Προς το περιεχόμενο

Top 3 Πεταλιέρες έως 300€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας υπάρχει και ένα συγκεντρωτικό χωρίς πολλά λόγια για κάποιον που είναι στο ψάξιμο.

 

Ποιό είναι το top 3 σας, από αυτές που έχετε παίξει, σε αυτά τα χρήματα που είναι και τα ποιο προσιτά (για να μην πάμε στα "θηρία"),..... και 2 λόγια όποιος θέλει.

 

το δικό μου ειναι αυτό χωρίς να έχω παίξει και με άλλες :(

 

1) VOX TONELAB LE για πιο vintage πράγματα ....sweet!!! που λέμε.

2) DIGITECH RP500 τρελλό γκάζι με πάρα πολλά .....πολλά...πολλά...

3) BOSS ME-50 .....ευκολάκι

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια....

 

1) line 6 X3 live: λιγο συνθετη, θελει αρκετο ψαξιμο, αν καταφερεις να βρεις τα κουμπια της ομως...τα σπαει.Τρομερη ποιοτητα εξομοιωσης (την εχει φιλος)  :)

 

2) vox tonelab le: πιο ευκολη στη χρηση, πολυ ωραια εφφε, λιγο στα βρωμικα μου τη χαλασε... (πρωην κατοχος)  8)

 

3) Απο reviews & youtube videos μαλλον η rp-1000 /500. Φοβερη εξομοιωση hi-gain ενισχυτων. Μακαρι να ειναι η επομενη μου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω νομιζω οτι η rp ειναι η πιο τιμια και ποι0τικη λυση...(made in usa)

η tonelab για vintage ειναι πολυ καλη πραγματι την εχω ακουσει live...

η x3 θεωρω οτι ειναι παρωχημενη πλεον και βελτιωσε ελαχιστα τα emulation απο το xt...επισης την εχω ακουσει Live και δεν μου αρεσε καθολου ( high gain )

το gsp το εχω εγω (ιδιο ηχο πανω-κατω με τα rp) εχω παιξει Live και ηχογραφω ΕP τωρα με αυτην...θεωρω οτι ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει ως τωρα...

αξιζει το κοπο να διαβασεις τα ποστ σχετικα με τις digitech και κυριως να ακουσεις ηχογραφισεις απο φιλους που τις εχουν...στη τελικη τα αυτια σου πρεπει να κρινουν οχι τι λεμε εμεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα nova system και tonelab καθως και line6...

 

υποθετω μ αυτα που βλεπω και ακουω οτι η rp1000 ειναι οτι πιο ολοκληρωμενο...

 

παντως η tonelab ειναι value for money χωρις να τρελαινει...

 

και το nova system φοβερο σε delay,chorus απλα απο αλλο πλανητη...

 

σε power amp η  tonelab απλα τραγικη...οι προσωμοιωσεις αλλου γι αλλου...αλλα στην τιμη της τα κανει ολα και συμφερει...πιο ζεστη απ τις αλλες σιγουρα..τουλαχιστον για τους vintage ηχους μου οτι επρεπε...

 

αποψη μου οτι και να παρεις θα ειναι σουπερ αν το ρυθμισεις σωστα και ασχοληθεις...οποτε μην τρελενεσαι παρε το πιο οικονομικο...εχω ακουσει και boss,tonelab,digitech να ακουγονται καταπληκτικα αν ρυθμιστουν σωστα...

 

αφου την εδωσα θα την ξαναπαρω και μαλιστα εις διπλουν συνδεδεμενη σε σειρα(μιλαω για tonelab) αφου εχει εξαιρετικο leslie-univibe-chorus και τρομερο wah...

 

 

απλα περιμενω μπας και κανει καμια καινουρια παραγωγη vox...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος μιας RP1000 και μιας Vox Tonelab LE, απλα μπορω να πω οτι τα εχω ολα.

Η RP1000 ειναι η "βρωμικη" της υποθεσης,ειναι ευκολη στην χρηση και συνισταται κυριως για Hardrock Metal καταστασεις χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να βρεις ενα σωστο τονο για blues.

Απο την αλλη η Vox ειναι πιο vintage οπως ειπε και παραπανω ο φιλος,εχει ζεστο ηχο και ειναι πανευκολη στη χρηση.Αν ειχε και την επιλογη το wah να μπαινει σε οποιοδηποτε preset ή δικο σου tone θα ηταν η ιδανικη πεταλιερα.

Βεβαια να πουμε πως τα απιστευτα πολλα και διαφορετικα Effect που θα βρεις στην BOSS GT10 (πρωην κατοχος) δεν θα τα βρεις ουτε καν στην RP1000.

O καθενας ζηταει διαφορετικα πραγματα απο το καθε πεταλι και απο την καθε πεταλιερα οποτε πιστευω πως ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακά πάντως, δεν θέλω να αγοράσω.

 

εγώ τώρα έχω tonelab le και RP-155

 

να πούμε κάποιες γρήγορες γνώμες για να μην τρελαθει κάποιος που θέλει να αγορασει χωρις να του βγούν τα μάτια στο διάβασμα. ;)

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου