Προς το περιεχόμενο

Πως να κατεβάσω τις χορδές του μπάσου μου???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας...

 

Έχω ένα squier jazz bass

( http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm ) και έχω κάποια προβληματάκια. Τον τελευταίο καιρό έπαιζα με ένα fender precision (made in usa :D) και τώρα που γύρισα σε αυτό μου φαίνεται κάπως σκληρό στο παίξιμο σε σύγκριση με το fender. Ειδικά όσο αφορά το tapping και το slap.

 

Μου είπανε (πεπεισμένοι διάφοροι φίλοι) ότι είναι πολύ ψηλά οι χορδές μου και ότι κατεβάζοντας τες λίγο θα είμαι τζάμι. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι δύσκολη η διαδικασία και αν έχετε την καλοσύνη να μου την αναλύσετε και όλας...

 

Να είστε καλά,

ευχατιστώ προκαταβολικά :)

www.myspace.com/kyriakou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν σε βολεύει τόσο μπορεί να έχει να κάνει με το διαφορετικό του μπράτσου, όχι απαραίτητα με το action. Αυτό σαν πρώτη σκέψη.

 

Κατά τ'άλλα, όσον αφορά το action. Στη γέφυρα, κάθε βαγονάκι έχει και δύο βιδούλες μικρές που θέλουν αλλενάκι. Ξεβίδωσέ τις λίγο έτσι ώστε να χαμηλώσουν και ξανακούρδισε. Πρόσεξε μόνο μην το παρακάνεις κι αρχίσει το buzz. Κάνε αυτό πρώτα, κι αν δείς ότι το action είναι ανθρώπινο κι έχεις buzz ίσως χρειαστεί να ρυθμίσεις τη βέργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν σε βολεύει τόσο μπορεί να έχει να κάνει με το διαφορετικό του μπράτσου, όχι απαραίτητα με το action. Αυτό σαν πρώτη σκέψη.

 

Κατά τ'άλλα, όσον αφορά το action. Στη γέφυρα, κάθε βαγονάκι έχει και δύο βιδούλες μικρές που θέλουν αλλενάκι. Ξεβίδωσέ τις λίγο έτσι ώστε να χαμηλώσουν και ξανακούρδισε. Πρόσεξε μόνο μην το παρακάνεις κι αρχίσει το buzz. Κάνε αυτό πρώτα, κι αν δείς ότι το action είναι ανθρώπινο κι έχεις buzz ίσως χρειαστεί να ρυθμίσεις τη βέργα.

 

+1 σε ολα αυτα. Υπαρχουν βιντεο που σου δειχνουν πως να κανεις setup το μπασο, ψαξε λιγο. Αν χρειαστει να πειραξεις τη βρεγα παντως, θα σου προτεινα να το αφησεις σε καποιον που ξερει, γιατι εκει παιζει να κανεις ζημια στο οργανο αν το παρακανεις.

 

Γενικα νομιζω πως το να πας σε καποιο μαστορα να στο στρωσει, δειχνοντας σου ταυτοχρονα πως να κανεις ενα βασικο setup μονος σου, εναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε ολα αυτα. Υπαρχουν βιντεο που σου δειχνουν πως να κανεις setup το μπασο, ψαξε λιγο. Αν χρειαστει να πειραξεις τη βρεγα παντως, θα σου προτεινα να το αφησεις σε καποιον που ξερει, γιατι εκει παιζει να κανεις ζημια στο οργανο αν το παρακανεις.

 

Γενικα νομιζω πως το να πας σε καποιο μαστορα να στο στρωσει, δειχνοντας σου ταυτοχρονα πως να κανεις ενα βασικο setup μονος σου, εναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βρήκα και αυτό το σχετικό βίντεο.

Που θα βρω όμως τέτοιο εργαλείο να πειράξω τις βίδες?  :P

www.myspace.com/kyriakou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα δίνουν μαζί με το μπάσσο... Τώρα αν δεν έχεις, πάνε σε κανένα μαγαζί σιδηρικών, λογικά θα έχουν. Απλα δες ακριβως το μέγεθος γιατί είναι αρκετά μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιέργεια, μηπως μπορεις να μας πεις τι αποσταση εχουν οι χορδες απο την ταστιέρα στο 12ο τάστο? Συγκρινεις τα δυο μπασα και παρατηρεις απο μονος σου οτι υπάρχει διαφορα σε αυτη την αποσταση? Γενικώς είναι καλο μιας και έχεις ενα δικο σου όργανο, να αρχισεις να παρατηρείς τις ιδιομορφίες του. Ιδιαίτερη σημασια θα πρέπει να δίνεις στην καμπύλη του μπράτσου το οποιό θα βόλευε να είναι όσο επίπεδο γίνεται , δίχως όμως να τρίζουν οι χορδές στο παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου