Προς το περιεχόμενο

πεταλιέρα για ικανοποιητικό chorus delay kai reverb ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ηθελα να μάθω απο εμπειρία σας ποια είναι η πιο καλή πεταλιέρα για delay, chorus kai reverb εφέ. απλά σκεπτόμενος οτί θα πρεπει σε ένα λαιβ να έχω 3 delay πετάλια και άλλα τόσα για το chorus για να βγάλω τον ήχο που θέλω ανάλογα με το κομμάτι που θα παίζω, θα είναι πιο καλη λύση μια πεταλιέρα με φορτωμένα presets για delay και chorus για κάθε ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις ντε και καλά πεταλιέρα για Chorus-Delay-Reverb, τότε μάλλον θα σου πρότεινα  την All Time Classic λύση Vox Tonelab SE η οποία είναι discontinued, μπορείς όμως να την βρεις από ebay λογικά. Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει για τις Boss GT και ΜΕ series διότι η Boss φημίζεται για τα παραπάνω που ανέφερες.  ;)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να έχεις 3-4 εφέ με 3 preset για το κάθε εφέ, κοίταξε και την Μ9/Μ13 της Line6. Η δουλειά της είναι σε κάθε κουμπάκι να καταχωρείς ένα preset οποιουδήποτε εφέ θέλεις και να κάνεις και ρυθμίσεις on the fly (απ'ότι έχω καταλάβει).

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να έχεις 3-4 εφέ με 3 preset για το κάθε εφέ, κοίταξε και την Μ9/Μ13 της Line6. Η δουλειά της είναι σε κάθε κουμπάκι να καταχωρείς ένα preset οποιουδήποτε εφέ θέλεις και να κάνεις και ρυθμίσεις on the fly (απ'ότι έχω καταλάβει).

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω ακούσει επίσης πολύ καλα λόγια και γι' αυτά τα μηχανήματα αλλά ξέχασα να τα αναφέρω. Όσο για τις ρυθμίσεις On the Fly είναι μια πολύ καλή και χρήσιμη παράμετρος.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delay, chorus kai reverb εφέ

 

αν θελεις ΜΟΝΟ αυτα τα εφε βρες μια μεταχειρησμενη BOSS GT6,GT8 με 200 ευρω,δεν νομιζω να βρεις καλυτερα συγκεκριμενα ΕΦΕ οπουδηποτε αλλου. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ εφε τετοιου τυπου τα εχω ακουσει απο κοντα στο τισι ελεκτρονικς τζι σιστεμ.(αυτο το αλουμινενιο που ειναι σαν διαστημοπλοιο.)

λογικα θα ειναι εκτος του μπατζετ σου, αλλα οχι απαραιτητα.

 

απο εκει και περα, εγω ειχα την gt8, με ντιλει δεν επαιζα ποτε, οποτε δεν εχω αποψη, το κορους της δεν μου αρεσε ποτε, παρα μονο σε υπερακραιες ρυθμισεις για περιεργους ηχους και το ριβερμπ της ηταν μετριο.

αυτη ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνωμη! :) :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις ΜΟΝΟ αυτα τα εφε βρες μια μεταχειρησμενη BOSS GT6,GT8 με 200 ευρω,δεν νομιζω να βρεις καλυτερα συγκεκριμενα ΕΦΕ οπουδηποτε αλλου. ;)

 

Έτσι είναι, κατά τη γνώμη μου ακόμα και τα παλιότερα Boss πολυεφφέ έχουν τον ίδιο ήχο με τα κλασσικά πεταλάκια, οπότε είναι πολύ καλό value for money.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Φίλε ΜεγαΑνατολικέ(!!, μήπως σε λένε και αντρέα; ;)), αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις στην λούπα του ενισχυτή σου μπορείς κάλιστα να σκεφτείς μια rack μονάδα με ένα φτηνό midi foolcontroler :P(κάτι θα βρείς μεταχειρισμένο). Μην τρομάζεις δεν είναι απαγορειτικό το κόστός αφού

http://www.thomann.de/gr/lexicon_mx200.htm

Το προηγούμενο μοντέλο (mx180 αν δεν κάνω λάθος) που είχα δοκιμάσει σε φίλο, τότε με είχε πείσει (ψαρώσει άγρια δηλαδή!!). Κόιτα λίγο προσεκτικά τα specs να δείς αν σε βολεύει και σκέψου το σαν εναλλακτική!

Καλή τύχη και καλό ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, κατά τη γνώμη μου ακόμα και τα παλιότερα Boss πολυεφφέ έχουν τον ίδιο ήχο με τα κλασσικά πεταλάκια, οπότε είναι πολύ καλό value for money.  ;)

 

εγω σε αυτο διαφωνω.

ειχα την τζιτι8 οπως ειπα.

απο πεταλακια ειχα το τρεμολο της,το ch1 και το cs3 τα οποια με ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις ηταν χειροτερος ο ηχος της πεταλιερας.(ειδικα για το τρεμολο ειμαι σιγουρος. η διαφορα ηταν χαωδης!)

το  φλαντζερ bf3 ηταν το μονο που ηταν ακριβως το ιδιο.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφνήσω με τον Μέγα Αλέξανδρο για την τισι ελεκτρόνικς. Φυσικά μπορείς να δεις και το g-force (πιο παλιά υπήρχαν κάποια στις αγγελίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου