Προς το περιεχόμενο

Απίστευτα Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Λοιπόν χτες βρέθηκα σ' ένα home studio όπου φορούσε τα M-Audio BX5a και είναι λίγο να σας πω ότι έπαθα πλάκα. Ίσως ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε monitors. Να σας πω ότι είμαι ήδη κάτοχος των event tria monitors (τα οποία είχα χρυσοπληρώσει) και μπήκα σε μεγάλο προβληματισμό και πειρασμό. Ο μεγάλος αδελφός τους είναι τα BX8a, αλλά φαντάζομαι ότι είναι λίγο υπερβολή για home studio (έτσι δεν είναι?). Και όλα αυτά τα λέω σε συνάρτηση με την τιμή. Στο Θωμά μόνο 239 euros. Αυτό που δεν διευκρίνησα και αν ξέρει ας με διαφωτίσει κάποιος είναι τα BX5a bi-amped σαν τα BX8a?

 

Αυτά,

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα monitors που αναφερεις ειναι πολυ καλα για την τιμη τους αλλα σιγουρα ο ηχος τους δεν ειναι απιστευτος :wink:

 

τα περισσοτερα ακριβα μονιτορ με τις ιδιες προδιαγραφες (GENELEC,DYNAUDIO ,KLEIN & HUMMEL) ΕΙΝΑΙ αρκετα εως πολυ καλυτερα.

 

Προσωπικα στην κατηγορια αυτη τιμης τα EMES BLUE μου αρεσουν περισσοτερο.

 

δεν το λεω για να ερθουμε σε αντιπαραθεση αλλα για να φερουμε την περιγραφη λιγο κοντυτερα στην πραγματικοτητα :lol:

 

συμφωνα με το site της εταιρειας

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileBX5a-main.html

 

ειναι biamped

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για τα genelec 8030 η 8040.ποια τα (-) η τα (+) για καμπινα ηχειου που δεν ειναι ξυλινα , αλλα πλαστικη η συνθετικη?δεν γινεται ο ηχος πιο ''φτηνος''?&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χτες βρέθηκα σ' ένα home studio όπου φορούσε τα M-Audio BX5a και είναι λίγο να σας πω ότι έπαθα πλάκα.

 

Αυτό που άκουσες και έπαθες πλάκα δεν ήταν τα ηχεία, αλλά ένα από τα παρακάτω, ή ίσως και όλα τα παρακάτω:

 

α) μία πολύ καλή μίξη

β) ένας σωστά διαμορφωμένος χώρος

γ) ένας πολύ-πολύ καλός ψηφιοαναλογικός μετατροπέας

δ) ένα μουσικό κομάτι που σου άρεσε πολύ

 

Τα συγκεκριμένα ηχεία είναι καλά (τα έχω και εγώ) αλλά όχι τόσο καλά που να δικαιολογούν αυτό το ξέσπασμα ενθουσιασμού. Κάτι άλλο είναι αυτό που σε ενθουσίασε. Ψάξε το λίγο, την έχω πατήσει και εγώ έτσι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω τα BX8a και ειμαι και εγω απολυτα ευχαριστημενος........

Κοιτα ειναι αδικο να λεμε οτι ειναι απιστευτα μονιτορ αφου τα απιστευτα μονιτορ ειναι και λιγο ακριβα :lol: Απλα στην κατηγορια της τιμης τους πιστευω οτι ειναι οντως απο τα καλυτερα.... :wink: Αλλα θελει ψαξιμο και οντως οπως λεει και ο eye προφανως ολη η μιξη και το περιβαλλον ηταν τοσο καλα προσεγμενα ωστε να τα ακουσεις τοσο καλα......

Εμενα παντος πληροφοριακα μου αρεσουν περισσοτερο τα BX5a απα τα EVENT TR6...... 8)

Υ.Γ : τα BX8a ειναι αρκετα μεγαλα ....και πρεπει να εχεις ενα μεγαααααλο γραφειο για να τα βαλεις πανω αν προοριζονται για home Κατασταση , να μην εχεις τοιχο απο πισω και μπλα μπλα μπλα.........εγω στο γραφειο μου τα εχω αλλα ειναι μεγαλο..... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλεις τετοιο ηχειο πανω σε γραφειο...δυστυχως το κανεις μουντο..και κανεις ολο το γραφειο να συντονιζεται!

Αποτελεσμα....ο ηχος σου δεν θα ειναι τοσο punchατος...και θα βγαινει μουντομεσαιηλα...ενω κανονικα δεν θα υπηρχε!

Γιαυτο το λογο περνεις βασεις ειδικες

Σκεψου οτι στο γραφειο πανω τρως in the face και αλλες ανακλασεις που δεν θα επρεπε!(δηλαδη την ανακλαση απο woofer γραφειο και μετα εσενα )

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι το καθε monitor ειναι και πως κολλαει με το αυτι του καθενος.Ξερω ατομα που μισουν και αλλα που δεν μπορουν χωρις τα ns-10.Γενικα ομως ενα ηχειο της m-audio σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται με genelec,dynaudio,adam...Για μενα οι διαφορες ειναι τεραστιες.Παντως λογο του εντονου ενθουσιασμου σου με τα m-audio θα ηθελα να μαθω ποια αλλα συγκεκριμενα monitor εχεις ακουσει και τα συγκρινεις.Για τα λεφτα τους δεν το συζηταω καν,αξιζουνε και με το παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ύστερα από πολύ σκέψη και μεγάλες "συναισθηματικές" (λόγω noiz) αναμπουμπούλες προτίμισα τα EVENT (τα ALP 5 όμως) από τα BX5! Μου φάνηκε πολύ καλύτερος ο ήχος τους από αυτά της M-Audio...

 

¶ντε βγάλε άκρη τώρα... 8)

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vangelisorfas, πού άκουσες τα alp5; Στον Διαμαντόπουλο να υποθέσω;

 

Ψάχνω στο Internet για λεπτομέρεις και reviews, μα τίποτα... :cry: :?

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου