο πολύ στην ποιότητα του ήχου που έχω καταλάβει οτι φταίει η κάρτα ήχου γιατί πλέον με τα τόσα  vst που υπάρχουν και με μια κιθάρα των 50 ευρώ κάνεις θαύματα αρκεί να περνάει καλα το σήμα έχω σκοπό να διαθέσω περίπου στα 300-400 ευρώ είναι λίγα τα χρήματα αλλα πιστεύω μπορώ να έχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και άν με πέρνει και για παραπάνω αναλόγος πώς θα πάνε τα πράγματα.Αλλά δεν ξέρω αμα τα δώσω σε εξοπλισμό ή για PC πάντως σίγουρα πρέπει να φύγει η Fast Track απορώ πώς πέταξα 100 ευρώ(αλλά για ξεκίνημα ήταν ένα δείγμα..)Ακόμη έχω ένα πρόβλημα με το Cubase μου βαράει τώρα τελευταία το Asio Time Usage και μάλλον φταίει η κάρτα ήχου.Και μιά ακόμη λεπτομέρια που για μένα είναι σημαντική δεν βρίσκω καλά καλώδια Jack οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημέρα. Κατ' αρχάς, όσον αφορά τον υπολογιστή, τα είναι μια χαρά. Αν έβαζες και τα 64b θα ήσουν καλύτερα, μια και "βλέπουν" περισσότερη RAM η οποία, όταν φορτώνεις πολλά VST χρειάζεται.

Όσον αφορά την κάρτα ήχου, νομίζω ότι είναι καλή για την κατηγορία της. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω, είναι ότι δεν έχουν βγάλει drivers από τις 21/12/2010. Αν έχεις πρόβλημα σταθερότητας του συστήματος, δοκίμασε να βάλεις δική της τροφοδοσία. (εξωτερικό μετασχηματιστή) Πιο σταθερό ρεύμα, ιδίως αν το τροφοδοτικό του υπολογιστή δεν είναι τόσο δυνατό.

Λεπτομέρειες θα σου πουν τα παιδιά εδώ μέσα που το έχουν ξεψαχνίσει το θέμα και έχουν πολλές εναλλακτικές.

Επίσης, δεν είδα αναφορά για μικρόφωνο. Και σ' αυτό το κομμάτι, δεν μπορώ να σου πω πολλά, αφού προς το παρόν δεν χρησιμοποιώ.

 

Προσωπικά πάντα, ναι μεν οι σημερινές ευκολίες κάνουν πολλά, αλλά δεν αρκούν μόνο αυτές. Με κιθάρα δε των 50 € μάλλον αποκλείεται. Ας πουν και οι κιθαρίστες του forum.

 

Πάντως μην τρελαίνεσαι. Μια χαρά τα βρίσκω σε πρώτη φάση τα εργαλεία σου.

 

Καλή συνέχεια.

 

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φιλαράκο για την απάντηση.Η καρτα μου απλως δεν με καλυπτειγιατι εχει μονο μια εισοδο και τώρα που το πράγμα σοβαρεύει χρειάζομαι να ηχογραφώ θέλω κι άλλες εξόδους και sample rate τα 44.1 ενώ βρήκα και με 96 αλλά δεν ξέρω αν πάω πάλι σε M-audio.Το μικρόφωνο είναι και αυτο απλό πυκνωτικο Behringer B-1.Κοιτα και εγώ κιθαρίστας είμαι και σαφώς παίζει πολύ ρολο και το όργανο αλλά μου φέραν κάτι plug-ins τις προάλες αυθεντικά που είχε μέσα ότι προσομοίωση κιθάρας ήθελες και έβαλα πάνω μια Behringer και έπαθα πλάκα.Περιμένω και άλλες γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Εχω καταφέρει και έχω φτιάξει κάτι σαν στούντιο στο σπίτι που θα το έλεγα το στούντιο του ατάλαντου μπατίρι μεροκαματιάρι:)Λοιπόν θα σας πώ τα μηχανήματα που έχω και τα προβλήματα που έχω και τις προτάσεις σας για το τί να αλλάξω σχετικά πολύ οικονομικά :) Λοιπόν

 

Pc: 4GB Ram/Windows 7 32-bit/Processor Intel Core i3 Cpu 530 @ 2.93GHz/Σκληρός250GB/Nvidia G-force κάτι δεν θυμάμει πόσα και τί και δεν με ενδιαφέρει:)(Το οπόίο πέρα απο Cubase κλπ..Δέν έχω εγκαταστήσει τίποτα άλλο και ίντερνετ μόνο για ε-μαιλ και updates)

DAW:Cubase 5/Wave lab

Monitor: M-AUDIO BX5a

Keyboard: M-Audio Oxygen49

Καρτα Ηχου:Μ-Audio Fast track(οποσδήποτε αλλαγή)

Kithara/Fx :Fender Tele. FX: Boss ME-50

 

Αυτά έχω και 3 Οθόνες. Αυτό που θα ήθελα  εγώ ήταν ποιο πολύ στην ποιότητα του ήχου που έχω καταλάβει οτι φταίει η κάρτα ήχου γιατί πλέον με τα τόσα  vst που υπάρχουν και με μια κιθάρα των 50 ευρώ κάνεις θαύματα αρκεί να περνάει καλα το σήμα έχω σκοπό να διαθέσω περίπου στα 300-400 ευρώ είναι λίγα τα χρήματα αλλα πιστεύω μπορώ να έχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και άν με πέρνει και για παραπάνω αναλόγος πώς θα πάνε τα πράγματα.Αλλά δεν ξέρω αμα τα δώσω σε εξοπλισμό ή για PC πάντως σίγουρα πρέπει να φύγει η Fast Track απορώ πώς πέταξα 100 ευρώ(αλλά για ξεκίνημα ήταν ένα δείγμα..)Ακόμη έχω ένα πρόβλημα με το Cubase μου βαράει τώρα τελευταία το Asio Time Usage και μάλλον φταίει η κάρτα ήχου.Και μιά ακόμη λεπτομέρια που για μένα είναι σημαντική δεν βρίσκω καλά καλώδια Jack οργάνων.

 

Εγώ καταρχήν θα σε συμβούλευα να τρέχεις το pc σου με xp που ζητάνει λιγότερους πόρους και θα τρέχει πιο μαλλια και πιο ασφαλή η cubase. Δευτερον, βγάλε το τηλ. καλώδιο απο το ρημάδι....η δουλειά σου είναι εκει μέσα, δεν θέλεις ΤΙΠΟΤΑ να μπαινοβγαίνει αν δεν το θες εσύ. Πλέον ιντερνετ έχεις και με το κινητό σου. Παρε ένα φτηνό λάπτοπ κ έχε το για "δούλο". Ιντερνετ μονο εκεί. Δεν ξέρεις ποσα πραγματάκια μπορει ήδη να κυκλοφορούν στον υπολογιστή σου, μόνο και μονο απο τα μέιλ. Για μένα φορμάτ-αφαίρεση ίντερνετ-στήσιμο εξ αρχής. Τώρα για την κάρτα ήχου σου, ή θα παρεις κάτι περίπου στα 200 ευρώ να είναι αξιόπιστο και στερεοφωνικό (2 εισόδους) ή θα πας σε επαγγελματικο εργαλείο με 8 εισόδους, που δεν σου χρειάζεται και θα σκάσεις κανα χιλιαρικάκι...οπότε σου προτείνω μια emu, μιας που εγώ την έχω χρόνια και ηχογραφώ και ότι θες με αυτή και τα 2 ποταπά της κανάλια...

edit: σκέψου και κάτι τέτοιο, φτηνό και με περισσότερα κανάλια για ταυτόχρονη ηχογράφηση (multirecording) και έτοιμα εφέ και κομπρέσορα:http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x1204_usb.htm

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές να βάλω xp  αλλα έχω θέμα με τις RAM δεν μου τις διαβάζει όλες.Δεν ξέρω βέβαια αν μετράει αυτό..γιατί έχω ακούσει οτι μπορεί να μην γράφει όλα τα giga αλλα τα λειτουργεί και επιπλ'εον έχω σκοπό για να βάλω κιάλλες ΡΑΜ.Για κάρτα ήχου δεν ξέρω αν έχει διαφορά αυτή που έχω τώρα με κάποια κοντά στην κατηγορία της θα ήθελα να ξεφύγω  γιατί δεν είμαι ικανοποιημένος απο τον ήχο που έχω εκτός και άν φταίει κάτι άλλο..π.χ τα Μονιτορ.Ενας φίλος που ξέρει απο υπολογιστές και ήρθε και το είδε μου είπε το εξής οτι είναι πολύ καλο αλλά έχει γίνει λάθος επιλογή των κομματιών γιατί δεν συνεργάζονται απόλυτα μεταξύ τους δηλαδή μου είπε απο ότι θυμάμαι οτι έχω igabyte μητρική που δεν κολάει με τα άλλα εξαρτήματα..δεν ξέρω κατα πόσο αυτό μετράει..Όσο για το ASIO time usage υπάρχει κάποια άποψη?Εχω 400 ευρώ στη άκρη μπορείς να μου πείς και κάποια άλλη πρόταση?Δεν έχω λάπτοπ προς το παρόν ούτε άλλο PC όποτε προς το παρόν το ίντερνετ δεν το βγάζω μέχρι να βρώ καποια λύση..Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταρχήν θα σε συμβούλευα να τρέχεις το pc σου με xp που ζητάνει λιγότερους πόρους και θα τρέχει πιο μαλλια και πιο ασφαλή η cubase.

Εγω θα σου προτεινα να τρεξεις Wins98, αυτο να δεις ποσο λιγοτερους πορους ζηταει. :P

 

Δευτερον, βγάλε το τηλ. καλώδιο απο το ρημάδι....η δουλειά σου είναι εκει μέσα, δεν θέλεις ΤΙΠΟΤΑ να μπαινοβγαίνει αν δεν το θες εσύ. Πλέον ιντερνετ έχεις και με το κινητό σου. Παρε ένα φτηνό λάπτοπ κ έχε το για "δούλο". Ιντερνετ μονο εκεί. Δεν ξέρεις ποσα πραγματάκια μπορει ήδη να κυκλοφορούν στον υπολογιστή σου, μόνο και μονο απο τα μέιλ.

Μη ξεχασεις να αγορασεις και ενα δευτερο lap για να παιζεις παιχνιδια, και ενα τριτο για....  ::)

Λοιπον κρατα το PC σου ως εχει (αν και θα σου προτεινα και γω να βαλεις Wins7 / 64bit και 8GB RAM), με ενα καλο antivirus και 2-3 antimalware εισαι Οκ.

Στο PC μου τρεχω Avira Premium (και χαρη σ'αυτο, η τελευταια φορα που μολυνθηκα απο virus ηταν το...2003) και απο antimalware τα Malwarebytes Anti-Malware και SuperAntiSpyware.

Thats all.

 

Οσο για τα email, για εξτρα προστασια να τα τσεκαρεις παντα στο κανονικο mailbox στη σελιδα του Provider και μη τα κατεβαζεις στο PC αυτοματα.

Συνηθως ολα τα emails τσεκαρονται απο το antivirus του Provider (Yahoo πχ).

Τσεκαρεις λοιπον τα emails σου εκει και αν θες μετα κατεβαζεις καποιο attachment.

Ενα σοβαρο antivirus σκαναρει οτιδηποτε κατεβαζεις.

 

Τελος, οσον αφορα το format, να σου θυμισω οτι δεν ειναι πανακεια!

Εχω βαρεθει πραγματικα να ακουω τη φραση "κανε format και.....".

Ελεος! 9 στα 10 format γινονται χωρις λογο, μονο και μονο γιατι οι χρηστες PC δεν ξερουν ουτε τα βασικα. >:(

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια οπότε το pc δεν θα μου κοστίσει τίποτα απο ότι βλέπω καλα είμαι απλά πρέπει να το σετάρω λίγο καλύτερα..Πάμε και στον εξοπλισμό??:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc σου είναι μια χαρά!Εδώ υπάρχει κόσμος που κάνει δουλειές με πιο "αδύναμα" συστήματα από το δικό σου και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα...

 

Το Αsio Time Usage πότε ακριβώς στο εμφανίζει;Όταν ανοίγεις το Cubase?Κατα τη διάρκεια ηχογράφησης;Όταν ανοίγεις plugins παράλληλα;

 

Σίγουρα θα σου πρότεινα να βάλεις Windows 7-64bit αλλιώς τσάμπα τα 4GB ram που έχεις βάλει!Επίσης, τσέκαρε αν το Cubase και τo Wavelab είναι οι σωστές εκδόσεις, δηλαδή για τα 32bita windows που έχεις να είναι 32bit και τα προγράμματα αντίστοιχα(θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε για original εκδόσεις αλλιώς το οποιδήποτε κόλλημα αντιμετωπίζεις στο σύστημά σου είναι λογικό)!Τσέκαρε επίσης τους drivers της κάρτας σου!Καθάρισε από το pc άχρηστα πράγματα!Επίσης, ένα optimizing σαν αυτά που προτείνουν διάφορες εταιρίες για το pc σου θα ένα καλό βήμα!

 

Απο κει και πέρα για εξοπλισμό πες μας τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, τι νομίζεις ότι σου λείπει για να σου προτείνουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γνήσια τα έχω και είναι 32 βιτ το Asio μου φρικάρει όταν έχω ανοίξει π.χ 6 κανάλια και έχω χώσει 1-2 EQ-REVERB-Compreor και κανα delay εκει πέρα αρχίζει το Jitter(αν αυτή είναι η ονομασία του)δηλαδή αρχίζει και σκαλώνει βρήκα μια λύση με έναν driver ASIO4ALL αλλά έχω πολύ latency.Εξοπλισμό θέλω καλύτερη ποιότητα ήχου άρα νομίζω είναι θέμα κάρτα ήχου δεν νομίζω να φταιει η κιθάρα μου ή η πεταλιέρα.Γιατί όταν κάνω μίξη στην κονσόλα  και στην πεταλιέρα μου έχω πολύ καλό ήχο άλλα όταν περνάει απο την κάρτα ήχου και βγαίνει στα μόνιτορς το αποτέλεσμα είναι άλλο και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και ρίχνω το φταίξιμο στην κάρτα ήχου:) τα μονιτοράκια όταν γίνεται αναπαραγωγη ή μίξη  μέσα απο το cubase με είδη άλλα ηχογραφμένα κλιπάκια (samples) ο ήχος είναι πολύ καλός.Τώρα δεν ξέρω και πολλά πράγματα στο τεχνικό θέμα γι αυτό μπήκα να μου δώσετ τα φώτα σας.Θέλω να ηχογραφώ είτε line είτε mic με καλό ήχο στο budget που διαθέτω πολλά ζητάω?:)

 

Βέβαια ξέρω οτι παίζει και η ακουστική του χώρου αλλά όταν μιλάμε για ηχογράφση με μικρόφωνα σωστά?όχι line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου