Προς το περιεχόμενο

Marshall 30th Anniversary 1962-1992 , model 6101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες έχει πέσει στα χέρια μου ο εν λόγω ενισχυτής. Θα τον κρατήσω καμιά βδομάδα και μετα θα συζητήσουμε με τον φίλο που τον πουλάει για μια τιμή αγοράς.

 

Στο ζουμί τωρα, o ενισχυτής έχει 3 κανάλια (clean-crunch και lead) με μπάσα, πρίμα, μεσαία, gain (εκτός απο το clean κανάλι), και volume. Υπάρχει και ένα κεντρικό gain καθώς και ένα master input με effects, presence και κεντρικό volume. Εχουμε  επίσης 2 κουμπάκια mode A-B και mode B-C κλαση Α,Β και C δηλαδή. Διακόπτης πέντοδος - τρίοδος και πολλά άλλα κουμπακια που δεν ξέρω ακόμα τί κάνουν. Αυτό που αγάπησα με την πρώτη ματιά ήταν το Celestion 12' Alnico Gold που φοράει... ;D

 

Το πρόβλημά μου παιδιά έιναι το εξής. Έχω μάθει να παίζω με ενισχυτές στυλ vox ac 15 που δεν έχουν πολλές ρυθμίσεις και έχω αρχίσει να χάνομαι με αυτό το ''τέρας''. Τις λίγες μέρες που θα τον κρατήσω, σίγουρα δεν θα καταφέρω να αποφασίσω αν μου κάνει. Έχω βρεί καλούς ήχους, που ταιριάζουν με το παίξιμό μου δηλαδή, στο clean και crunch κανάλι. Πάιζω κυρίως blues και 60s rock, eric clapton, bb king, rory gallagher, paul mac cartney, george harrison, albert king, jimmy hendrix, blues wire, blues brothers, buddy guy, peter green κλπ...

 

έχω μια fender stratocaster vintage 57 με 2 scn και εναν dimarzio χαμηλης εξόδου. συνήθως παίζω καρφί-καρφί αλλά αν βάλω καποιο πετάλι θα έιναι treble booster.

 

3 ερωτήσεις έχω...

 

1) ποιά είναι η άποψή σας για τον εν λόγω ενισχυτή ?

2)μπορεί να πλησιάσει έστω και λίγο τον παλιό καλό Marshall ήχο? Marshall 1974x πχ? και αν ναί, τι ρυθμίσεις να κάνω για να το πετύχω?

 

3)τι τιμή προτείνετε? πόσα να δώσω?

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αγάπησα με την πρώτη ματιά ήταν το Celestion 12' Alnico Gold που φοράε

 

προσπαθησε να μην τον ανοιγεις και πολυ γιατι θα το κλαις.......ο ενισχυτης ειναι 100 βαττ και το μεγαφωνο 50

 

 

1) ποιά είναι η άποψή σας για τον εν λόγω ενισχυτή ?

 

εξαιρετικος ειδικα με το στοκ μεγαφωνο που πλεον δεν εχει (EVM12L),εχει υπεροχα καθαρα ειδικα η Version με τις 6L6

 

2)μπορεί να πλησιάσει έστω και λίγο τον παλιό καλό Marshall ήχο? Marshall 1974x πχ? και αν ναί, τι ρυθμίσεις να κάνω για να το πετύχω?

 

OXI δεν μπορει τον Marshall 1974x λογω διαφορετικων λυχνιων και κτηνωδους headroom ,τους κλασσικους ομως JTM45 μπορει

 

3)τι τιμή προτείνετε? πόσα να δώσω?

 

κανα 700αρι-800αρι καλα θα ειναι

 

Ακου και τον διασημοτερο χρηστη του

 

 

παιζει μονο με την προενισχυση του κονεκτ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks SF ήσουν κατατοπιστικότατος!!! πράγματι τα καθαρά του είναι το κάτι άλλο. μέχρι στιγμής έχω βγάλει πολύ γλυκούς clapton ήχους στο κθαρό κανάλι με treble booster  ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι άλλο..

 

εάν τον πάρω θα αλλάξω λάμπες καθώς το παιδί που τον έχει δεν έχει αλλάξει ποτέ. δεν είμαι σίγουρος τι φοράει.οι λάμπες είναι συνολικά 4. γράφει απάνω 5881 power output valves. μπορεί κανείς να βοηθήσει?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου