Προς το περιεχόμενο

μικρόφωνο/κονσόλα για πρόβες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά όσων αφορά το μείκτη όλα είναι καλά, τον έχω ακούσει σε γειτονά μου και είναι αξιοπρεπέστατος για το κόστος του.

 

Το μικρόφωνο επίσης το έχω ακούσει και μου άρεσε, αλλά είναι πιο πολύ για συναυλιακές καταστάσεις παρά για προβα σε μικρό χώρο που με την ευαισθησία που το χαρακτιρίζει θα σου μικροφωνίζει πού εύκολα. Στη θέση σου θα πρωτιμούσα κάτι σε δυναμικό μικρόφωνο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μικροφωνο ειναι πυκνοτικό αυτό που έχεις διαλέξει. δεν θα στο πρότεινα... τα πυκνοτικά είναι για να γραψεις φωνή σε στουντιο (το τονίζω το "σε στουντιο") ή για να γράψεις ακουστικά όργανα η τέτοια. άμα βάλεις στην πρόβα πυκνοτικό θα πέρνει τον ήχο από την πόρτα που θα ανοίγεις για αυτό σου προτείνω (στα λεφτά που δινεις) κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/shure_pg58xlr_performance_gear.htm (και θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε μία ερασιτεχνική ηχογράφιση κιθάρας). ακόμα και σε λαηβ. για την κονσολίτσα http://www.thomann.de/gr/phonic_am_440.htm καλύτερα αυτήν... ακόμα και μια behringer θα ήταν καλύτερη βέβαια για αυτο κοίτα και για τίποτα μεταχειρισμένες ;).  τώρα για την μπότα είναι 22'' αλλά άν ήταν 20" θα σε χάλαγε τόσο πολύ? :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την κονσόλα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα άπλα ήχο από το μικρόφωνο και το αρμόνιο θέλω προς το παρόν

kostas-slash μάλλον θα διαλέξω το μικρόφωνο που λες γιατί ο χώρος είναι αρκετά μικρός που θα κάνουμε πρόβες στην αρχή (απορία το έχουμε εάν θα χωράμε όλοι εκει μέσα με τα drums ενισχυτές ηχεία κτλπ :p ) δεν το ήξερα οτι τα πυκνωτικά ειναι τόσο ευαίσθητα μικρόφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά επειδή λέμε να παραγγείλουμε τα πράγματα την Τετάρτη βλέπω ότι η κονσόλα για master out έχει 2 μονοφωνικά καρφιά (L,R) λοιπόν εμείς το σήμα θα το στέλνουμε σε στερεοφωνικό στην θήρα video in που είναι 2 RCA (L,R) μήπως ξέρετε εαν ο thomann εχει κάποιο τέτοιο καλώδιο γιατί το μόνο που βρήκα ήταν ενα στερεοφωνικό καρφί που έβγαζε σε RCA (L,R)

 

καλά εαν δεν εχει κάτι τα φτιάχνω και εγώ τα καλώδια αλλα έλεγα για να αποφύγω προβλήματα θορύβων που μπορεί να υπάρξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σού πω και εγώ τη γνώμη μου για τον εξοπλισμό που σκέφτεστε να πάρετε.

Καταλαβαίνω την φάση που είστε αλλά για αυτά που διάλεξες είναι λίγο τσάμπα τα λεφτά , αν σκεφτείς ότι τα συγκεκριμένα δεν θα σας καλυψουν για καιρό και πολύ πιθανόν να χρειαστεί να ξοδευτείτε ξανά για να κάνετε δουλειά.

Καλό είναι να περιμένετε όσο μπορείτε ώστε να μαζέψετε λίγα παραπάνω χρήματα για να αγοράσετε κατι πιο χρηστικό.

Δεν θα αναφέρω καν την ανάγκη αυτοενισχυόμενων ηχείων ή πακέτο φθηνού τελικού και passive ηχείων καθώς είναι αρκετά παραπάνω τα λεφτά που θα χρειαστείτε αλλά να ξέρεις

οτι με το """100άρι""" στερεο δεν θα κάνετε δουλειά και σίγουρα δεν θα σας βγάλει με μια ακουστική drums με άπειρο (άρα δυνατό - "κοπανητή") drummer.

 

Στο θέμα της κονσόλας η μόνη ένσταση που έχω είναι τα ενσωματωμένα εφφέ. Θα τα χρείαστειτε αργα η γρήγορα για φωνές κτλ και θα τα ψάχνετε αρα καλύτερα να δώσεις τα έξτρα 29 ευρώ και να πάρεις μια πιο επώνυμη (σε σχέση με την tmix) και πλήρη κονσόλα σαν και αυτή.

http://www.thomann.de/gr/phonic_am_440_d.htm

ή αυτή http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm

 

Στο θέμα του μικροφώνου θα συμφωνήσω πως είναι τελείως περιτό το πυκνωτικό και θα προτείνω το συκεκριμένο σετ με βάση και καλώδιο και μικρόφωνο αντιγραφή του Shure 58 που θα σε καλύψει μια χαρά. +10 ευρώ

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_mb_85_beta_set.htm

 

και τέλος το θέμα των Drums.

Με δεδομένο ότι έχετε μικρό χώρο και άπειρο ντράμερ και ίσως και γείτονες που θα ενοχλούνται και με δεδομένο την χαμηλή ποιότητα του συκεκριμένου σετ και την αυξημένη δυσκολία (λόγω ανάγκης επιπλέον εξοπλισμού και γνώσης) για μια ικανοποιητική μελλοντική ηχογράφηση τους κτλ. κτλ. θεωρώ την επιλογή σου εντελώς εσφαλμένη. Μια καλή λύση στην προκειμένη περίπτωση είναι η επιλογή ενός φθηνού μεν αλλά πολύ πιο ευέλικτου ηλεκτρονικού σετ με έτοιμους ήχους ,με ευκολία σύνδεσης στην κονσόλα και έλεγχου της έντασης του και του ήχου γενικά και με την επιλογή για

midi out ώστε στο μέλλον αν δεν σας καλύπτουν οι εσωτερικοί του ήχοι να το χρησιμοποιείτε για να τριγκάρετε πολύ καλύτερα δείγματα από ένα πρόγραμμα στο PC όπως το BFD. (Με έξτρα συν οτι πιάνει σημαντικά λιγότερο χώρο στο δωμάτιο)

Η πρόταση μου είναι αυτή.

http://www.thomann.de/gr/1stclassrock_mps100_e-drum_komplett_set.htm με 89 ευρώ παραπάνω και πολύ μεγαλύτερη χρηστική αξία. (θα προτιμούσα ακόμα και τα πιο φθηνά e-drum "desktop" set του thomann με midi out από τη λύση του φθηνού ακουστικού σετ)

 

Γνώμη μου είναι λοιπον να δώσετε τα 128 ευρώ παραπάνω για να έχετε καλύτερο αποτέλεσμα και αργότερα κοιτάτε για φθηνά ή μεταχειρισμένα active ηχεία η ένα σετ passive με τελικό. ελπίζω να βοήθησα...καλή τύχη στις πρόβες σας!  ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ σε αυτά που λες.... ειδικά για τα drums ξέρω οτι είναι κατσαρόλες αλλα πάλι δεν τα θέλουμε για κάτι ιδιαίτερο απλα τα θέλουμε όπως και το μικρόφωνο με την κονσόλα για να μελοποιησουμε κάποια δικαμας τραγούδια ... για χώρο βρήκαμε μια αποθήκη που είναι λιγω απόμερη (γιατί είμαστε σε χωριό) και δεν θα έχουμε πρόβλημα παραπόνων κτλπ τώρα για την κονσόλα δεν υπαρχή λόγος πιστεύω να πάρουμε μια καλλίτερη εφόσον θα υπάρχει απλα για να ρυθμίζουμε μικρόφωνο/αρμόνιο κτλπ. για θέμα ηχογράφησης οταν το αποφασίσουμε θα πάμε σε κάποιο στούντιο αλλα έχουμε ακόμα δουλειά μπροστά μας ....για ηχεία καινούρια δεν βγαίνουμε οικονομικά οπότε προσπαθούμε να βολευτούμε με αυτά που έχουμε τώρα εαν δεν κάνει δουλειά το στερεοφωνικό κατι θα βρούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου