Προς το περιεχόμενο

Vintage Low to Medium Overdrive Pedal,αλλα ποιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνομαι για ενα Low to Medium Overdrive πεταλι.Ενισχυτη εχω εναν Engl Screamer και στις προβες αλλα και στα λαιβ παιζω συνηθως εως παντα με λαμπατους...Κιθαρες εχω μια Jackson Soloist και μια Fender Stratocaster Deluxe Plus...

 

Απο πεταλια τετοια εχω δοκιμασει μονο το Fulltone Fulldrive 2 MOSFET και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια επισης για το Carl Martin Plexitone αλλα και για το Fulltone OCD.

 

Θα προτιμουσα το πεταλι να εχει δικο του Booster επανω για να με βγαζει μπροστα στα σολο.Στις προβες παιζω επισης συνηθως με Engl που εχει ενα δευτερο master volume που το χρησιμοποιω σαν booster αλλα σε αλλους ενισχυτες δεν εχω κατι τετοιο.Οποτε ενα booster μαλλον θα ειναι απαραιτητο...

 

Επισης σκεφτομαι και την λυση ενος treble booster αφου πολλοι μεγαλοι κιθαριστες περναν τα drive τους απο αυτο...πχ ο Rory Gallagher...

 

Επειτα σε μερικα σολο χρειαζομαι παραπανω drive απο αυτο παιζω το ρυθμικο μερος του κομματιου.Aυτο μεχρι στιγμης το εχω πετυχει με το volume της κιθαρας,εχωντας το πιο χαμηλα στο ρυθμικα και το ανεβαζω στα σολο για να βρωμιζει...Αυτο νομιζω οτι πετυχαινεται και με ενα πεταλι booster με gain χρησιμοποιοντας το πανω στο ηδη υπαρχων drive.Ετσι ειναι?

 

 

Αρχικα ενδιαφερομαι για το Vintage Low to Meidium πεταλι αφου πλεον δεν την παλευω χωρις αυτο και θα ηθελα καποιες καλες προτασεις αν υπαρχουν.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε αυτά τα δύο

το Blackstar το έχω κ είμαι τρελά ικανοποιημένος ;)

Για το δεύτερο δεν γνωρίζω αλλά το έβαλα μήπως κ δεν το έχεις δεί! ;D

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_dual.htm

 

http://www.thomann.de/gr/vox_ice9.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την τιμή, αυτό είναι το απόλυτο πετάλι για την περίπτωσή σου

 

http://www.thomann.de/gr/trex_moeller.htm

 

Overdrive + clean booster + μίξη με καθαρό σήμα

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το plexitone και είναι μια πολύ καλή λύση στο πρόβλημά σου (vintage od, distortion + boost +) . Καθόσον όμως δεν είναι ιδιαίτερα φτηνό, καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις με το rig σου γιατί από ό,τι έχω διαβάσει, η συμπεριφορά του δεν ειναι η ίδια με όλους τους ενισχυτές κ κιθάρες.

 

Επίσης, δοκίμασε και την λύση equalizer στην αλυσίδα σου, μπορεί να κάνεις την δουλειά σου και με αυτόν τον τρόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δες κι αυτο

http://proguitarshop.com/blog/noc3-effects-compact-pure-drive-overdrive-pedal-3243

εγω εχω αυτο (ειναι το ιδιο αλλα με boost)αλλα δεν βγαινει πλεον

NOC3 Pure Drive Demo (with Nash Tele)

 

www.myspace.com/kouroubela

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης σκεφτομαι και την λυση ενος treble booster αφου πολλοι μεγαλοι κιθαριστες περναν τα drive τους απο αυτο...πχ ο Rory Gallagher...

Όχι, δεν το έπαιρναν απ' αυτό. Από τον ενισχυτή τους το έπαιρναν που ήταν τέρμα. Το ΤΒ κάνει αυτό που ο τίτλος του δηλώνει. Αγγλικά πιστεύω ξέρεις.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το έπαιρναν απ' αυτό. Από τον ενισχυτή τους το έπαιρναν που ήταν τέρμα. Το ΤΒ κάνει αυτό που ο τίτλος του δηλώνει. Αγγλικά πιστεύω ξέρεις.

 

μήπως ο poster εννοούσε όντως "περνά(γα)ν" (as in pass through) ?

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το έπαιρναν απ' αυτό. Από τον ενισχυτή τους το έπαιρναν που ήταν τέρμα. Το ΤΒ κάνει αυτό που ο τίτλος του δηλώνει. Αγγλικά πιστεύω ξέρεις.

 

Ακριβώς!!! δουλεύει πολύ καλά με hot single coils ή P-90. Με P-90 είναι το κάτι άλλο  :o :P ;D Εαν το θές μόνο για boost στα solo πάντως δεν νομίζω οτι κάνει. Καλύτερα να το εχεις μόνιμα ανοικτό και να παίζεις με το volume της κιθάρας

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πριν προχωρήσεις σε αγορά ακριβού πεταλιού, θα σου πρότεινα (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να ρίξεις μια ματιά σε φτηνές τίμιες λύσεις όπως το Boss SD-1 ή το Bad Monkey.

 

καμιά φορά επειδή περιμένουμε πολύ καλό αποτέλεσμα, κοιτάμε κατευθείαν σε ψηλές κατηγορίες τιμής, ενώ με πολύ λίγα χρήματα η δουλειά γίνεται τζάμι :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK καταλαβα για το treble booster...Απλα επειδη εχω ακουσει και δει να το χρησιμοποιουν σε καθαρο καναλι για οverdrive...

 

Φιλε Ηρακλη που ειπες για κατι φτηνο.Εχω δοκιμασει το SD1 και δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε.Ισα ισα που με κατι τετοιο θα ηθελα και ενα booster μαζι,πχ ενα TS9 μετα για να βγαινω μπροστα στα σολο οποτε παλι στα ιδια λεφτα νομιζω πως βγαινουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου