Προς το περιεχόμενο

Vintage Low to Medium Overdrive Pedal,αλλα ποιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω με το Bad monkey ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ας ειναι "φθηνο".Ριξε και λιγο το volume στην κιθάρα σου και στα σολο ανεβασε το και λειτουργει μια χαρα.Βεβαια εξαρταται και τι παιζεις....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Ηρακλη το sd1 ειναι εξαιρετικο πεταλ οταν παιζεις με τα drive μια λαμπατης κεφαλης . Μπορεις να το χρησιμοποιεις ειτε σαν booster (για τα solo ), ειτε για να δινεις gain στον ηχο σου (μεχρι και distortion ηχο μπορεις να κανεις). Προσωπικα παντα φροντιζω να εχω ενα τετοιο στα ποδια μου. Και δεν ειναι τυχαιο που κορυφαιοι κιθαριστες στον κοσμο το εχουν αναμεσα στα υπολοιπα πανακριβα πεταλ. Αν ομως παιζεις με το καθαρο καναλι δεν νομιζω οτι θα παρεις ικανοποιητικο ηχο απο το sd1 (εγω τουλαχιστον δεν τα καταφερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το Bad monkey ειμαι πολυ ευχαριστημενος και ας ειναι "φθηνο".Ριξε και λιγο το volume στην κιθάρα σου και στα σολο ανεβασε το και λειτουργει μια χαρα.Βεβαια εξαρταται και τι παιζεις....

 

Το λεω και το φωναζω πως το Bad Monkey ειναι απο τους καλυτερους TS κλωνους σε οποιαδηποτε κατηγορια τιμης. Και μιλαμε οτι το'χω δοκιμασει διπλα στο Xotic BB Preamp (και τη μπασιστικη version του) και το Barber LTD, οχι αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Ηρακλη το sd1 ειναι εξαιρετικο πεταλ οταν παιζεις με τα drive μια λαμπατης κεφαλης . Μπορεις να το χρησιμοποιεις ειτε σαν booster (για τα solo ), ειτε για να δινεις gain στον ηχο σου (μεχρι και distortion ηχο μπορεις να κανεις). Προσωπικα παντα φροντιζω να εχω ενα τετοιο στα ποδια μου. Και δεν ειναι τυχαιο που κορυφαιοι κιθαριστες στον κοσμο το εχουν αναμεσα στα υπολοιπα πανακριβα πεταλ. Αν ομως παιζεις με το καθαρο καναλι δεν νομιζω οτι θα παρεις ικανοποιητικο ηχο απο το sd1 (εγω τουλαχιστον δεν τα καταφερα).

 

για το πρώτο που λες, το ξέρω ;)

γι'αυτό άλλωστε ενώ έπαιζα με πεταλάκια μεταξύ των οποίων και πανάκριβα όπως barber LTD telegun MSD, τελικά όταν αγόρασα πεταλιέρα για να σωθώ, το μόνο που μπαίνει στη λούπα της rp1000 είναι το SD-1.

 

το χαρακτηριστικό του είναι οτι δίνει πολύ μπουστ, όχι καθαρό μπουστ βέβαια, αλλά αν θες λίγο γρέζι, με τέρμα το volume ανεβάζεις την ένταση πολύ, αν ο ενισχυτής σου δεν είναι ήδη σε σημείο που να κομπρεσσάρει.

Γενικά με αρκετό drive στο preamp, δεν πρεπει κανεις να περιμένει μεγάλες διαφορές στην ένταση με ένα μπούστερ, μόνο εμπλουτισμό σε αρμονικές.

 

σχετικά με το δεύτερο που λές, θα συμφωνήσω οτι αν θες να το χρησιμοποιήσεις σε καθαρό κανάλι, για να πάρεις βρώμα, θα πρέπει να σου αρέσει το συγκεκριμένο πετάλι γιατί έχει τον κλασσικο bossίστικο ήχο.

Το δικό μου είναι μονταρισμένο οπότε έχει πιο γλυκιά χροια στο drive του και μ'αρέσει και για ελαφρύ ή ακόμα και τέρμα drive ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα treble booster φυσικά και δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιείς σε ενισχυτές που βρίσκονται στο "τέρμα".

 

Απαραίτητη προϋπόθεση όμως είναι ο ενισχυτής να μην είναι πολύ bright. Άρα δεν κάνουν στα καθαρά Fenderάκια, ούτε και ακούγονται σωστά σε modern high gain ενισχυτές ακριβώς επειδή είναι απο μόνοι τους bright. Από την άλλη όμως μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε marshallάκια και voxάκια όσο καθαρά και να είναι αυτά.

 

Απλά, σε αυτήν την περίπτωση, θα τα έχεις always on και θα βρωμίζεις/καθαρίζεις απο το νolume για να αποφύγεις το τεράστιο bump στην ένταση μιας και θα έχεις πολύ headroom διαθέσιμο στον ενισχυτή και αυτά τα πετάλια είναι πραγματικοί δυναμίτες σε db. Δες κάποια από τα παλιά live του Blackmore για να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Έχε επίσης υπ'οψην ότι τα normal gain treble boosters καθαρίζουν πιό απότομα από το volume απ' ότι θα καθάριζαν χωρίς το πετάλι.

 

π.χ (high gain treble booster).

 

 

και ένα πυριτίου (normal gain)

 

 

Σίγουρα οι ενισχυτές είναι αυτό που θα πείξει τον πρώτο ρόλο έτσι κι αλλιώς στον ήχο κάποιου. Αλλά στις περιπτώσεις του Blackmore, του Gallagher, του Clapton και του May το treble booster ήταν πολύ μεγάλο και χαρακτηριστικό μέρος του ήχου τους.

 

Η πρόταση μου σε αυτό που ρώτησες στην αρχή είναι το Zvex Box Of Rock. Noμίζω ότι είναι αρκετά all around και κλασικοροκάδικο γι αυτό που θές + οτι έχει και πολύ καλό booster. Και η τιμή του Vexter δεν είναι απαγορευτίκή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα treble booster φυσικά και δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιείς σε ενισχυτές που βρίσκονται στο "τέρμα".

 

φυσικά και δεν χρειάζεται να είανι τέρμα (οι ενισχυτές). Οι συγκεκριμένοι κιθαρίστες όμως τους τσίτωναν 9 στις 10 φορές  ;D ειδικά ο Clapton τα είχε όλα στο τέρμα ;D ;D ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα treble booster φυσικά και δεν χρειάζεται να τα χρησιμοποιείς σε ενισχυτές που βρίσκονται στο "τέρμα".

 

Σίγουρα οι ενισχυτές είναι αυτό που θα πείξει τον πρώτο ρόλο έτσι κι αλλιώς στον ήχο κάποιου. Αλλά στις περιπτώσεις του Blackmore, του Gallagher, του Clapton και του May το treble booster ήταν πολύ μεγάλο και χαρακτηριστικό μέρος του ήχου τους.

 

Μόνο που αυτοί, δεν είχαν και πολύ <<χαμηλά>> τους ενισχυτές τους.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν και νομίζω ότι τα παραπάνω παραδείγματα είναι ακρως διαφωτιστικά, θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι σε έναν tube rectifeid Μarshall όπως είναι ο 18άρης Bluesbreaker ή ο JTM45 αν τα ανοίξεις όλα τέρμα δεν σηκώνουν και πολλά πολλά. Κλατάρουν από μόνοι τους...A, και ένας παλιός Vox που είχα παίξει, στο 10 απλά πέθαινε... ;D

 

Σε έναν ενισχυτή με μεγαλύτερο headroom (πχ vertical input JCM800) μπορείς να φτάσεις μέχρι το 7-8, χαμηλώνοντας όμως το preamp section και να ανταποκρίνεται στα όποιου είδους boosters. Σε αυτά που έχω παίξει εγώ τουλάχιστον.

 

Για τον Clapton δεν ξέρω ακριβώς που έβαζε τον ενισχυτή του, πάντως ο Major του Blackmore μάλλον ήταν πεντακάθαρος...όπου και να τον έβαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου